Meme ağrısı tipleri

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve AHURA MAZDA tarafından 11 Mart 2008 başlatılmıştır.

  11 Mart 2008
  Konu Sahibi : AHURA MAZDA
 1. AHURA MAZDA

  AHURA MAZDA Guest

  Adet düzeniyle ilişkili ağrılar: En sık görülen ağrı tipidir. Ağrıların yüzde 70’i bu tiptedir. Genellikle adet öncesi dönemde ortaya çıkan, hemen adet görmeden önce en yüksek seviyesine erişen ve adet kanamasıyla birlikte kaybolan ağrılardır. Normal adet öncesi ağrılara göre daha şiddetlidir. 30’lu yaşlarda daha sık görülür. Menopoza yakın dönemde bazen alevlenme gösterse de sıklıkla kendiliğinden kaybolur. Memenin daha ziyade üst ve dış taraflarında daha fazla hissedilir. Bazen koltuk altına doğru yayıldığı da olur. Ağrıyla birlikte memelerde hassasiyet de artabilir.

  Adet düzeniyle ilişkisiz ağrılar: 40’lı yaşlarda daha sık görülür. Adet düzeniyle ilişkili olanlara göre daha kısa sürer ve hastaların yarısında kendiliğinden kaybolur. Genellikle tek taraflıdır. Memenin bir noktasında olabileceği gibi tamamına yayılan bir ağrı da olabilir. Ağrıların esas sebebi memede kist, fibroadenom, kanal genişlemesi, lipom, fibrokistik değişiklikler olabilir.

  Memeyle ilgisiz bir nedenden kaynaklanan ağrılar: Burada ağrı göğüs duvarındaki kaslardan, kaburga eklemlerinden, kıkırdak dokulardan ve boyundaki sinir köklerinden kaynaklanabilir.

  Diğer nedenler: Memede ağrının, meme hücrelerinde bulunan bazı algılayıcıların aşırı hassaslaşması sonucu oluştuğu düşünülmekte. Bu hassaslaşmayı yapan sebeplerden biri “metilksantin” denen ve bazı ilaçların içinde, çay, kahve, çikolata ve kolalı içeceklerde bulunan bir maddedir. Kahvenin vücutta ürettiği yüksek adrenalin de bu reseptörlerin hassaslaşmasını artırır. Şarapta bulunan “tiramin” adlı madde de bu ağrıların sebebi olabilir. Ayrıca sigara ve stresin de ağrılarda ve memedeki aşırı hassaslaşmada