memur hamileler yardımmm!!!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve boncuk10 tarafından 8 Kasım 2010 başlatılmıştır.

8 Kasım 2010
    Konu Sahibi : boncuk10
  1. boncuk10

boncuk10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    31
    arkadaşlar 32. ve 37. haftalar arasında biliyorsunuz doktordan aldığımız çalışablir raporuyla çalışıyoruz.
    Diyelim ki 35. haftada kadın doğum dışında bi hastalık,mesela grip sebebiyle 1 hafta rapor aldık.O 1 haftayı çalışarak geçirmediğimiz için bu süre doğum iznimizden düşülür mü?
    böle bişi okudum da bi yerde,bana mantıksız geldı yıne de bı sorayım dedım belkı böle bi uygulama vardır diye.

2. 8 Kasım 2010
  3. laledan

laledan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    rapor alınsa bile görevde sayılırız,raporlu günler izinden düşmemeli.hem hiç bir yönetmelikte rapor alındığında doğum izni şu kadar olur denmiyor,ancak bir doktorun çalışabilir raporundan sonra başka bir doktorun istirahat yazması kafa karıştırır,durum böyle olsa bile birisi jinekolog olarak diğeri kbb ci olarak değerlendiriyor,izni etkilememeli.Ben denemedim,kesin konuşmuyorum,ama işin esas ve yasal çözümünü öğrenirsen paylaş.

4. 8 Kasım 2010
  5. serefgen

serefgen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    doğrusu çalışabilir raporu alan bir insanın ayrıca rapor alması durumu ilginç olur gibime geliyor ama canım resmi bir açıklama yapamayacağım maalesef, ben de bilmiyorum çünkü. fakat o zaman zarfında zaten "çalışabilir" raporuyla çalışabilen, o rapor olmazsa izinli olması gereken bir memurun rapor alıp çalışamaz olması (bu bir hafta olsa bile) bence o izinden düşebilir, mantıklı geliyor bana. ama bilemiyorum.merak ettim yaa!!

6. 8 Kasım 2010
  7. engelk82

engelk82 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    aynı konu başka bi yerde de açılmıştı. çalışabilir raporunu almamızın sebebi o çalıştığımız haftayı doğum sonrasına aktarabilmek. dolayısıyla da eğer çalışmazsak doğal olarak o çalışmadığımız haftayı doğum sonrası iznine ekletemeyiz her ne sebeple rapor almış olursak olalım.çünkü çalışmadığımız bir hafta. öyle olunca da doğal olarak doğum sonrası izine eklettiğimiz haftalardan bu bir hafta düşer.

8. 9 Kasım 2010
  9. serefgen

serefgen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    bana mantıklı gelen de bu.

10. 10 Kasım 2010
  11. boncuk10

boncuk10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    31
    yönetmeliğe baktım raporlu geçirilen süre düşülür demiyo,dün müdüre de sordum o da düşülmez dedi.Çünkü örneğin düşüp bi yerinizi burktunuz veya grip oldunuz bunun hamilelikle bi ilgisi yok ki,hamile olduğunuz için çalışamıyor değilsiniz yani.ama kadın doğumdan rapor alırsanız onun düşülmesi bence de mantıklı,diğer hastalıklar herkesin başına gelebilir,hamilesiniz diye başka bi sıkıntınız olamaz mı canım aaaa:)

12. 10 Kasım 2010
  13. LPGLi_FeRRaRi

LPGLi_FeRRaRi PiSiKoLoJik DeLi Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    41
    hamilelikte 2 sene ücresiz izin var dimi ?

bide bişey sorucam konuyla alakalı değil ama kusura bakamyın
    şimdi emur olduğunuz ilk yılınız evlendiniz ama eşiniz başka şehirde işi gücü var oraya tayin istebiliyormusunuz yoksa 2 sene beklemek zorundamıyız ?

14. 10 Kasım 2010
  15. boncuk10

boncuk10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    31
    evet ücretsiz izin bebek 2 yaşını doldurana kadar alınabiliyor.
    tayin içinse eğer stajyerliğiniz kalkmadıysa stajyerlık kalkana kadar yani 1 yıl beklemeniz gerek.ama stajyerlik kalktıysa ilk tayin döneminde tayin istenebilir,bir bekleme süresi yok.

16. 10 Kasım 2010
  17. krokan

krokan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    63
    canım bu adrese bi bak..
    YILLIK, MAZERET, HASTALIK VE DOUM ZNLER HAKKINDA GENELGE (PERSONEL GENEL MDRL)

(3) DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI MAZERET İZNİ VE SÜT İZNİ:

2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 56 ncı maddesinin 4 üncü fıkrası hâkim ve savcıların; mazeret, hastalık ve aylıksız izinleri hakkında Devlet Memurları Kanunundaki hükümlerin uygulanacağını düzenlemiştir.

Devlet memurlarına doğum sebebiyle verilen mazeret izni ve aylıksız izne ilişkin olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) bendinde: "Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır." hükmüne,

Aynı Kanunun 108 inci maddesinin 3 üncü fıkrası ile de "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir." hükmüne

yer verilmiştir.

Bu itibarla;

1) Normal doğumun 40 ıncı haftada olduğu düşünüldüğünde, ilgilinin doğum öncesi iznine ancak 32 nci (çoğul gebelik halinde 30 uncu) haftada ayrılabileceği, bu sürelerden önce erken doğum olması halinde Kanun gereğince doğum öncesi izninden yararlanılamayacağı,

2) İlgilinin, hamileliğin 32 nci haftasında (çoğul gebelik halinde 30 uncu haftasında) mutlaka doktor raporu alması gerektiği, sağlık durumunun uygun olması halinde tabibin onayı ile doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabileceği, bu durumda çalıştığı sürelerin doğum sonrası iznine ekleneceği, tabibin doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasına onay vermemesi halinde hamileliğin 32 nci haftasında (çoğul gebelik halinde 30 uncu haftasında) zorunlu olarak doğum öncesi izne ayrılması gerektiği, ilgilinin tabibin onayı olmadan doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışması halinde ise bu sürelerin doğum sonrası iznine eklenmeyeceği,

3) Doktor raporuyla çalışabileceği belirtilen süre içerisinde yıllık izin veya mazeret izni kullanılması durumunda izinli geçirilen sürelerin doğum sonrası mazeret iznine ekleneceği, ancak; anılan süre içerisinde rapor alınmak suretiyle geçirilen sürelerin doğum sonrası mazeret iznine eklenemeyeceği,
    bu son madde yani 3. madde bizi ilgilendiriyor..ve benim anladığım kadarıyla da rapor alırsak arada doğum sonrası iznimizden düşülüyor

Son düzenleme: 10 Kasım 2010
  18. 11 Kasım 2010
  19. boncuk10

boncuk10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    31
    ama bu adalet bakanlığınınmış. Bu yönetmelik tüm memurlar için sabit değil o zaman?