meditasyon yapanlar burayaaa

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve magdelena tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 1. magdelena

  magdelena Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  920
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  kızlar bn meditasyon yapmak istiorm ama nası yapıldıını tam olarak bilmiorm kursa gtmştm orda aydınlanma meditasyonunu öğrendm ama derinleşmek istiorm siz meditasyon yaparken tam olarak napıorsunuz hani zihninizi susturuosnz sora gerisi geliomu
   
 2. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 3. magdelena

  magdelena Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  920
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  :bbo: kimse yapmıomu bu sitede meditasyon
   
 4. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 5. Babyfayce

  Babyfayce Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  178
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bende öğrenmek istiyorum
   
 6. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 7. magdelena

  magdelena Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  920
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  harbi hiç meditasyon yapan yokmu yauvkafamçokkarıştı yada kimse derinleşemio heralde
   
 8. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 9. gulkurusuu

  gulkurusuu güzel günler, bizi bekler Üye

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.619
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Meditasyon Nasıl Yapılır?(alıntıdır)

  Rahatsız edilmeyeceğini bildiğin rahat bir yere uzan. Gözlerini kapa. Hızla nefesini içine çek, ta ki daha fazla nefes alamayıncaya kadar. Daha fazla nefes alamadığın noktada nefesini hızla dışarı ver. Kumsalda oturup dolunay zamanı gökyüzünü seyrettiğin bir geceyi hatırla. Dalgalar kumsala gelir ve geri çekilir. Bunun bir ritmi vardır. Dalgalar gelir ve kum taneleri arasında içi hava dolu binlerce kabarcık oluşur. O kabarcıklar insanda güzel bir his bırakan hışırtı sesini yaratarak patlarken deniz geri çekilir. Nefes alıp verirken o ritmi yakalamaya çalış. Dalgaların kumsalı okşaması gibi nefesini al ve geri çekilmesi gibi nefesini bırak. Nefesini hızla al ve hızla ver. Bunu yapmak için dikkatini nefesinde topla. Aksi halde çok geçmeden uykuya dalarsın Onbeş yirmi kez nefes alıp verdikten sonra bedenin gevşeyecek ve oksijene doyacak. Daha fazla havaya ihtiyacın olmadığını fark ettiğin bir anda, nefesini son bir kez dışarı ver ve bekle. Nefes alma. Nefes verme. Sadece bekle. ılk zamanlar, nefessiz kalacağın endişesiyle ufak bir rahatsızlık hissedebilirsin. Bu normaldir. Nefessiz kalacağın endişesini yaşadığın anda tekrar, hızla, olabildiğince çok nefes al ve takiben hızla ciğerlerini boşalt. Havasız kalmana imkan yok, rahat ol, tüm kontrol senin elinde. Tekrar nefes al, nefes ver ve bekle. Nefes almaksızın beklediğin o noktada kendini güvende hissettiğinde, kendini seyretmeye başla. Nefes alma ihtiyacı tekrar oluşana dek öylece bekle.  --------------------------------------------------------------------------------


  Kendini seyretmek nasıl olur?
  Bir süre hızla ve derin nefes alıp verdin. Bedenin havaya doydu. Bir noktada nefes almayı bıraktın. O noktaya dikkat et. O noktada kendini görebilirsin. ılk tecrübelerinde farkedemeyebilirsin, bu çok normal. Sen bir gün farkına varana dek, günlük hayatın içinde düşünceler ve duygular kendiliğinden oluşur ve sen bunların içinde sağa sola, içeri ve dışa savrulursun. Nefes almayı bıraktığın o zaman diliminde düşüncelerin ve duyguların nasıl oluştuğunu görebilirsin. Çok geçmeden farkedersin ki sen dev bir okyanus üzerinde seyahat eden bir balıkçı kayığı gibi narinsin. O kayık hep orada olmuş, fırtınalarda savrulmuş, güneşli ve açık günlerde güneş ışığıyla kavrulmuş, üzerine yağmurlar yağmış ama tüm bunlar olurken kendini hiç farketmemiş. Aynı bu kayık gibi okyanus yüzeyinde gezindiğini görüverirsin. Yeterince sessiz kalır ve beklersen, bir anda, okyanus yüzeyine bir şişe çıkıverir. Sanki diplerden bırakılmış ve içinde hava olduğundan yüzeye fırlamış gibidir. Şişe yüzeye vardığında, içinde bir not olduğunu görürsün. Şişeyi açar, içindeki kağıda bakarsın. Kağıtta şöyle yazıyor olabilir: “Karnım Aç, Yemek Bul” ya da “Seks Yap!” ya da “Tuvalete Git!” Düşünceler böyle oluşur. Duygular böyle oluşur. Nefes almayı bıraktığın o noktada kendini görebilirsin. Aynı okyanus yüzeyine çıkan şişe gibi. O şişenin içinde ne yazdığına bakmak gibi.


  Günlük hayat içinde, okyanus yüzeyine sayısız şişe çıkar. Öyle ki her bir şişeyi açmak, içinde hangi mesaj yazıyor okumak zorlaşır, hatta imkansızlaşır. Endişe içinde o şişeleri yakalamaya ve içinde yazan mesajı bulmaya uğraşırsın. Bulduğun mesajları okur, ne yapman gerektiğine karar verirsin. Bazı durumlarda ne yapman gerektiğini bilemezsin ve endişelenir ya da bir yerde sıkışmışsın gibi kapalı yer korkusu sarar içini. Ne yapmakta olduğunu fark ettiğinde şişelerin sayısı hızla azalır. Huzuru hissetmeye başlarsın. Bir süre sonra okyanusa dalar, derinlere doğru süzülürsün. Önce korkarsın. Sonra o dalışları sever ve ararsın.

  Nefes almayı bıraktığın o noktada düşünce ve duyguların sana ulaştığı anı yakala. Başlarda düşünce ve duyguları yaşayıp bitirdiğinde farkedeceksin. Sonra düşünce ve duygularını yaşarken farkına varacaksın. Devam ettikçe, giderek düşünce ve duyguların başladığı anı yakalayacaksın. O anı yakaladığında düşünce ve duygunun kendiliğinden kaybolduğunu deneyimleyeceksin. Farkına vardığın anda düşünce ve duygular kaybolur. Onların orada var olma sebebi seni haberdar etmektir. Sen farkına vardığında görev tamamlanır. Daha fazla zihnini meşgul etmelerine gerek yoktur.

  Bunların hepsi tek bir meditasyon sırasında gerçekleşmez.

  Önce dalgaların bir kumsalı okşaması gibi, aynı o ritmde nefes alıp ver. Nefesini hızla al, hızla ver. Ciğerlerini alabildiği kadar havayla doldur ve arkasından boşalt. Havaya doyduğunu anladığın bir anda, son kez nefes al, ver ve o noktada nefes almayı kes. Bunu hergün fırsat buldukça tekrarla. On dakika, beş dakika, yarım saat, içinden geldiği gibi. Düşünce ve duygularını farketmekte ustalaştığında okyanusa dalabilir ve bedenini keşfetmeye başlayabilirsin. Bu çok eğlencelidir. Çok keyifli bir deneyimdir. Kendi bedeninde seyahate çıkmak gibidir. Her birimiz kendi evrenlerimizde yaşıyoruz. O evreni keşfe çıkmak, keşfedilmemiş yerlere ulaşmak, insanın kendinde var olduğunu bilmediği pek çok şeyi keşfetmesini sağlar.
   
 10. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 11. gulkurusuu

  gulkurusuu güzel günler, bizi bekler Üye

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.619
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  ben medıtasyon yapıyorum ama benım kı bıraz uyuruk yukarı da ki gıbı degıl canım. böyle dalga seslerı olan bır cd var onu dinliyorum halıya uzanıyorum ve siliyorum beynımı. sadece dalga, denız kokusu, ben oluyor o halının ustunde. bazen kendımı super verıyorum ve acayıp arındıgımı hıssedıyorum bazen de uyuyup kalıyorum :kedi: o kadar olcak artık opuyorumnanaktan
   
 12. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 13. princess.17

  princess.17 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  904
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  canım bende meditasyon yapıyorum daha da derinleşmek ve zihni dağıtmanın en güzel yolu kendi nefesini izlemektir çünkü senin içinde bişey bu ve yaşadığın sürece nefes alıcaksın onu bu süreç içerisinde kaybetmen çok zor . nefesini izleme meditasyonunu yaparken odan karanlık olsun ışık olabilir ama dikkatini dağıtcak kadar bi ışık ya da herhangi bişey olmasın . sonra nefesini izle onu takip et arada zihnine başka şeyler gelip unutabilirsin bunu farkettiğinde yeniden izle nefesini eğer izleyemiyorsan nefes alışını verişini söyle kendine bunları hissetmeye çalış oda olmassa diyaframının nefes alıp verdikçe şişip sönmesine konsantre ol 5 dkyla başla snra zamanla artır süreyi dinginleşip derinleşceğine eminim =) bana da erkek arkadaşım önermişti =)
   
 14. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 15. princess.17

  princess.17 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  904
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
 16. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 17. gulkurusuu

  gulkurusuu güzel günler, bizi bekler Üye

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.619
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşım neden böylesın, nıye bu kadar gergınsın, ben yukarıda bır tavsıyede bulundum sen altına saçmalık falan yazıyorsun. nazık olmanı ve kıbar olmanı tavsıye ederım zira bırbırını kıran ınsan ince duşunemeyen ınsan ne yapsa rahatlayamaz.
   
 18. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : magdelena
 19. princess.17

  princess.17 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  904
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  yanlış anlamışsın canım gergin falan değildim yazınızı da okumadım acıkcası ben direk yazdım konuyu görünce düşüncelerinize saygım var tabiki ama benim demek istediğim deniz dalgasu sesi orman temizlik yeşilik vb güzel şeyleri bilinçte sürekli tutmak zordur çünkü onlar dışta olan şeylerdir ama nefesimiz bizim içimizdedir onu takipte asla zorlanmayız unutsak meditasyon yaparken başka bişe odaklansak o an sonra bunu farketsek tekrar nefesimize dönmemiz çok kolaydır ama tekrar aynı ortamı yaratmak zordur bu yüzden ben saçmalık demiştim umarım anlatabilmişimdir . Öyle anlattığım için de kendimi özür dilerim gerçekten burda belli olmuyo mimikler yanlış anlaşılabilceğimi düşünmemiştim tekrar özür