Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl davranmalıyız?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve 1BukeT tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

21 Ekim 2007
    Konu Sahibi : 1BukeT
  1. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Okul öncesi çocukların cinsel organlarına dokunmaları ve bundan zevk aldıklarını belirtmeleri sık görülen bir durumdur. Küçük, masum çocukların bu davranışları karşısında ne yapacaklarını bilemeyen anne-babalar çoğunlukla yasaklamaya veya engel olmaya çalışır ya da telaşla bir uzmana koşmayı düşünürler.

Çocuklar neden cinsel organları ile oynarlar? Bu durumun sakıncaları var mıdır? Anne-baba olarak nasıl davranmanız gerekir?

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan okul öncesi çocukların cinsel merakları ve masturbasyon yapmaları konusunda bilgiler verdi.

Çocuklar neden mastürbasyon yapar?
    Çocukların bedenleri konusunda doğal bir meraka sahip olduklarını ve tıpkı parmaklarını ya da ayaklarını keşfettikleri gibi cinsel organlarını da keşfederler. Küçük çocukların çoğunlukla bezleri değiştirilirken ve banyo yapmak için soyunduklarında cinsel organlarına dokunurlar, cinsel organlarına dokurken de genellikle haz duyarlar ve bu hazzı yeniden duymak ya da kendi kendini rahatlatmak amacıyla cinsel organlarına dokunmaya (mastürbasyon) devam edebilirler.

Okul öncesi dönemde arada sırada mastürbasyon yapmaları oldukça yaygın görülen bir durumdur ve bu normal cinsel gelişimin bir parçasıdır. Kendi kendini uyarmanın çocuğun illa da cinsel tacize uğramış olduğu ya da ileride önüne gelenle cinsel ilişki kuracağı anlamına gelmez. Küçük çocuklar genellikle sıkıldıklarında veya yorgun olduklarında mastürbasyon yaparlar.

Anne-babalar nasıl davranmalı?
    Okul öncesi çocuğunuz uyku öncesinde cinsel organlarına dokunursa bu davranışı görmezden gelin. Ancak başka zamanlarda sırf can sıkıntısından bunu yaptığında başka faaliyetler sunarak dikkatini dağıtın.

Çocukların 3-4 yaşında önce edep kavramlarının olmadığını, dolayısıyla herkesin önünde cinsel organlarına dokunmayı utanacak bir şey olarak göremeyeceklerini unutmamalısınız.

Ancak başka insanların önünde mastürbasyon yapması anne-baba ya da çocuğa bakan diğer kişiler açısından utandırıcı olacağından, bu davranışına sınır koyulması doğru olacaktır.

Çocuğunuz başkalarının yanında mastürbasyon yapmaya başlarsa ona başka insanların önünde bunu yapmanın doğru olmadığını hatırlatın. Çocuğun bakımından sorumlu olan herkes de aynı uygulamayı tutarlı bir şekilde sürdürmelidir.

Ne zaman uzman yardımı almanız gerekir?
    Çocuğunuz takıntı ölçüsünde mastürbasyon yapıyorsa veya bu davranışı normal faaliyetlerini yapmasını engellemeye başladıysa konuyu bir çocuk ruh sağlığı hekimi ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Sonuç olarak
    Yukarıda belirtilen ve uzman yardımını gerektiren boyuta varması haricinde; çocuğun mastürbasyon yapması sizi ne kadar tedirgin etse de, büyük bir olay haline getirmeniz gereksizdir.

Başkalarının önünde yapmaması gerektiğini kesin, net ve tutarlı bir şekilde anlatın.

Can sıkıntısını gidermek için mastürbasyon yaptığında dikkatini dağıtmasını sağlayacak faaliyetlere yönlendirin.

Ancak, özel ortamlarda zaman zaman kendi cinselliğini keşfetmesinin gelişiminin normal bir parçası olduğunu unutmayın.

2. 8 Eylül 2009
  3. yunahu

yunahu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    1buket arkadaşım;
    konunu daha yeni okudum benden önce mutlaka okuyan çok olmuştur ama cevap vermeye cesaret edememiş olabilrler hala böyle şeylerin paylaşımı çekimserlik yaratıyor insanlarda.
    teşekkürler

ben bu konuyu evlenmeden önce tv.de izlemiştim tabi bende garipsemiştim daha öncesinde kardeşimde tanık olmuştum daha 2 yaşındaydı tabi bende küçüktüm ve hemen anneme söylemiştim tabi ozamanın düşüncesiyle annemde kardeşimin üstüne gitmişti azarlamıştı daha sonra ergenlik çağımda bu bilgileri öğrendiğimde çok pişman oldum üzüldüm ozamanki aklımla güya iyi birşey yapıyordum.

şimdi 2,5-3 yaşında bir oğlum var birkaç kere şahit oldum bikeresinde görmezden geldim bikere ne yaptığını görmemeiş gibi yanıma çağırdım birşey isticekmiş gibi son seferde konuştum sakın başka insanların yanında yapmamasını söledim birkaç şey daha ve daha sonra hiç şahit olmadım.

anneler sakın böyle bir durumda çocuklarınızın üstüne gitmeyin bu normal bir süreç olduğu gibi buna yanlış tepki vermek çocuk üzerinde olumsuz etkiler verir.

4. 8 Eylül 2009
  5. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    belli yaşlarda cinselliğini keşfeder çocuklar,
    anne babanın vereceği tepkiler çok ama çok önemlidir,
    anormal bir durum yokmuş gibi dikkatini başka
    yöne çekmeliyiz,gözetim altında olduğu zaman,zaten
    kısa süre sonra atlatıyor bu durumu...
    gayet normal olan bu davranışı,lütfen dünya meselesi haline getirmeyelim,
    önemli olan iletişimi koparmamak...
    sevgiler...

6. 3 Kasım 2009
  7. f.b.t.l

f.b.t.l rabbim hayırlısını ver Üye

Beğenildi:
    208
    Ödül Puanları:
    113
    gerçekten çok faydalı bi konu olduğunu düşünüyorum.her çocuğun kendini keşfetmek adına yapabileceği doğal bir süreç bencede.asla bu konu için çocuklar utandırılmamalı.

8. 16 Kasım 2009
  9. moonsoon

moonsoon Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    kesinlikle bence tam aksine sağlıklı olduğunu gösterir sevgiler:)

10. 24 Aralık 2009
  11. CANLARIIM

CANLARIIM Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızım 4 yaşında önceleri boncuğu pişti kaşıyor sandım yüüzü koyun yatmış kaşıyor gibi..Sonra sıcak suyla yıkadım merhem sürdüm bişry yoktu zaten ama ihtimal vermedim ...DAHA sonraları sıklaştırdı...Ne yapıyorusn dedim kaşınıyor dedi yine merhem sürelimd edim yooook diye bağırdı gerçekle yüzyüze gelmiştim öyle yapamıyorum dedi...Ne oluyor öyle yapınca dedim hoşuma gidiyor diye yanıtladı...Bzen kreşten gelince odamda boya yapıyorum sakın gelmeyin der giderim bakarım aynı vaziyettee...Bir kere babasının yanında yaptıı babası tapar kızına gıcık olduu sinirlendii..A man dedim sakın kızma bağırma hemen yap boz oyuncak geitrdim dikkatını dağıtalımm dedim oynadı oynadı sonra tekrar yapmaya başladı ..Ençok kreşte ve anneannesinde yapacak diye korkuyorum Söylüyorum sakın oralarda yapma e mii kızım diyorum tamam anne diyor ama çaresizim çokda tepki verirsek taa vajınusmus a kadar gider diye kokuyorum va kararsızım..:kedi: :bbo: kafamçokkarıştı

12. 9 Ocak 2010
  13. irras_

irras_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Bu konuyu bizde okulda ayrıntılı olarak işledik .. çocugun üstüne gidilmemeli .. normal süreç olarak düşünülmeli .. sonuçta bu bir ihtiyaç olabiliyor fakat bazı çocuklar bunu alışkanlıga döndürebiliyor o zaman yardım destek alınmalıdır .. bu şekilde cocuk yakalandıgında kesinlikle azarlanmamalıdır veya aa ne yapıyorsun sen çok ayıp denmemelidir .. daha sonraki yıllarda vajinusmusu bunlar tetikliyor .. aksine o anda çocugun dikkati başka yöne çekilmelidir ..

14. 19 Ocak 2010
  15. alisana

alisana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    o anda dikkati başka yöne çekilmiyor maalesef. benim anne bırakk diye bağırıyor. ben de kucağıma alıp engel olmaya çalışıyorum. daha 22 aylık

16. 23 Ocak 2010
  17. umutlardunyasi

umutlardunyasi sydney Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Yazdiklarina katiliyorum. Ilaveten: Bunu gorurseniz ona hemen tuvalete gitmesini soyleyin. Cis istegi tetikler bu durumu.

18. 9 Şubat 2010
  19. memuzin

memuzin senağabnağabuineğikimsağa Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim arkadaşımın 4 yaşındaki kızıda sürekli yapıyormuş ama kendine dokunmadan. kendini sıkıyor sıkıyor ter içinde kalıp sonra birden rahatlıyormuş.tv deki öpüşme sevişme sahnelerinide deli gibi izliyormuş.benimde 4 yaşında bi kızım var hiç şahit olmadım böyle birşeye umarımda hiç olmam.çok üzülürüm.böyle şeyler için çok küçük.ne yaptığının,neden zevk aldığının bile farkında olmazken yaptıklarının ayıp,utanç verici olması düşüncesinin ağırlığını taşıyamayacak kadar küçükler.vereceği tepkiyi bilememek de anne baba için zor.
    umarım hepimizin evlatları herşeyi zamanı gelince yaşar.