Meme kanserine yol açan 4 yeni gen keşfedildi

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve haten tarafından 29 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : haten
 1. haten

  haten Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  171
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  İngiltere’deki Cambridge Üniversitesinden bilim adamları, meme kanserine yol açan ve bugüne kadar bilinmeyen 4 yeni geni daha tespit ettiklerini, böylece meme kanserini yenmenin daha mümkün hale geleceğini açıkladı.
  LONDRA - İngiliz bilimadamları kanser araştırmalarında son 10 yılın en büyük keşfine imza attı. 50 bin kadın üzerinde yürütülen araştırmada, kadınlarda meme kanserine yol açan dört yeni gen keşfedildi. Bu genlerin keşfinin meme kanserinin yanı sıra akciğer, prostat ve bağırsak kanseri araştırmalarına da ışık tutması bekleniyor.
  İngiliz bilimadamları meme kanserine yol açan genlerin tespitinde 90’lı yıllardan bu yana sağlanan en önemli gelişmeyi kamuoyuna duyurdu.

  Yarısı meme kanserine yakalanmış 50 bin kadın üzerinde yürütülen araştırmada, bu hastalığa yol açan ve bugüne kadar bilinmeyen 4 yeni gen keşfedildi.

  Bilimadamları, bu dört genin herhangi bir genetik nedenle değişime uğradığı kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 60 arttığını tespit etti.

  Bu keşfin, meme kanserinin erken teşhisinde çığır açması bekleniyor. Uzmanlar bu sayede yeni bir tarama yönteminin geliştirilebileceğinin de müjdesini veriyor.

  Üstelik bu dört genin keşfi bağırsak, akciğer ve prostat kanserinin erken teşhisine de yardımcı olabilecek.

  Araştırmanın somut olarak uygulamasınınsa yaklaşık 10 yılı bulması bekleniyor.