Mavi Bayrak Yarışı

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Nixe tarafından 6 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Nixe
 1. Nixe

  Nixe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Mart 2007
  Mesajlar:
  256
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Aslında uzun zamandır süre gelen bir projeydi bu.Kıştan beri gece gündüz hazırlık var Alanya plajlarımızda,plajın kumu un misali eleniyor daha ince olsun pislik kalmasın diye,güvenlik sağlanıyor,sezlonglar sıra sıra milim milim hesaplanarak diziliyor,sanki inci dizer gibi,çalışanlar tecrübeliler arasından seçiliyor yabancı dil bilmeleri şart tabi,plajlara damsızlar alınmıyor etraftaki vatandaşlar rahatsız olmasınlar diye işte bu çalışmaların hepsi sadece mavi bayrak için....En temiz en bakımlı plajlara veriliyor mavi bayrak,denizle kumun birleştiği noktada dalgalanıyor mavi mavi.
  Bu bayrağı almak çok zor oluyor,yukarıdaki şartlar yerine getirilmiş ,denizi temiz olmak zorunda.Bu bayrağı almak ne kadar zorsa,kaybetmekte bir o kadar kolay....Bir sezon boyu aynı titizliği bıkmadan usanmadan sürdürmek gerekiyor.Şu ana kadar mavi bayrağını dalgalandırmaya hak kazanmış tam 33 tane otel plajı var Alanyada,tüm zerafetiyle,sizleri gelicek misafirlerini beklemekte....
   
 2. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Nixe
 3. Nixe

  Nixe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Mart 2007
  Mesajlar:
  256
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslar arası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar içinse deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir.

  Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir araçtır.

  Avrupa’da 25 ülke ve Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere toplam 26 ülkede uygulanmaktadır. Mavi Bayrak Projesi Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından koordine edilmekte ve Türkiye temsilciliğini Türkiye Çevre Eğitim Vakfı yapmaktadır.
   
 4. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Nixe
 5. Nixe

  Nixe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Mart 2007
  Mesajlar:
  256
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Mavi Bayrak ödülü için müracaatlar, yöresel bazda varsa yöresel Mavi Bayrak derneklerine, turistik isletmeler veya kişisel olarak belediyeler aracılığı ile "TÜRÇEV'e yapılması gerekmektedir.

  "TÜRÇEV", gelen talepleri kriterler kapsaminda degerlendirerek, uygun olanlar için gerekli dokümanlarin hazirlanmasini saglar. Önce "Ulusal Jüri"nin degerlendirilmesine sunar ve jürinin uygun gördügü plaj ve marinalarin bilgi ve belgelerini FEE'ye ulastirir. FEE, Uluslararsi Jürisini toplayarak tüm ülkelerin taleplerini degerlendirir ve nihai kararini verir.

  Ulusal Jüri üniversite temsilcileri, turizm sektöründen Turizm Yatırımcılar Derneği, Türkiye Otelciler Birliği, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Marina isletme ve Yatırımcıları Derneği temsilcileri, Turizm, Çevre, Sağlık Bakanlıkları ve TÜRÇEV temsilcilerinden oluşmaktadır.

  Mavi Bayrak ödül aşamasına kadar takip edilen takvim

  Mavi Bayrak Ödülü ile ilgili olarak Kasım-Mart ayları arasında TÜRÇEV aday plaj ve marinalara ilişkin dosyayı hazırlamaktadır.

  Dosyada bulundurulması gereken belgeler yöresinde, yöresel Mavi Bayrak Dernekleri, Belediyeler, Turistik Konaklama Tesisleri ve Marinalar için marina görevlileri gibi yöresine göre farklılık gösteren ilgililerce toplanarak TÜRÇEV'e gönderilmektedir.

  Mart ayinda Ulusal Jüri toplanmakta ve degerlendirmesini yapmaktadir. Ulusal Jüri'nin uygun gördügü dosyalar ve bilgiler Nisan ayinda FEE'ye gönderilmektedir. Mayis ayinin ilk haftasi Avrupa Jürisi toplanmakta ve Mayis ayinin ikinci veya üçüncü haftasi sonuçlar açiklanmaktadir.

  Plaj ve marinalara iliskin bilgiler FEE'ye önce bilgisayar ortaminda belirli bir formatta gönderilmektedir. Bu format tüm detaylari içermektedir. FEE talebin yüzde 5'i oraninda, tesadüfi olarak belirledigi dosyayi istemekte ve o dosyalarin incelenmesi ile genel hakkinda bilgi sahibi olmaktadir.

  Mavi Bayrak ödülünün süresi ve kapsami

  Mavi Bayrak ödülü bir yil için verilmekte ve her yil müracaatlar yenilenmektedir. Ödül marinalarda dogrudan marinayi kapsamakla birlikte plajlarda, adi geçen plaj kadar yer aldigi beldeyi de kapsamaktadir. Nitekim, kriterlerde belirtildigi gibi plajin yaninda beldesinin de, altyapi olanaklari sorgulanmaktadir.

  Mavi Bayrak ödüllü plaj ve marinalarin denetimi

  Mavi Bayrak ödülünü aldıktan sonra gerek standardın sezon süresince korunması, gerekse verilen beyanların izlenmesi amacı ile ulusal ve uluslararası düzeyde denetimler yapılmaktadır. Ulusal denetim TÜRÇEV koordinasyonunda yapılmaktadır. Gerek ulusal gerekse FEE uzmanları tarafından yapılan denetimler sırasında, eksikliklerin görülmesi durumunda yetkililer uyarılmakta ve giderilmesi için kısa bir süre verilmektedir. Eksikliğin devam etmesi durumunda veya eksikliğin niteliğine göre hiç süre tanımaksızın Mavi Bayrak ödülü TÜRÇEV veya FEE uzmanı tarafından geri alınabilmektedir.

  Ayrıca Turizm Bakanlığı İl Müdürlükleri koordinasyonunda da periyodik yerel denetimler yapılabilmektedir.

  Denetimler sırasında bayrağın indirileceği durumlar

  1- Bayrağın 10 gün süreyle indirileceği durumlar:

  bir zorunlu kriterin tam olarak sağlanamamış olması

  iki zorunlu kriterin kismi olarak saglanamamis olmasi

  2- Bayrağın sezon süresince indirileceği durumlar

  birden fazla zorunlu kriterin sağlanamamış olması
   
 6. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Nixe
 7. Nixe

  Nixe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Mart 2007
  Mesajlar:
  256
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Türkiyede ki mavi bayraklı plajlar


  ALANYA:
  MERKEZ: Keykubat Plajı, Damlataş Halk Plajı, Kleopatra Doğu, Kleopatra Batı.
  KARGICAK: Kargıcak (Titan-Dinler-Drita).
  KONAKLI: Serapsu Plajı.
  TÜRKLER: Türkler V (Aydınbey Gold), Türkler IV (Club Güneş), Türkler III (Asrın Beach), Türkler II (Jasmin), Türkler I (Köşdere-Hit).
  AVSALLAR: Avsallar I Doğu (Justiniano), Avsallar II Batı (Rubi-.Aspendos), Avsallar III (Alara Park).
  İNCEKUM: İncekum Pegasos.
  OKURCALAR: Karaburun II (Park Conti), Karaburun I (Botanik-Delphin), Karaburun III (Meryan Otel-Riva Delta).

  MANAVGAT:
  MERKEZ: Club Ali Bey, Silence Beach, Titreyengöl I (Sun Flowers), Titreyengöl II, Sorgun III (Pegasos), Sorgun I (Blue Waters), Sorgun II (Robinson-Turquoise-Side Palace-Turtel Sorgun).
  SİDE: Side IV (Side Star Otel-Tropikal Otel), Side II (Club Asteria), Side III (Sunrise Quenn), Side I (Perisia).
  ILICA: Kumköy I (Terrace), Kumköy II (Mira Mare).
  EVRENSEKİ: Monachus.
  ÇOLAKLI: Kamelya World, Stone Palace, Alba Resort, Süral, Golden Cost Riva Bella.
  GÜNDOĞDU: Fettahoğlu Tayyarbey.

  SERİK:
  BELEK: Acısu (Xanadu Resort), İleribaşı II (Papillon Zeugma), İleribaşı I (Sillyum), İskele II (Grida Village-Club Alibey), İskele I KADRİYE: Taşlıburun I (Papillon Belvil-Attelia), Taşlıburun II (Sun Zeynep), Üçkumtepesi II (IC Hotel Santai), Üçkumtepesi I (Asreria-Megasaray-Adora-Tatbeach).

  MERKEZ:
  MURATPAŞA: Kundu I Plajı (Topkapı-Kremlin), Kundu II Plajı (Venezia), Lara III (Riva Diva), Lara II (Titanik-Lares ), Lara I (Sera-Turist Otel), Karpuzkaldıran Kampı, Dedeman, Talya.
  BÜYÜKŞEHİR: Konyaaltı II (Beach Park), Konyaaltı III (Beach Park), Konyaaltı VII (Beach Park).
  KONYAALTI: Konyaaltı IV (Baki Plajları), Konyaaltı V (Baki Plajları), Konyaaltı I (Baki Plajları), Konyaaltı VI (Baki Plajları).

  KEMER:
  MERKEZ: Palmiye Tatil Köyü, Kemer II (Kemer Resort), Kemer III (Grand Haber), Kemer I (Fame Residence), Türkiz, Ayışığı, Club Med Kemer, Kiriş I (Kiriş World), Kiriş III (Alinda), Kiriş II (Le Jarden- Wow Kiriş Resort-Kiriş Palace).
  BELDİBİ: Beldibi II (Rixos), Beldibi I (Aquamarine-Club Med-Renaissance), Beldibi III (Sea-Gull).
  GÖYNÜK: Göynük II (Ulusoy-Sultansaray), Göynük III (Kılıkya-Fame-Royal Resort), Göynük I (Club Phaselis).
  ÇAMYUVA: Çamyuva II (Rixos Labada-Riva Zena), Çamyuva I (Naturland-Fantasia-Marco Polo), Çamyuva III (Robinson-Elize).
  TEKİROVA: Tekirova I (Martı Myra-Pirates Beach), Tekirova III (Phaselis Princess), Tekirova II (Corinthia).

  KAŞ:
  MERKEZ: Küçükçakıl (Çınarlar), Aquarius-Aquapark Twins.
  KALKAN: Club Patara.

  MUĞLA


  MARMARİS:
  MERKEZ: Belediye Önü H.P, Poseidon, Grand Azur, Lidya Otel, Grand Yazıcı, İçmeler, Pamucak, Munamar, Green Platan.
  TURUNÇ: Turunç Halk Plajı, Turunç Otel, Hisarönü, Martı Marina Plajı.

  DATÇA:
  MERKEZ: Aktur Kurucabük, Aktur Kamp, Aktur Tatil Sitesi, Periliköşk, Gebekum Sörf Plajı, Karaincir.

  BODRUM:
  MERKEZ: WOW Halikarnas Resort, Milta Tatil Köyü, Club Voyage Torba, Samara Otel.
  YALIÇİFTLİĞİ: Valtur Bodrum Park, Sea Garden II, Sea Garden I, Palmiye Tatil Köyü, WOW Beach Club, Club Belizia.
  BİTEZ: Aktur, Bitez II (Halikarya önü).
  TURGUTREİS: Club Armonia, Turgutreis Halk Plajı (Günbatımı), Club Kadıkale.
  YALIKAVAK: Gümüşkaya I.
  GÖLTÜRKBÜKÜ: Club Voyage Bodrum Resort (Türkbükü).

  FETHİYE:
  Kumburnu Boğazı, Otel Meri Önü, Hillside Beach.

  AYDIN


  DİDİM:
  MERKEZ: Club Tarhan.
  AKBÜK: Çamlıburun (Club Patio).

  KUŞADASI:
  MERKEZ: Efesia (Silver Beach), Prelüde Otel, Fantasia Otel, Ömer Tatilköyü, Green Beach, Onura, Blue Sky, İmbat Otel, Kadınlar Denizi, Papaz Hamamı, Banyolar Plajı, Tusan, Çamlimanı (Pine Bay).

  İZMİR


  SELÇUK:
  Richmond Otel.

  MENDERES:
  ÖZDERE: Club Maxima, Sultan Tatil Köyü, Orta Mahalle Gençlik Parkı.
  GÜMÜLDÜR: Denizatı Tatil Köyü, Club Yalı.

  ÇEŞME:
  MERKEZ: Ayasaranda Kerasus, Boyalık Ilıca Sheraton, Ilıca Motel, Büyükliman, Ontur, Altınyunus.
  ALAÇATI: Çark Plajı (Majesty Resort), Piyade Koyu.
  KARABURUN: Akvaryum, Kuyucak.

  FOÇA:
  MERKEZ: I. Mersinaki (Şamata Plajı), II. Mersinaki (Phokai Otel), IV. Mersinaki (Hanedan).
  YENİ FOÇA: Polen Tatil Köyü.

  DİKİLİ:
  Kayra, Belediye Halk Plajı.

  BALIKESİR

  AYVALIK:
  Ortunç Otel

  GÖMEÇ:
  KARAAĞAÇ: Artur Martı Koyu, Artur Güvercinlik Koyu, Artur Gemi Yatağı BURHANİYE: Artemis, Club Orient, Ören Halk Plajı, Öğretmen Evleri Plajı

  ÇANAKKALE

  AYVACIK:
  Eden Garden, Club Albena.

  ISPARTA
  Altınkum

  ELAZIĞ
  Sivrice Emniyet Plajı.

  MARİNALAR
  İSTANBUL: Ataköy Marina, Setur Amiral Fahri Korutürk Kalamış ve Fenerbahçe Marinaları BALIKESİR: Setur Ayvalık Marina.
  İZMİR: Setur Çeşme Marina.
  AYDIN: Setur Kuşadası Marina.
  MUĞLA: Marmaris Martı Marina.
  BODRUM: Milta Marina, Doğus Turgutreis Marina, Ece Marina.
  ANTALYA: Setur Finike Marina, Kemer Park Marina, Setur Antalya Marina
   
 8. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Nixe
 9. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Nixe harika bir konuydu bu teşekkürler canım.Harika açıklamalarla iyi paylaşım oldu.
   
 10. 12 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Nixe
 11. EU1

  EU1 Guest

  CANM benm ellerıne emeklerıne saglıkk paylaşımın bılgılerın için cok cok tesaekkurler