Menderesin idam önceki son mektubu

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve BenCano tarafından 4 Mart 2007 başlatılmıştır.

4 Mart 2007
    Konu Sahibi : BenCano
  1. BenCano

BenCano ~HürGeneral~ Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı son mektubun orijinali.

“Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam [bu kelimenin üzeri çizilip merhametim yapılmıştır] sizlerle beraberdir.”

2. 4 Mart 2007
  3. susi

susi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ''buna rağmen duam sizlerle'' ben bu sözü söyleyemezdim söylesemde nekadar içimden gelirdi?
    onu yüce insan yapanda bu işte.
    ama merak ettiğim daha doğrusu anlamadığım bir şey var:
    nasıl oluyorda başbakanını asmış bir millet olabiliyoruz
    bunu anlayamıyorum kabul edilmesi çok zor
    nasıl oluyor bu
    biz öyle bir millet deyilizki.

4. 4 Mart 2007
  5. pasa07

pasa07 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Hele o dizisi varya şimdi..ağlayarak seyrettim.Nasıl yaparlar aklım almıyor ne büyük kayıp.

6. 4 Mart 2007
  7. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    ben yorum yazmıyacağım ağır olur
    sadece allahtan rahmet..yakınlarına sabırlarrrrrr diliyorum.

8. 11 Mart 2007
  9. sweettech

sweettech Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ben bir başbakanın veya bir insanın idam edilmesine karşıyım. Seçimle gelen insanlar seçimle yönetimden gitmeli. Ancak Adnan Menderes Türkiye'de bugün dışa, özelliklede Amerika'ya bağımlılığın en büyük sorumlusu değil mi? Dış borçlanma ve ekonomik krizlerin temelini Adnan Menderes'in plansız, programsız kalkınma sevdası oluşturmadı mı? Türkiye'nin siyasal ve ekonomik olarak dışa bu kadar bağımlı olmasının en büyük nedeni Menderes ve sonrasında Demirel'in izlediği popülist politikalardır. Bence Menderes belki çok iyi niyetle hakeret etti ama sonuçta Türkiye'ye çok zarar verdi. Peki bu onun idam edilmesini haklı kılar mı? Hayır. Allah'ın verdiği canı başka bir insan alamaz.

10. 11 Mart 2007
  11. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    eğer Adnan menderes asılmayı hak ettiyse;(ki yanlış politikalar izlediği fikrine bende katılıyorum)bugün meclistekilerin %80ini kılıçtan geçirmek lazım...

12. 11 Mart 2007
  13. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    bu konuda yazılacak gerçekten çok şey var ama sadece geçmişimizdeki bu tarihi ayıbı kınamakla yetinmek zorundayım...

14. 11 Mart 2007
  15. tarihçi

tarihçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    kronick kılıç işine kafam yattı :Roflol: :Roflol:

16. 12 Mart 2007
  17. nidadeniz

nidadeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Geçmişimizdeki bu ayıbı ben de kınıyorum.V e taa içimde hissediyorum acıyı ona yapılan işkenceleri,cezaevi günlerini okudukça yüreğim kanıyor.Biz neden böyle bir toplumuz.

18. 15 Mart 2007
  19. DeLix

DeLix İstikrarlı..! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    88
    kıyamam yaa yazık.. ben çok üzüldüm, saddam asılırken de üzülmüştüm, acaba yılan bana dokunmadığı için mi içimden bin yaşasın diyorum.. acaba apoyu assalar üzülür müydüm.. tabi ki hayır.. şu imralıdaki köpek klubesinde kalan soysuzuda assalar..