Mekanizmalı Perdeler

Konusu 'Ev Tekstili ve Mefruşat' forumundadır ve NILBERA tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Mekanizmalı Perdeler

  Katlamalı Perde: Katlamalı perdeler, farklı pek çok kumaş seçeneği ile modern mekanlarda da, klasik mekanlarda da tercih edilen, mekanizmalı perdeler arasındadır. Katlamalı perdeler için, ipek, polyester,keten, tafta, kadife, şönil, viskon, tül gibi pek çok kumaş kullanılabilir. Katlamalı perdelerde kumaşı korumak veya kumaşı desteklemek amacı ile astar ve muflon gibi yardımcı malzemeler de kullanılabilir. Kullanılan bu tür malzemeler, kumaşın , dolayısıyla perdenin görüntüsünü büyük ölçüde etkiler. Bu konuda perdecinizden destek almanız önemlidir. Katlamalı perdeler işlevsellikleri açısından tek kullanılabileceği gibi, farklı perde çeşitleri ile yapılan tasarımların içinde de kullanılabilir. Katlamalı perdeler kademeli veya kademesiz olarak toplanabilir. Katlamalı perdelerde toplanmış yükseklik, perde boyuna ve dikiş şekline göre 30 cm. ile 45 cm. arasında değişir.

  Plise Perdeler: Pilise perdeler mekanizmalı perde kullanılmak istenen ve uygulama problemi olan mekanlarda tercih edilebilecek çözüm perdeleridir.Perdenin toplanmış yüksekliğinin az olması ve hafifliği, eğimli pencerelerde, dairesel pencerelerde kolay kullanımı ve işlevselliği tercih edilme nedenidir. Pilise perde kesitinden baktığınızda zigzag şeklindedir. Kış bahçelerinde, açılı pencerelerde, tavan veya çatı pencerelerinde, dairesel veya yarım daire pencere sistemlerinde uygulanabilir. Ip kontrollüdür, kumaşın içinden geçen ipler perdenin yukarı ve aşağı hareketini sağlar.

  Japon Perde: Japon perde son yıllarda özellikle geniş cepheli, modern mekanlarda, sıklıkla tercih edilen mekanizmalı perdeler arasındadır. 60-70 cm. genişliğindeki kumaş panellerin, taşıyıcı vagonlar yardımıyla, alüminyum ray üzerinde hareketini sağlayan ip kontrollü bir mekanizması vardır. Paneller sağa toplanır, sola toplanır yada ortadan açılır olarak hareket edebilirler. Paneller, mekanizmaya amerikan fermuarı ile adapte edilir. Eteklerde kullanılan alüminyum etek ağırlıkları panellerin rahat hareketini ve düzgün durmasını sağlar. Japon Perdelerde özel apreli stor kumaşı koleksiyonlarından, bambu, hasır yada ahşap stor koleksiyonlarından seçim yapılabileceği gibi, faklı kumaş ve tül alternatifleri de kullanılabilir. Kısacası, Japon Perde uygulamalarında kumaş kısıtlaması yoktur. Geniş cepheli veranda çıkışlarında, Fransız balkonlarda, tam boy sürgülü kapılarda tercih edilen perde sistemidir.

  Screen Perdeler: Screen perdeler ev ve iş yerlerimizde sunduğu avantajlar ile stor perde seçenekleri arasında kullanımı ilk sırada yer alır. Yıkanabilen tek stor perde seçeneğidir. Screen perdenin diğer tanımlamaları arasında perfore stor, güneş kırıcı stor gibi adlandırmalarda bulunur. Screen stor yapısı, cam elyafı dokuma üzerine pvc kaplanmasından oluşur. Cam elyafının temel özelliği arasında yer alan ısı yalıtımı sayesinde, kullanılan alanlarda enerji tasarrufu sağlar. ınce ve mili metrik file şeklindeki dokuması güneş kırıcı özellik taşır. Güneş kırıcı özellik, işyeri ve evlerde televizyon veya bilgisayar ekranına gelebilecek güneş yansımalarını tamamen engellediği gibi içerinin aydınlık kalmasına da katkı sağlar.


  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  [​IMG]
  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 4. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. nuranterzi

  nuranterzi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  150
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ayyyyyyyyy bayıldııııııııııım bunnara
   
 6. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 7. nuranterzi

  nuranterzi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  150
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  selamcanım ordamısınızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz