Meniere hastalığı

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve serena- tarafından 2 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  2 Aralık 2007
  Konu Sahibi : serena-
 1. serena-

  serena- Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  447
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  MENİERE HASTALIĞI

  Meniere Hastalığı Nedir: Meniere hastalığı iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu sıvılardaki basınç artışının neden olduğu ve en önemli bulgusunun ataklar halinde baş dönmesi olduğu bir hastalıktır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Ancak sıvı üretimi, atılımdan fazla olursa ya da sıvıların boşaldığı kanallarda tıkanıklık olursa basınç artışı gelişebilir. Son zamanlarda belli allerjik reaksiyonlarında rol oynadığı düşünülmektedir. Meniere hastalığının sıklığı 100000'de 40-100 arasında değişir. Her yaşta görülebilmesine rağmen 40 yaş civarında başlaması daha sıktır. %20 civarında iki kulak birden hastalanır.

  Ne Gibi Belirtiler Yapar: Meniere hastalığının başlıca belirtileri baş dönmesi, kulak uğultusu, işitme kaybı ve kulakta dolgunluk hissidir. Baş dönmesine bulantı ve kusma eklenebilir. Baş dönmesi ani başlangıçlı, 20 dakika ile 24 saat arasında sürebilen ve bulantı-kusma ile birliktedir. Ancak genellikle 2 saatin altında sürer. Baş dönmesi başlamadan önce bazen kulakta dolgunluk hissi oluşabilir. Gerginlik, stres ve aşırı tuz alımı baş dönmesi ataklarını başlatabilir. Baş dönmesi atakları arasında hasta tamamen normal ya da hafif dengesiz olabilir.

  İşitme kaybı baş dönmesi olduğu dönemde olur ve alçak frekanslardadır (kalın seslerde). Hastalığın ilk yıllarında baş dönmesi atakları sonrasında işitme kaybı düzelir fakat ileri yıllarda atak sonrasında da işitme kaybı devam eder. Kulak çınlaması hastadan hastaya değişir ve aralıklı ya da sürekli olabilir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması ile beraber kulakta bir dolgunluk ve basınç hissi olabilir. Baş dönmesinin olduğu dönemlerde istemsiz göz hareketleri (nistagmus) mevcut olabilir.

  Muayenede Ne Görülür: Meniere hastalığı olan hastaların kulak muayenesi normal görülür. Eğer hasta baş dönmesi olmayan bir dönemde muayene ediliyorsa hiç bir bulgu saptanmayabilir. Baş dönmesi atakları sırasında ise hastada görülebilecek en önemli bulgu nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketleridir. Ayrıca baş dönmesinin getirdiği ayakta durma ve yürüme zorluğu, bulantı-kusma saptanabilir.

  Teşhis Nasıl Konur: Meniere Hastalığının kesin teşhisini koymak zordur. Teşhise götüren en önemli faktör hastanın anlattıklarıdır. Baş dönmesinin süresi, sıklığı, derecesi berberinde olan semptomlar hastalığın nedeni hakkında bilgi verirler. Muayene sonrasında yapılacak ilk tetkik odiometri adı verilen işitme testleridir. Bu testlerde işitme kaybının varlığı ve iç kulağın durumu hakkında bilgi edinilir. Kalın seslerdeki iç kulak tipi işitme kaybı Meniere Hastalığı olabileceğini akla getirir. Vestibüler sistem adı verilen denge sistemi ile ilgili yapılabilecek bazı testlerde vardır ancak bunlar Meniere Hastalığını diğerlerinden ayırmaya pek yardımcı olamazlar. Meniere hastalığını kuvvetle düşündürecek bir yöntem Gliserol testi'dir. Bu testte hastaya odiometri yapıldıktan sonra gliserol içirilir. Daha sonra yapılan odimetride işitme kaybında düzelme görülmesi Meniere Hastalığı lehinedir. Bilgisayarlı Tomografi veya Manyetik Resonans tetkikleri beyinde veya iç kulaktaki tümör ya da yer kaplayan lezyonları ayırt etmek için kullanılabilir.

  Nasıl Tedavi Edilir: Meniere hastalığının tedavisi 3 bölümde incelenir.

  -Baş dönmesi ataklarının tedavisi
  -Baş dönmesinin önlenmesi
  -Cerrahi tedavi

  Baş dönmesi atağı sırasında görülen hastalar genellikle yatırılarak tedavi edilir. Stres önemli rol oynadığı için hastanın rahatlatılmasına çalışılır. Serum takılarak sıvı verilir. Serum içine veya ağızdan verilen baş dönmesi ilaçları genellikle şikayetleri azaltır ve hastayı rahatlatır.

  Sık atak geçiren hastalarda bunları önlemek için bazı tedbirler alınabilir. Bunun için şunlar sayılabilir.
  -Aşırı tuz, şeker, alkol ve kafein almamak
  -Stresten uzak durmak
  -İdrar söktürücü ilaçlar kullanmak
  -Baş dönmesine karşı ilaçlar kullanmak (en sık kullanılanı Betaserc'tir).

  Sık atak geçiren ve ilaç tedavisi ile sonuç alınamayan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi yöntemler şunlardır.
  -İç kulaktaki sıvıların bulunduğu endolenfatik kese adı verilen bölümü başka boşluklara bağlayarak basıncı azaltmak. Bu yöntemde işitme korunmuş olur.
  -Denge sinirinin kesilmesi: Vestibüler sinir adı verilen bu sinir kesilerek baş dönmesi duyusu yok edilmişl olur. İşitme fonksiyonu yine korunur.
  -Labirentektomi: İç kulağın tamamen ortadan kaldırılmasıdır. İşitme fonksiyonu da kaybolur.
   
 2. 2 Aralık 2007
  Konu Sahibi : serena-
 3. serena-

  serena- Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  447
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ic kulakta bulunan vucudun dengesini saglayan sivinin dagilmasi sonucu olusan insana kendini korkunc caresiz hissettiren ataklarla birlikte isitme kaybina yol acan siddetli basdonmesi mide bulantisi kulakta bazan aylarca hic gitmeyen ugultu hastaligin ilerleyen donemlerinde unutkanlik sersemlik bazanda sacmalamak gibi belirttiler gosterebilir :) ama yinede bununla yasamayi kabullenirsen beterin beteri var deyip tesselli olmaya calisirken birde panik atak pencesine dusersen daha beter ne olabilirki demeyin oluyormus iste!
  tatlicadiarzutatlicadiarzu
   
 4. 29 Aralık 2008
  Konu Sahibi : serena-
 5. lilyum2

  lilyum2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2008
  Mesajlar:
  52
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hastalığın her türlüsünden,fakat illede Meniere'den Allah herkesi korusun...Yaşadım çok yıprandım.O dönemde insan değil panikatak,olabilecek hertürlü psikolojik rakatsızlığı yaşar.Ben Allah'ın gücüne gitmesin,ölmek istedim.Devam etseydi uzun zaman belkide intihara dahi kalkışırdım gibi geliyor bana.
  Şükürler olsunki bir şekilde çareleri olan şeyler bunlar.
  Rabbim beterinden korusun ve tüm hastalara acil şifalar versin..
   
 6. 29 Aralık 2008
  Konu Sahibi : serena-
 7. serena-

  serena- Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  447
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  cok gecmis olsun canim nasil atlattin ben 7 yildir cekiyorum psikolojik panik atakda buna dahil cesitli sorunlarimda oldu ama meniere alakali oldugunu bilmiyordum biraz bilgilendirirsen cok sevinirim...a.s.
   
 8. 1 Şubat 2012
  Konu Sahibi : serena-
 9. meryem38

  meryem38 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2011
  Mesajlar:
  613
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  merhabalar eğer hala burayı kullanıyorsanız benim eşimdede meniere hastalığı var siz atlattığınızı yazmışınız yardımcı olursanız çok sevinirim özel mesaj gönderemiyorum göndere bilsem yazacağım. lütfen yardımcı olun.....
   
 10. 14 Eylül 2012
  Konu Sahibi : serena-
 11. reddress

  reddress Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Eylül 2012
  Mesajlar:
  107
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  41
  nasıl atlattınız?? ben de aynı durumdaym panik atak basladı evden cıkamyorum günde kac kere ölmek istyorum bilmiyorum cok caresizim...