Melek annelerine:Teselli

Konusu 'Duyuru : Maalesef bebeğimi kaybettim : (' forumundadır ve gelincik37_34 tarafından 14 Mart 2010 başlatılmıştır.

  14 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 1. gelincik37_34

  gelincik37_34 hasretine gebeyim Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.278
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ________________________________________
  Evladın ölümüne sabır
  Sual: Küçük çocuğumuz öldü. Ana-baba olarak çok ağladık. Bize günah oldu mu?
  CEVAP
  Ağlamak merhametten ileri gelir. Ağlamak günah olmaz. Bağırıp çağırıp isyan etmek günahtır. Çocuğun ölmesi, malın elden çıkması, gözün kör, kulağın sağır olması, bir uzvun telef olması gibi, insanın isteği ile ilgisi olmayan musibetlere sabretmekten daha faziletli sabır yoktur. Sabredenlere verilen sevabın miktarını Allahü teâlâdan başkası bilmez.

  Musibetlere sabır, sıddıkların derecesidir. Bunun için Peygamber efendimiz şöyle dua ederdi:
  (Ya Rabbi, bana öyle yakîn ver ki, musibetler bana kolay gelsin!) [Tirmizi]

  Oğlu İbrahim ölünce de, (Ya İbrahim, ölümüne çok üzüldük. Gözlerimiz ağlıyor, kalbimiz sızlıyor. Fakat, Rabbimizi gücendirecek bir şey söylemeyiz) buyurmuştu.

  (Bir çocuk ölünce, Allahü teâlâ, bildiği halde, meleklerine sorar:
  - Kulumun çocuğunu aldınız, kalbinin meyvesini kopardınız. Peki kulum buna ne dedi?
  - Ya Rabbi, hamd edip teslimiyet gösterdi.
  - O kuluma Cennette bir ev yapıp, adını da, “Hamd evi” koyun!) [Tirmizi]

  Bunları Cennete götürün
  Kıyamette Allahü teâlâ, müminlerin çocukları için, (Bunları Cennete götürün) buyurur. Melekler, çocukların Cennete girmesini söylerler. Çocuklar, (Ana-babamız hani?) derler. Melekler, (Onlar sizin gibi günahsız değildir. Görülecek hesapları var) derler. Çocuklar ağlaşır, (Ana-babamızı almadan girmeyiz) derler. Cenab-ı Hak, çocuklara buyurur ki:
  (Ey yavrular, haydi gidin, ana-babanızı da alıp Cennete girin!) [Nesai]

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Küçükken ölen çocuklar, ana-babaları ile karşılaşınca, ellerinden tutup, ana-babaları Cennete girinceye kadar, onlardan ayrılmazlar.) [Müslim]

  (Hiçbir Müslüman yoktur ki, büluğa ermemiş bir çocuğu ölsün de, Allahü teâlâ, bol rahmeti sebebiyle, onu Cennete koymasın.) [Buhari, Nesai]

  (Üç evladı ölmüş olan bir Müslüman ateşe girmez.) [Buhari, Müslim]

  (Kimin bâlig olmamış üç evladı ölmüşse, bu çocuklar, onu ateşten koruyan bir kale olur, ölen evlat iki, hatta bir olsa da...) [Tirmizi]

  Peygamber efendimiz, (Üç çocuğu ölen, Cennete girer) buyurdu. Oradakiler, (İki çocuğu ölen de mi?) diye sual edince, (İki çocuğu ölen de Cennete girer) buyurdu. (Ya bir çocuğu ölen?) diye tekrar sual edilince, buyurdu ki: (Allah’a yemin ederim ki, bir çocuk doğup hemen ölse, annesi sabredip sevabını Allahü teâlâdan beklerse, annesini Cennete götürür.) [Taberani]

  Yine buyurdu ki:
  (Alan da, veren de Allahü teâlâdır. Çocuğu ölen o kadına taziyede bulunun. Sabretsin, ecrini görecektir.) [Müslim]

  Musibete uğrayanı teselli etmelidir. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Çocuğu ölen kimseyi teselli edene Cennet hırkası verilir. Musibete uğrayanı teselli eden, onun sevabı kadar sevap kazanır.) [Tirmizi]

  Resulullahın taziyesi
  Resulullah efendimizin taziye mektubu şöyledir:
  Allahü teâlâ sana selamet versin! Ona hamd ederim. Herkese iyilik ve zarar, yalnız Ondan gelir. Allahü teâlâ, sana çok sevap versin. Sabretmeni nasip eylesin! Onun nimetlerine şükretmenizi ihsan eylesin! İyi bilmeliyiz ki, kendi varlığımız, mal, servet, kadın ve çocuklarımız, Allahü teâlânın, sayısız nimetlerinden, tatlı ve faydalı ihsanlarındandır.

  Bu nimetleri, bizde sonsuz kalmak için değil, emanet olarak kullanmak, sonra geri almak için vermiştir. Bunlardan, belli bir zamanda faydalanırız. Vakti gelince, hepsini geri alacaktır.

  Allahü teâlâ, nimetlerini bize vererek sevindirdiği zaman, şükretmemizi, vakti gelip geri alınca da, sabretmemizi emreyledi.

  Senin bu oğlun, Allahü teâlânın tatlı, faydalı nimetlerinden idi. Geri almak için sana emanet bırakmış idi. Şimdi, geri alırken de, sana çok sevap, iyilik verecek, acıyarak, doğru yolda ilerlemeni, yükselmeni ihsan edecektir.

  Bu ihsana kavuşabilmek için sabretmeli, Onun yaptığını hoş görmelisin! Kızar, bağırır, çağırırsan, sevaba kavuşamazsın ve sonunda pişman olursun.

  İyi bil ki, ağlamak, sızlamak, belayı geri çevirmez, üzüntüyü dağıtmaz. Kaderde olanlar başa gelecektir. Sabretmek, olmuş bitmiş şeye kızmamak gerekir. Allahü teâlâ, hepinize selamet versin!

  Sual: Çocuğum yok veya öldü diye fazla üzülmek uygun mu?
  CEVAP
  Hayır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ sevdiği kulu kendisine bağlar. Çoluk çocuğu ile meşgul etmez.) [Deylemi]

  Belanın geliş sebepleri
  Sual: Bazı hadis-i şeriflerde, Peygamberi sevenin, çeşitli musibetlere maruz kalacağı ve Ona düşmanlık edenin ise, mal ve evladının çok olacağı bildiriliyor. Bunların açıklaması nasıldır?
  CEVAP
  İnsanlara dert, bela, musibet birkaç bakımdan gelir:
  1- Bunlardan birisi işlediğimiz günahlar sebebiyledir. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Belaların gelmesine sebep günah işlemektir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Size gelen musibet, işlediğiniz [günahlar] yüzündendir.) [Şura 30]

  (Sana gelen kötülük, kendindendir, [günahların yüzündendir.]) [Nisa 79]

  (Bir millet, kendini bozmadıkça, Allah onların hallerini değiştirmez.) [Rad 11]

  2- Bela, hastalık ve musibetler, günahların kefareti [affolması] için gelir. Dünyada musibetlere maruz kalıp da güzelce sabreden kimse, ahirete günahsız gider.
  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Her musibet, affedilecek bir günah için gelir.) [Ebu Nuaym]

  (Mümine gelen her sıkıntı, günahlarına kefaret olur.) [Buhari]

  (Müminin günahları affoluncaya kadar bela ve hastalık gelir.) [Hakim]

  İnsan kendisine gelen beladan hoşlanmaz. Halbuki günahları affolacak ve güzel sabrederse ahirette büyük nimetlere kavuşacaktır. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
  (Hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinize; sevdiğiniz şey de, kötülüğünüze olabilir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir.) [Bekara 216]

  3- Cennette yüksek derecelere kavuşması için mümine musibet gelir. Bunun için Peygamberlere çok bela gelmiştir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Nimete kavuşması için insana musibet gelir.) [Buhari]

  (Musibet, kavuşulacak bir derece için gelir.) [Ebu Nuaym]

  (Allahü teâlânın hayrını murad ettiği kul, belaya maruz kalır.) [Taberani]

  (Kişi, hep sıhhat ve selamette olsa idi, bu ikisi onun helakı için kâfi gelirdi.) [İ.Asakir]

  (Mümin, keler deliğine saklansa, ona, eza edecek biri musallat olur.) [Beyheki]

  (Dünya, [Cennetteki nimetlerin yanında] mümine zindandır.) [Müslim]
  (Allah’ı ve Resulünü seven, belaya [hazırlıklı olsun] zırh giysin!) [Beyheki]

  (En şiddetli bela, Peygamberlere, velilere ve benzerlerine gelir.) [Tirmizi]

  Demek ki belanın en şiddetlisi, Allahü teâlânın çok sevdiği kimselere geliyor. Belalara sabır, sıddıkların derecesidir. Peygamber efendimiz, kendisine gelecek musibetlere karşı dayanma gücü vermesi için Allahü teâlâya dua ederdi.

  4- Bela, imtihan için de gelir. Bakalım kul, Allahü teâlânın gönderdiği belaya razı olacak mı, olmayacak mı? Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Şüphe edilen altın, ateşle muayene edildiği gibi, insan da bela ile imtihan olur.) [Taberani]

  (Ya Rabbi, beni sevene, hayırlı mal ver! Bana düşmanlık edene de çok mal, çok evlat ver!) [İbni Asakir]

  Mal ve evlat fitne mi?
  Mal ve evlat kötü mü de böyle buyuruluyor? Kur'an-ı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
  (Mallarınız ve çocuklarınız sizin için elbette bir fitnedir.) [Tegabün 15]
  Fitne imtihan demektir. Anarşi, bozgunculuk, günah, şirk, bela, düşman ve daha başka manalara da gelir. Mal ve çocuklar hayırlı olmazsa bela olur, fitne olur.

  İnsan, genel olarak malını iyi yolda kullanmaz. Bu bakımdan malı kendisi için düşman olmuş olur. Aslında mal, kılıç gibi bir nimettir. İyi kullanılmazsa sahibini keser. Evlat da, bir nimet iken, iyi terbiye edilmezse, ana-babaları ile birlikte Cehenneme gider. Nimet, düşman olmuş olur. Çoğunluk bu imtihanı kazanmadığı için, mala ve evlada fitne denilmiştir. Mesela, İskoçyalılar, genelde cimri oldukları için, her İskoçyalıya cimri gözü ile bakılır. Belki de içlerinde çok cömert olanları da vardır. Kayserililer, gözü açık olarak bilinir. (Okur-yazar değilim ama Kayseriliyim) denir. Kayseri’de gözü açık olmayan da vardır. Hüküm ekseriyete göre verilir. Peygamber efendimiz, (Zenginlerin ve kadınların çoğunu Cehennemde gördüm) buyurdu. Halbuki Cennete gidecek zenginler ve kadınlar da çoktur. (Ramuz)

  (Sizin çokluğunuzla, diğer ümmetlere karşı iftihar ederim) ve (Velud [doğurgan] kadınla evlenin) hadis-i şerifleri, evlenmeyi teşvik etmektedir. Gerekli İslami terbiye verilemediğinden gençler, namaz kılmamakta, dinden uzaklaşmakta, hatta bir kısmı dinsiz ve anarşist olmaktadır. Peygamber efendimiz elbette, böyle gençlikle övünmez. İbni Asakir’in bildirdiği (İki yüz yılından sonra en iyiniz, hanımı ve çocuğu olmayandır) hadis-i şerifi, ortam müsait olmayınca, çoluk çocuk sahibi olmamanın daha iyi olduğunu göstermektedir.

  Sual: Küçük çocuklar da ölürken sıkıntı çeker mi?
  CEVAP
  Bir Müslümanın çocuğu, ölüm döşeğinde iken, 360 melek gelir, o masumun karşısında durup, (Ya masum, müjdeler olsun sana, bugün, ölmüş olan, âbâ ve ecdadını ve bütün komşularını, Hak teâlâdan dile) derler.

  Melekler, başına bir şefaat tacı ile gayret ve kuvvet gömleğini giydirip, gözünün perdesini kaldırırlar. Perdeler kalkınca, tâ Hazret-i Âdem aleyhisselamdan beri, geçmiş ecdatlarını görür. Onların bazısı için hazırlanan azabı görünce, haykırıp titrer. Bunu bilmeyenler can çekişiyor zanneder.

  Can alıcı melekler gelirler, (Ya masum, âlemlerin yaratıcısı sana selam söyleyip, “Ben onu yarattım, yine bana gelsin. O ruh emanetini ben verdim, yine bana versin. Onun karşılığında ona Cennet ve didar vereyim” buyurdu. Haydi yüzünü çevir, bak) dediklerinde, o masum da, bakar, melekleri görür. Sevinçten coşup titrer ve döşeğinde can vermeye atılır.

  Yine o azap içindeki ecdatları gözüne erişince, yine canını vermek istemeyip, (Ey melekler! Allahü teâlâ, akraba ve ecdadımı bana bağışlasın) der. Allahü teâlâ da, (İzzim hakkı için bağışladım) buyurur.

  Melekler, (Ya masum, sana müjdeler olsun, Hak teâlâ, imanı olanların günahlarını bağışladı ve bütün dileklerini kabul eyledi) dediklerinde, masum sevinçli iken, masumun anası ve babası suretinde iki huri gelip, kollarını açarak, (Ey evladımız, bizimle gel, biz Cennette sensiz olamayız) derler.

  Masumun eline bir Cennet meyvesi verirler. Masum, meyveyi koklarken Azrail aleyhisselam, kendi gibi, bir güzel masum olup, habersizce canını alır ve Cennete götürür.

  Orada, yeşil bir sahra vardır. Masum, (Beni buraya niçin getirdiniz) diye sorar.

  Melekler şöyle cevap verirler:
  Kıyamet yeri vardır. Çok sıcaktır. Bu sahrada, 70 bin rahmet pınarı vardır. Resul-i ekremin havzının başında durup, nurdan bardakları görürsün.

  Anan, baban kıyamet yerine geldiklerinde, bu bardakları su ile doldurup, onlara verirsin ve onları bırakma ki, Cehennem yoluna gitmesinler. Çünkü, senin duan, Hak katında makbuldür. Cuma geceleri, yeryüzüne inersin. O vakit Allahü teâlânın selamını, Müslümanlara ulaştırırsın.

  Ne mutlu, çocuğu ölüp de, sabreden ana-babaya...  BENİM ÇOCUĞUM ÇOK ÖZELDİ BU KADAR KÖTÜ İNSAN VARKEN
  NEDEN BENİM ÇOCUĞUM ÖLDÜ,ÇOCUKLAR CENNETTE BÜYÜR MÜ?

  "Bütün dünyada bir tek güzel çocuk vardır ve bütün anneler ona sahiptir."
  Onlar seçilmiş, çok özel çocuklardır. Sanki her biri bu dünya için yaratılmadıklarını her halleri ile belli ederlerler Amerika'dan bir heyet gelip Türkiye'den birkaç çocuğu Beyaz Saray'da ağırlamak için seçtiler. Bunlardan biride sizin çocuğunuz. Diğer aileler keşke bizim çocuğumuz seçilseydi demezler miydi?
  Allah sizin çocuğunuzu seçti. Bazılarına nasip olan bu seçim sonucu cennetine aldı. Artık çocuğunuzu orada ağırlıyor. Bu dünyanın karmaşasına bırakmadı. Sıkıntılar çekmesini istemedi.

  Çocukların Allah makamındaki yeri cennettir.

  Cennette her türlü zevk vardır. Onlar büyümek isterse Allah onları büyütebilir. Cennette herkesin istediği yerine gelecektir. Canların çektiği her şey orada vardır.Kadının biri her yıl doğum yapıyordu, fakat çocuk yaşını doldurmadan üç aylık, dört aylık, dokuz aylıkken ölüp giderdi.

  Böyle, böyle derken kadın tam dokuz çocuğunu kaybetmişti. Bir gece çok ağlayıp dua etti, o gece rüyasında cenneti ve oradaki sayısız nimetleri, köşkleri gördü. Köşklerden birinin üzerinde kendi adı yazılıydı, oradan içeriye girince bütün çocuklarının orada meleklerin refakatinde çok mutlu olduklarını görünce, Allah'a şükretti.
  Dünyada rahat yoktur, dünyayı esas maksat yaparsak ve her yönüyle burada rahat içinde yaşayalım diye düşünürsek o zaman hayatı anlamamışız demektir.

  Başımıza gelen her hadise, hastalıklar, musibetler, felaketler, bu hayat imtihanın bir parçasıdır. Rabbimiz bizi deniyor bizim sabrımızı ölçüyor. Asıl hayat ölümden sonra başlayacaktır, ölüm her şeyin sonu değil, her şeyin başlangıcıdır, daha güzel bir dünyaya göçmektir. Her insan Allah'ın takdir ettiği kadar yaşar bu dünyada ömrü uzamaz veya kısalmaz, hastalıklar veya musibetler hayatı ne uzatır ne de kısaltır.

  Kimse ecelinden önce ölmez takdir edilen süre dolunca insan bu dünyadan göçer. Hepimiz göçeceğiz ahiret hepimizin gideceği yerdir, ölüm bitiş değildir, hayatın daha başka şartlar altında devam etmesidir.

  Kaybettiğimiz sevdiklerimiz bizlerden uzak olsa da gittikleri yerde mutludur, vereni bildikten sonra alanı da biliriz, sürekli şöyle olmasaydı, böyle olmasaydı gibi sözler bizlere karamsarlık dışında bir şey vermez.
  Hasta olmasaydı, kaza olmasaydı gibi sözler yerine takdire boyun eğip sabır göstermek zorundayız.
  Takdir edilen süre dolunca mutlaka bir sebep olacaktır.
  Şu an önümde gazeteden kestiğim birkaç çocuk ölümü haberlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
  "Aynı gün bir oğlu oldu, diğeri öldü". Kahramanmaraş'lı bir ailenin beş yaşındaki oğulları evin önünde bir arabanın çarpması sonucu vefat etmiş, aynı gün eşi doğum yapmış.
  Erzurum da ise altı yaşındaki bir kız çocuğu başına düşen bir buz sarkığı sonucu, yine altı yaşındaki bir kız çocuğu elindeki meyve bıçağının üstüne düşmüş iki kaşının arasından giren bıçak beynini parçalamış.

  Sarıyer katliamında öldürülen üç yaşındaki Eren, misafir olarak gitmiş o gün o eve ve vefatından bir hafta önce "baba beni vururlarsa ağlar mısın", annesine "ben ölürsem üzülür müsün" diyen Eren üç gün sonraki doğum gününü heyecanla bekliyormuş.
   
 2. 15 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 3. ozlenen2010

  ozlenen2010 Allah'ın dediği olur... Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.634
  Beğenildi:
  875
  Ödül Puanları:
  238
  canım Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım olmuş ,okudum ve inan beni çok rahatlattı .. Rabbim bizi sabredenlerden eylesin inş.
   
 4. 15 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 5. gelincik37_34

  gelincik37_34 hasretine gebeyim Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.278
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  :Saruboceq:

  Sendende Allah razı olsun canım inşallah faydalı olmuştur.AMİNNNN
   
 6. 15 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 7. hadibakem

  hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5.625
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  teşekür ederim paylaşım için
   
 8. 15 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 9. gelincik37_34

  gelincik37_34 hasretine gebeyim Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.278
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Rica ederim canımm
   
 10. 16 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 11. aabeyazmelek

  aabeyazmelek YA HAY YA HALIK Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.316
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  allah razı olsun canım ellerin dert görmesin allahım hepimizin yüzünü güldürsün inşallah...
   
 12. 16 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 13. gelincik37_34

  gelincik37_34 hasretine gebeyim Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.278
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106

  Aminn canım senden de Allah razı olsun..
   
 14. 16 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 15. Melegim26

  Melegim26 Rabbim Sana Emanet'iz... Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesajlar:
  458
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  canımın içi cokk tesekkr ederım cok gusel bır paylasım inan rahatlattı benı allahu teala herseye kadır kı bebegımızın canını alaması ıcın azraılı masum rolune sokarak aldırmıs canınıı cok guzel bır yazı cok tesekkr tekrar
   
 16. 16 Mart 2010
  Konu Sahibi : gelincik37_34
 17. gelincik37_34

  gelincik37_34 hasretine gebeyim Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.278
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106


  rica ederim tatlım :1hug: