matematiği sonradan öğrenenler yardım edin ya

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve persiangirl tarafından 17 Ekim 2010 başlatılmıştır.

17 Ekim 2010
    Konu Sahibi : persiangirl
  1. persiangirl

persiangirl Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar daha öncede konu açtım matematikle ilgili ama pek girilmeyen bi yere tasındı ve ben cevap alamadım hiç.arkadaslar azda olsa matematik öğrenmek zorundaım ve bi sözelci olduğumdan temelim yok.ne yapmalı nerden baslamalıyım tüyo püf noktası öneri ne varsa bekliyorum özellikle benim gibi yapamayıp sonradan öğrenenler tecrübelerinizzi paylasın lütfen artık cok ciddi bi sorun olmaa basladı bu durum çünkü

2. 17 Ekim 2010
  3. ysmiinn

ysmiinn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    öncelikle şunu belirteyim hayatta istedikten sonra hiç bişey zor değildir.bende senin durumundaydım sözelciydim ama üniversitede 1 sene matematik gördüm çok zorlandım gecelerce oturdum uğraştım yapamadım ağladım sinirimden ama pes etmedim sonunda başardım ama çok uğraştım.matematik aslında sözelden daha kolaydır çünkü bi formül var kalıp var onlar hep uygulanıyor.gerisi çarpma bölme çıkarma.ben bi soru türüne en az 1 saatimi ayırıp sayıları değiştirerek soru çözüyordum doğrumu yanlışmı çıkıyordu bilmiyorum ama çözüyordum zamanla kalıpları öğrendim hiç zor gelmedi ve sonunda her çözdüğümde doğu yapmaya başladım kendimi küçük sınavla yapıyodum bence sende öyle dene sıkıldığında ara ver zorlama kendini sonra yine başla umarım başarılı olursun allah yardımcı olsun

4. 17 Ekim 2010
  5. inci_tanesi

inci_tanesi Allah'a emanetsin kuzum Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    203
    Google da Doğan Ulu diye arat. İlk çıkan sitelere gir canım. Matematiğin en basit konularından başlayan anlatımlı videolar var. Umarım faydasını görürsün.

6. 17 Ekim 2010
  7. Esila09

Esila09 Susuyorsam asaletimdendir Pro Üye

Beğenildi:
    891
    Ödül Puanları:
    188
    Ben matematik okuyorum,oldum olası bayıldım cok sevdim matematigi
    Ne olursa olsun senin gözünde büyüttüğün kadar zor bişey değil
    İlk önce en temelden dört işlemden baslayıp eksiklerini kapatırsan diger konulara calısırken eskisi kadar zorlanmayacagını görürsün canım..
    bi sorunun olursa burda yaz ben sana yardımcı olurum anlatmaya calısırım.
    birde konularını cok küçük parcalara bölüp calısırsan işini dahada kolaylastırmıs olursun
    benim 7. sınıftan beri uyguladıgım bişey var, bi soruyu önce inceleyip sonra kapatıp kendim çözmeye calısırım. takıldıgım yerde acıp inceledikten sonra bastan baslar tekrar soruyu çözmeye calısırım,bu işlemi tamamen kendim çözene kadar tekrarlarım
    şimdiden kolay gelsin.. =)

8. 17 Ekim 2010
  9. merve90

merve90 aşkımsınn senn:)) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    matematik çok zevkli ve kolay bir ders hele hele matematik 1 bana göre de sözel ders çok zor ezber yeteneğim o kadar sıfır ki şu an okuduğum bölümde sözel derslerde var 3 gün önceden çalışmaya başlıyorum anca sayısal derslere hiç çalışmadan girip mantığımı yürütüp yapıyorum.....
    sana gelincede sözel öğrencisi olduğun için işin daha kolay sadece matematik 1 konularından sorumlusun eski öss sistemiyle öleydi değiştimi bilmiyorum ama matematiği çok iyi bilen arkadaşlarınla çalış dersaneye gidiosan bütün etütlere katıl ve yapamadığın soruları hocalara sor tekrar tekrar onları çöz çıkmış sorulara bak zaten össde bir kere çıkmış olan bi soru emin ol gene çıkıyo yaşadım ben bunu yani bunları yap ve iste emin ol isteyince her şey olur gayrette göster rakiplerine fark et eminim başarırsınn

10. 17 Ekim 2010
  11. eski_bir_masal

eski_bir_masal Bazensınırlarıaşkbelirler Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    151
    Sınava mı hazırlanıyorsun bu sene?
    Bir de dersaneye falan gidiyor musun?

12. 17 Ekim 2010
  13. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    tesekkür ederim kızlar yanıtlarınız için.bu arada ben alese hazırlanıorum çok zor değil matematiği ama genede bana zor geliyo çünkü soruyu ezberliorum farketmeden:kedi:rakamları biraz değiştirsen yapamıyorum mafoldumben

14. 17 Ekim 2010
  15. BenArabesk

BenArabesk Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    matematıkte sana en lazım olacak 4kural
    1)toplama
    2)çıkarma
    3)çarpma
    4)bbölme..

işlem sırası bu şekılde (bilmiyosundur dıye yazdım)
    bir işlemde bu 4kural varsa önce toplama ile baslıcaksın ve parantez içi varsa parantezden tabıkı..
    (sanırım şimdi okadarda değil bılıyorum bunları diceksın :KK66: )

ales veya diğer sınavlar için metameıkte cok soru cozmek gerekıyor hem pekıstirme hemde göz asınalıgı için :KK66: sınavda karsına çıkınca aa ben bunu problemı daha önce cozmustum dersın gibi:KK66: kolay gelsın..

16. 18 Ekim 2010
  17. persiangirl

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    sağol canım vakit aırdığınız için.ama komik olan ne biliomusun ben işin bu teorik kısmını su gibi ezbere biliorm ama pratiğe dökemiyorm.çok soru çözsem otururmu acaba kafamda kızlar yoksa bu saatten sonra bosamı kürek çekiyorummafoldumben

18. 18 Ekim 2010
  19. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    sözel çıkışlıydım lisede. ve iki dönem matematik gördüm ve çift dikiş olarak :) hiç aram yoktu.

öss ye çalışırken de sözelin tek başına yetmeyeceğini düşünerek matematik öğreneceğim artık senden korkmuyorum dedim. ve başladım. aynen arkadaşların dediği gibi dört işlemin sıralamasını bile bilmiyorken öss denemelerinde 2 soru yapınca mutlu olurken sene sonunda 30 net çıkardım.

benim öğrenmek için yaptıklarım :
    1. mutlaka öğreneceğim dedim.
    2. konu çalıştıktan sonra bol soru çözdüm. (gerçi önceleri çözemiyordum arkadaş anlatınca bir bakıyordum ezber yapmaya başlamışım. )
    3. konu testinde yapamadığım soruyu mutlaka hocaya soruyordum. yada arkadaşa
    4. bazı testlerde şıklardan gidiyordum. uzun uzun yapzmaktan daha kolay geliyordu. hala da öyle.
    5. bazı larında da tam sonucu çıkaramasam bile katlarına bakıyorum. genelde şaşmıyor :)

bişey daha ekleyeyim. sözel kafa sayısal kafa diye bişey yok. eskiden öğretmenler sınıfta iki kişi anlıyorsa konuyu geçiyorlardı.bütün sınıf öğrenmese de olurdu onlar için. birde herkesin ailesi o kadar güzel ilgilenmiyor çocuğum illaki öğrensin demiyor her şeyi öğretmenden bekliyorlar.