Meme Başı Çatlakları

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve çokoprens tarafından 30 Ocak 2008 başlatılmıştır.

30 Ocak 2008
    Konu Sahibi : çokoprens
  1. çokoprens

çokoprens iki prens annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Annelerin meme problemleri yüzünden bebeklerini emzirememesinin, bebeklerin anne sütü aldıkları dönemi kısalttığı, bu nedenle meme başı çatlaklarının henüz oluşmadan engellenmesi gerektiği bildirildi. Bebek sahibi olan anne, bebeğine herşeyin en iyisini, en doğrusunu vermek ister. Bir annenin bebeğine verebileceği en değerli şey ise anne sütüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin en az 4-6 ay arasında emzirilmesini önerirken, annelerin büyük bir bölümü memelerinde meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar yüzünden bir
    dönem bebeklerini emziremiyorlar. Berlin Benjamin Franklin Üniversitesi Eğitim Hastanesi’nden Prof. Dr. Jürgen Vormann ve ekibinin yaptığı bir araştırmaya göre, yeni doğum yapan annelerin yaklaşık %30’u hatalı emzirme tekniklerini kullandıkları için meme başı çatlakları ve yarıkları yüzünden bir dönem bebeklerini emziremiyorlar. Bu dönemin bebek için çok gerekli olan sütün üretimini olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Vormann, “Memeyi ağızına alan bebek dişeti ve dudaklarıyla beyine uyarı göndererek süt yapımını başlatıyor. Fakat memede oluşan çatlak ve yarığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrı nedeniyle, anne bebeğini memede rahat tutamıyor. Bu nedenle de sütün yapımı için gerekli olan uyarı beyine gitmiyor. Memede oluşan çatlak ve yarıklar süt yapımını olumsuz etkiliyor. Anne bebeğini ne kadar sık emzirirse süt yapımı o kadar çok olur. Anne sütünün bebek için önemi düşünüldüğünde, bebeğin sütten erken kesilmemesi, bebeğin sağlığı için çok önemlidir.” dedi.

Meme başı çatlaklarını ve yarıklarını engellemek için hamileliğin 8. ayından itibaren göğüslerin emzirmeye hazırlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Vormann, “Bu amaçla, banyodan sonra kullanılacak bitkisel içerikli pomadlar, doğumdan sonra hem annenin acı çekmesini engelleyecek, hem de bebeğin gelişimi için gerekli olan sürede süt vermesine yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

2. 30 Ocak 2008
  3. çokoprens

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    meme başı çatlakları yeni annelerin maalesef korkulu rüyası
    çok şükür ben bu sorunu yaşamadım ama yaşayan çok arkadaşım var
    sizlerden yaşayan ve bu sorunla başeden varsa diğer arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla neler yaptığınızı paylaşır mısınız?

4. 30 Ocak 2008
  5. vuslat06

vuslat06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben böyle bir sorun yaşamadım yaşayan arkadaşlar bepanten kullandıklarını söylediler.iyide geliyormuş.

6. 1 Şubat 2008
  7. deniz...

deniz... Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    lansinoh gibi avent emzirmeden önce silmek gerektirmeyen kremler var ama benim göğüslerimin uçları öğle bi yara olduki ucundan resmen bi parça kopmuştı ben cilt dr gittim dr bana tam 6 ilac yazdı 1 tane de ayrı eczacı bu altı ilacı karıştırdı bu enfeksiyon içinde diğeri yaraları iyleşmesi için kremi bir sürdüm resmen süt fışkırdı bütün yerler süt olmuştu iltihaptan sütüm bile gelmiyodu baktınız eğer geçmiyo zaman kaybetmeden dr gidin ben 2 ay çektim o yadıklarım doğumdan daha zordu inat ettim emzirdin bebeğim 5. ayına girdi halen emiyo allah yaşayanların yardımcınız olsun

8. 9 Şubat 2008
  9. xoxykxux bebek

xoxykxux bebek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadslar bende çok çektim o sorundan.2dakikada geçti.nasılmı.e vitamini satılıyo eczanede.kapsül içinde.ucunu patlatıp kapsülün sürüyodum.silmeyede gerek yok.hemen anında geçti.tavsiye ederim.

10. 10 Şubat 2008
  11. EU1

EU1 Guest

çok süper ..bende kullandım e vitaminli kapsül. çokta pahalı bişe değil. kapsülü iğneyle delip sürüyosunuz. 1 kapsülü biçok defa da kullanabilirsiniz. adını yazmamın sakıncası var mı yokmu diye bilemediğim için yazmadım. ama emzirmeden önce genede silerseniz iyi olur.

12. 11 Şubat 2008
  13. çokoprens

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    allah bağışlasın kzınız çok tatlı maşallahhh :nazar:

14. 11 Şubat 2008
  15. yagmury

yagmury Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    108
    Bnim doğumdan önce çatlamıştı doğumdan sonra artık yara olmaya başladı kanıyordu bebeğim emerken.Ama o acıya rağmen emzirmeye devam ettim. Annem her sabah ılık su ve beyaz sabunla yıkadı masaj yaptı.Birde eczaneden açtlak kremi alıp sürdüm ismini hatırlamıyorum.1 hafta sonra iyileşmişti benimki

16. 11 Mayıs 2008
  17. ASSKIM

ASSKIM sadece KIZIM için:) Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaslar bende de olmustu emerken nasıl acı cekerdım temızlık cok önemlı ve neyle temızledıgın benım tavsıyem bebegınız emdıkten sonra veya önce kendı sutunuzden bıraz sıkıp ucunu onunla temızleyın yanı sütünüzü sıkdıktan sonra gögüs ucunuzu parmagınızla ovun anlatabıldımmı bılmıyorum ama ıyı gelıyor.

18. 15 Mayıs 2008
  19. 16eslem

16eslem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende bu sorunu yaşayanlardanım dediğiniz gibi temizlik önemli la...noh diye bi krem kullandım ve temizliğe dikkat ettim bu süre zarfında emzirmekden hiç vazgeçmedim ne acıydı inanılmaz bişey ama yavrumun aç kalmasına razı olamazdım 25 gün çektim ve sonra geçti