Maskara nasıl kullanılır?

Konusu 'Makyaj Uygulama Teknikleri fırçalar, aplikatörler' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 22 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  22 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  Uzun, kalın ve dikkat çekici kirpiklere sahip olmak isteyenlerin tercihi maskara, ilk olarak antimon trisülfit bazlı kömürden yapılmış. Maskara renklendiricilerinin bitkisel renklerden veya inorganik pigmentlerden ve yatırma renklerden seçilmesi gerekiyor. Kullanılan renklerden demir oksit siyah, ultramarine blue navy ve amber veya burnt sienna veya sentetik kahve oksiti kahverengi için kullanılıyor. Maskaranın "waterproof -suya dayanıklı" ve "watersoluble - suda eriyen" iki türü vardır. İyi bir maskara, dağılmamalı, pullara ayrılmamalı ve birikmemelidir.

  Likit maskaralar
  Su bazlı, solvent bazlı ve su/solvent hibrit karışımlı likit maskara en popüler olanı. Bu ürünler, yuvarlak bir fırçanın tüpün ağzındaki ufak bir delikten kendiliğinden sıyrılarak ve böylece belli miktarda ürünün fırçadan uzaklaştırılmasını sağlayan otomatik maskara tüplü olduklarından kendine özgü. Su bazlı maskaralar, mumlardan (balmumu, Brezilya mumu, sentetik mumlar), pigmentler (demir oksitler, krom oksitler, ultramarine blue, kızıl (carmine), titanyum dioksit) ve suda çözünmüş reçineden oluştuğu için bu şekilde adlandırılıyor. Su buharlaştığında kirpikler daha koyu görülür. Ürün suda çözündüğü için terleme veya gözyaşı ile bulaşabilir. Suda bakteri ürememesi için paraben gibi koruyucu içermeleri gerekir. Bazı su bazlı maskalar da fazla miktarda mum veya pigmentin kirpiklere tutunmasını artırmak için bir polimer içerdiğinden "suya dayanıklı" olarak adlandırılır.

  Solvent bazlı maskaralar
  Solvent bazlı maskaralar, suya dayanıklı pigmentlerin ve mumların eklendiği petrol damıtımı ürünlerden oluşur. Terleme ve gözyaşı ile bulaşmaz ancak yağ bazlı bir temizleme losyonu veya kremiyle temizlenebilir. İyi temizlenmezse kirpikte artık bırakabilir. Solvent bazlı maskaralara da koruyucu eklenir, ancak petrol bazlı solvent antibakteriyel olduğundan mikrop bulaşması çok büyük bir problem olmaz ancak gözleri tahriş edebilir.

  Dikkat edilmesi gerekenler!

  * Maskaraların ömrü 3 aydır. Kullanım tarihi geçen maskarayı kullanmayın.
  * Suya dayanıklı maskaralı günlük olarak kullanmayın. Zor çıkar ve kirpiklere zarar verebilir.
  Çok koyu olarak maskara sürmeyin, kirpikleriniz taşıyamayacağı için çirkin görünür ve kirpiğin kırılmasına neden olabilir.
  * Alt kirpiklere uygulamayın.
  * Maskara bakteri bulaşma riski sebebiyle kişisel kullanılabilecek bir üründür.
  * Tekrarlayan bakteri enfeksiyonları olan kişilerin solvent bazlı maskaraları tercih etmeleri gerekir.
  * Bağışıklık sistemi baskılanmış, kontak lens takanlarda mantar enfeksiyonu nadir de olsa görülebilir.
   
 2. 23 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 3. butterfly84

  butterfly84 çok özledim şimdiden Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  233
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  emegine saglık deryalı teşekkürler
   
 4. 24 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 5. PamuKSekeR

  PamuKSekeR artık anne Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.979
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  tek sevdiğim makyaj malzemesi vazgeçemediğim tek şey rimelimdir :) oda maybeline olacak kesinlikle yerimseniben teşekkürler deryalım nası bişimiş öğrendim bidaha kimseye vermiycem rimelimi :mymeka: