Masaüstü'nüz kişiliğinizi yansıtıyor

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve acemiperi tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 1. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  MASAÜSTÜ'NÜZ KİŞİLİĞİNİZİ YANSITIYOR

  bilgisayarlarımız daha doğrusu masaüstü ekranlarımız çalışma sistemimiz ve kişiliğimizle ilgili önemli ipuçları veriyor. Masaüstlerini düzenlemenin de ayrı bir konu olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak bu alanda yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, masaüstünde biriken dosyalarınız ya da arşivlediğiniz fotoğraflar bile sizin ne tür bir kişilik sergilediğinizi gözler önüne seriyor. Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, altı farklı masaüstü karakterini tanımlamış. Windows bilgisayar ortamından hareketle yapılan bilimsel masaüstü psikolojisi araştırmasına göre, insanların kişilikleri, alışkanlıkları ve tutkuları bire bir kendi Windows masaüstlerine yansıyor.

  Dawson, karşılaştığı altı temel kişilik türünü özgün, ,hedefe odaklı, muzaffer, hayalperest, sanatçı ve sosyal olarak tanımlıyor. Masaüstü düzenlemelerinin kişiliğimizi yansıttığını söyleyen psikolog, Masaüstlerimiz bizim kişisel alanlarımızdır. Bu nedenle kişiliğimizi diğerlerinden ayıran en temel yaklaşımlarımız masaüstüne yansır. Başlangıçta kimse bunun farkında değildir. Ama bunu bir kez fark ettiğinizde, masaüstünüzü kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız diyor.

  MASAÜSTÜNE BAK KİM OLDUĞUNU ANLA!
  Masaüstünün her tarafına dağılmış simgeler olan kişileri düzensiz ve dikkati dağınık olarak tanımlayan araştırma, ekranın her iki yanında simgeler biriktiren kişilerin denge ve oran meraklısı olduklarını ve karmaşık durumlarda dengeli kalma çabalarını sürdürüp dağınıklığı sevmeyen düzenli kişi olarak tanımlıyor. Masaüstünde yukarıdan aşağıya simge satırları olanlar ise her şeyi yönetme iddiasında, biraz düzensizliğe eğilimli olmakla birlikte kontrol meraklısı olarak görüyor.

  Duvar kağıdı olarak fotoğraf seçen bilgisayar kullanıcıları için bu yaklaşım, birey için temel önceliklerin neler olduğunu gösteriyor. Bazen bir ebeveyn, çocuklarının resmini kullanmayı tercih ederken, bazen de kendi egzotik gezi fotoğraflarını masaüstü arka planına yerleştirebiliyor.

  Arkadaş fotoğrafları kullananlar ise popüler olduklarını yansıtmak niyetinde olan kişilerden oluşuyor. Düz mavi duvar kağıdı kullananlar genelde kendi yaşamının özel kalmasını isteyen bireylerin seçimi oluyor.

  Araştırmanın en ilgi çeken yanı ise duvar kağıdında kesinlikle geçmiş başarılarınızı yansıtan resimleri kullanmamanız gerektiğini ortaya koyması.
  Windows, sunduğu zengin seçeneklerle masaüstlerinin yaratıcı şekilde düzenlenmesine imkan verirken, Windows kenar çubuğu gibi kullanışlı araçlarla masaüstünde kullanılan simge ve görsellerin doğru şekilde düzenlenmesini destekliyor. Çalışma ekranınızdan çıkma gereği duymadan sık ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki yeni başlıkları, gelen e-postalarınızı da size haber veriyor.

  DÜZENLİ ÇALIŞMANIN SIRRI

  Kişiselleştirmek: Masaüstünüzde kişisel yaklaşımınız hissedilsin. Aile yada arkadaşlarınızın resmini seçerek farklılık yaratabilirsiniz.
  Dağınıklığa son vermek: Dağınıklık zaman kaybına neden olacağı gibi PCnizi de yavaşlatır. Kullanmadığınız simgeleri atın, önemli malzemeleri yedekleyin ve kısayollar kullanın.
  Düzenli olmak: Masaüstündeki dosyalarınızı düzenleyerek üretken olabilirsiniz. Eğer çok fazla ise klasörlere taşıyabilirsiniz.

  alıntıdır
   
 2. 21 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 3. incitanemtuana

  incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25.557
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  198
  tskler canim paylasimin icin dogruluk payi var a.s.
   
 4. 21 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 5. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  a.s. :1hug: bir şey değil canım