Masaj yapmanın püf noktaları...Terapiyle

Konusu 'Aromaterapi ve Masaj' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 6 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Düzenli olarak yapılan Japon yüz masajı ile daha parlak, yumuşak bir cilde ve sıkı bir yüze kavuşmanız mümkün.
  [​IMG]
  Amerika ve Avrupa’da üniversite düzeyinde eğitimleri dahi bulunan Uzakdoğulu terapiler bizde de gittikçe yaygınlaşıyor.

  Tamamlayıcı tıp terimini her geçen gün daha sık duyuyoruz. Bu terim genellikle Uzakdoğu kökenli tıp yöntemlerini de içinde bulunduran geleneksel tıp sistemlerini tanımlamak için kullanılıyor.

  Yani Batı tıbbının uyguladığı teşhis ve tedavi yöntemlerini destekleyen her türlü yeni terapi ve tedavi yöntemi, tamamlayıcı tıbbın ilgi alanına giriyor. İnsana bütüncül yaklaşan bu yöntemler, bedene kendi kendini doğal olarak tedavi edebilen bir mekanizma olarak bakıyor ve bu tedavi kapasitesinin oluşması için yollar arıyor.

  Tamamlayıcı tıp günümüzde Batı tıbbıyla birlikte, onun etkisini azaltmadan, hastanın durumunu iyileştirmek üzere sık sık kullanılıyor. Hastalandığınız ya da bir hastalığınız olduğunu düşündüğünüz zaman önce bir doktora görünerek ondan yardım almanız ve sonra yine doktorunuza danışarak tamamlayıcı tıp terapilerine başvurmanız öneriliyor.

  Tamamlayıcı tıpta kullanılan Uzakdoğu kökenli terapilerin hepsi hastalıkların temelinde ruhsal sorunlar yattığı düşüncesinden yola çıkıyor. Biz de bütünsel yaklaşımlarıyla bilinen bu terapiler arasında sadece el ile uygulananları sizler için mercek altına aldık:

  Dünyanın farklı ülkelerinde çalışan Brezilyalı Beden Terapisti Kimaya Riberio, bizi Japon yüz masajı ve hara farkındalık masajı ile ilgili konularda aydınlattı. Ruhsal gelişim danışmanı Ebru Tandoğdu, ayak refleksolojisi ile ilgili bilgi verirken terapist Ayşin Albayrak shiatsu konusundaki zengin bilgilerini bizimle paylaştı.

  Shiatsu nedir?

  Geleneksel Japon terapilerinden olan shiatsu, bizde de yaygın olarak kullanılıyor. Kelime karşılığı parmak ile baskı demek. Parmak, el, dirsek kullanılarak uygulanıyor ancak bu, kişinin ihtiyacına göre belirleniyor. Japonya'da yirminci yüzyılın başlarında o zamana kadar uygulanan elle tedavi yöntemlerinin bir sentezi olarak doğmuş ve daha sonra da tıp alanında kabul görmüş.

  Temellerini, Çin kökenli akupresur ve geleneksel Japon masajlarından alıyor. Bu terapi, bedenin kendi kendini iyileştirme yetisini harekete geçirerek bozulan dengeyi onarmaya çalışıyor.

  Nasıl uygulanıyor?

  Uygulama sırasında rahat bir kıyafet giyilmesi gerekiyor. Öncesinde aşırı yemek yenmemeli ve alkol alınmamalı. Uygulama sonrası bol su içilmesi bedende akışın rahatlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca terapi sonrasında yoğun ve stresli aktivitelerden kaçınılması tavsiye ediliyor.

  Yumuşak bir yatak üzerinde giyinik olarak uygulanıyor. Ancak eğer yerde uzanmak mümkün değilse kişi sandalyeye oturtularak da yapılabiliyor. Yaklaşık 60 dakika süren bir shiatsu seansının 15 dakikası konuşarak geçiyor. Bu sohbet esnasında, terapiyi yapan kişi karşısındakine belli sorular yönelterek hastalığı ya da sorunu hakkında teşhis koymaya çalışıyor. Bu sohbet sonrasında uzman, vücutta hangi bölgede yoğunlaşması gerektiğini anlıyor.

  İkinci aşama, konulan teşhisin karın bölgesinde doğrulanması. Yani karın bölgesine parmak ve el ile yapılan uygulamalarla, tekrar, kişinin rahatsızlığı konusunda ipuçları alınıyor. Sonrası ise kişinin ihtiyacına göre şekilleniyor.

  Uygulamada akupunktur noktaları üzerine çeşitli biçimlerde basılıyor; uzuvlar çekilerek esnetiliyor, eklemler çalıştırılıyor. Bu hareketler kişiden kişiye farklı uygulanabilirken, aynı kişiye ertesi gün yapılacak hareketler de tamamen değişik olabiliyor.

  Nelere iyi geliyor?

  Uzakdoğu tıbbına göre bir hastalığın belirtileri, bedende bulunan enerjinin çeşitli nedenlerle dengesizce dolaşması ile ortaya çıkıyor. Bu dengesizlik kendisini fiziksel olarak vücudun çeşitli organlarında belli ediyor.

  Kas gerginliği, asit birikmesi, hormonal dengesizlikler bunlar arasında sayılabiliyor. Shiatsu, diğer pek çok Uzakdoğu kökenli terapilerde olduğu gibi bu enerjinin düzenli akışını sağlamak için kullanılıyor.

  Shiatsunun kronik ve akut hastalıklara karşı iyi geldiği söyleniyor. Kronik hastalıklarda hastanın hayat kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabiliyor. Seans sonrasında hissettiğiniz huzurun dışında, kendinizi enerjik ve dinç hissediyorsunuz. Öncelikle kas dokusunun esnekliğini artırdığı için sertlikleri ve gerilmeleri gideriyor.

  Baş ve sırt ağrılarının giderilmesinde yardımcı. Kan akışını hızlandırıyor. İç organların çalışmalarını düzenlediği söyleniyor. Sindirim sorunlarına, romatizma ve kireçlenmeye iyi geldiği, uykuyu düzenlediği ve ruhsal açıdan rahatlama sağladığı belirtiliyor.

  Sürekli yapıldığında duruşu düzeltiyor. Shiatsu terapisti Ayşin Albayrak, ''Hastalıklar oluşmadan shiatsu yaptırmak, hastalığın önlenmesinde etkili'' diyor. Yani hastalık henüz sizin fark edebileceğiniz türden sinyaller vermeden bir terapiste gitmek en doğrusu.

  Japon yüz masajı nedir?

  İsminden de anlaşılacağı üzere bu Uzakdoğulu terapisi Japon kökenli ve tarihi de oldukça gerilere gidiyor. Yüz ve boyundaki akupunktur noktalarına yumuşak el hareketleri ve dokunma teknikleriyle masaj yapılıyor. Uzakdoğu inanışına göre dış güzellik, iç güzellikten yani sağlıklı bir bedenden geçiyor.

  Eğer vücuttaki enerji doğru bir şekilde akarsa, sağlık açısından bir sorun yaşamıyorsunuz ve bu da dış güzelliğinize, özellikle de yüzünüze yansıyor.

  Nasıl uygulanıyor?

  Yüz masajı için yüksek ve rahat bir masaj yatağına uzanmak gerekiyor. Bu esnada yüzünüzde makyaj ve üzerinizde küpe, kolye gibi şeylerin bulunmaması gerekiyor. Kimaya Riberio, bu tekniği Hint masajı ile birleştirerek kendine özgü bir yöntem yaratmış.

  Nelere iyi geliyor?

  Öncelikle kan akışı hızlandığı için cilde daha fazla oksijen taşınıyor ve ciltte gözle görülür bir canlılık oluşuyor. Kasılan yüz kasları açılıyor ve yüzdeki stres azaldığı için gergin görüntü yok olabiliyor. Yüz kasları çalıştığı ve açıldığı için cilt daha gergin görünebiliyor. Düzenli olarak alınan Japon yüz masajı ile daha parlak, yumuşak bir cilde ve sıkı bir yüze kavuşmanız mümkün.

  Kılcal damarlar, besinleri cildin yüzeyine daha etkin biçimde taşıyabildikleri için yaşlanma belirtilerinin oluşması da yavaşlıyor. Düzenli yapıldığında deri sarkması ve kırışmaya karşı iyi geldiği söyleniyor. Kısaca bu masaj sürekli dinlenmiş bir yüz ifadesiyle gezmenize yardımcı olabiliyor
  Kaynak:haber7
   
 2. 9 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 3. CUVCUV

  CUVCUV Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.246
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  DÜZENLİ MASAJ OLAN KİŞİLERDE;

  1-Baş,boyun, sırt,bel,siyatik,romatizma ve
  spor sonrası ağrılarınızı giderir.
  2-Kan dolaşımınızı düzenler.
  3-Stresinizi yok eder.
  4-Kaslarınızı ve cildinizi diri tutar.
  5-Kalp krizi riskini en aza indirir.
  6-Sizi zinde huzurlu ve mutlu bir insan yapar.


  Ben size vücudunuza en az spor kadar faydalı olacak olan haftada bir
  veya iki defa düzenli klasik masajı tavsiye ediyorum.


  Masajın bütün sistemlere doğrudan ve dolaylı etkileri vardır.
  Ruhi yönden insanı dinlendirir. İnsandaki enerji yükünü azaltır.


  Yaşlanmayı geciktirir (hücre yenilenmesini arttırır). Stresinizi
  yok eder toplumda sosyal ilişkilerin artmasına sebep olur.


  Kalp sağlığı: Kalp atımını ve kan seviyesini arttırır. Kalp
  krizi ve kalp damarlarındaki tıkanmayı azaltır. Kalp iletimini
  düzene sokar.


  Solunum sistemi: Daha fazla oksijen alınıp daha fazla karbondioksit
  atılarak, hücre yenilenmesi sağlanır. Nefes darlığı ve solunum
  sıkıntısını azaltır.


  Kas sistemi: Çizgili kaslarda genişleme ve hacim artışına sebep
  olur. Kas miktarı artarken yağ miktarı azalır. Yorgunluğu
  azaltır.


  Sindirim sistemi: Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır. Şişkinlik ve
  bağırsak düzensizliklerini azaltır. Enzim salgılarını düzene
  sokar. Beslenmeyi düzene sokar.


  Sinir sistemi: Uykuyu düzene sokar. Enerji yükünü azalttığı
  için stres gibi psikolojik bozuklukları azaltır. Beyin
  faaliyetlerini arttırarak insanlarda zeka gelişimini sağlar.
   
  ciciakrep bunu beğendi.
 4. 8 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 5. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  arkadaşlar bu masaj olayında çok dikkat edim uzman birisinin olduğuna dikkat edin iyice araştırın az kalsın annemi sakat bırakıyorlardı yanlış masaj yüzünden
   
 6. 15 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 7. casulet

  casulet Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  547
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  masaj iyi eğitim gerektiren bi uygulama... ha deyince bulunmuyor ki masaj uzmanı...
  ama nasıl rahatlatıcı bi şey...
   
 8. 15 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 9. mayiscadisi

  mayiscadisi Born This Way Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  562
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  fizyoterapist olacağım. okulda iki tane ayrı teknik öğrendik. ilerde kocamın şanslı olacağını düşünüyorum zemuszemus

  bu teknikleri de öğrenmek isterim açıkçası.
   
 10. 29 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 11. aylaz

  aylaz Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  146
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  masaj yaptırmayı ve yapmayı çooook severim
   
 12. 5 Eylül 2011
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 13. eagle1

  eagle1 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2011
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  uzakdoğuluların yaptıkları masajı tek geçerim...sanki sihir var ellerinde...
   
 14. 12 Şubat 2012
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 15. cvit

  cvit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2012
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  ben hiç yaptırmadım denemek istiyorum
   
 16. 19 Şubat 2012
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 17. cigdemozdemir

  cigdemozdemir Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2012
  Mesajlar:
  12
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Masaj;tıbbi bir ihtiyaç ve düzenli aralıklarla alınması gereken bir koruyucu tıbbi tedavidir.
  Masaj ile lenf ve hormonlar tetiklendiğinden, vücuttaki tedavi edici maddelerin masaj yapılan bölgeye iletilip çalışma yapması sağlanarak, vücudun hastalıklara karşı direnci artırılmakta ve pek çok olası ciddi sağlık sorununun oluşmasını engellenebilmektedir.
   
 18. 12 Aralık 2013
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 19. birsen89

  birsen89 Üye Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Hayatta en sevdiğim şeylerden birii. Massaaj:):)