Menisküs yırtığı

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve yesilim tarafından 14 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  14 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Menisküs, sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur...

  Menisküsler diz içinde uyluk ve kaval kemiklerinin eklem yüzeyleri arasında bulunan kıkırdak yapıda C- ve O- şeklinde yastıkçıklardır. Çeşitli yöndeki kuvvetlerin etkisi altında menisküsler yırtılabilir. Sanılanın aksine sadece sporcularda değil dizini herhangi bir şekilde zorlamış olan herkeste görülebilir. Örneğin sürekli diz çöküp kalkan kişilerde... Bu yırtıklar bazen yaşlanma veya yapısal bozukluklar sonucunda kendiliğinden de gelişebilir.

  Menisküsler kıkırdak yapısında oldukları için iç kısımları kan damarlarından yoksundurlar. Bu nedenle bu bölgede oluşan yırtıklar iyileşmezler. Yırtığın olması dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olur. Uzun dönemde ise bu yırtığın kalması dizin kendi içinde bozulmaya yol açar. Diz içinde ilerleyici hasarın önlenmesi için menisküsün yırtık bölgeleri alınarak temizlenmelidir. Menisküslerin dış kısımlarındaki yırtıklar ise dikilerek tedavi edilebilir.

  ARTROSKOPİK BAĞ TAMİRİ NEDİR?
  Dizin içinde bulunan ön çapraz ve arka çapraz bağlar hareketler sırasında uyluk ve kaval kemiklerinin birbirinden ayrılmasını engellerler. Özellikle spor yapan kişilerde sıklıkla ön çapraz bağ ve daha az sıklıkla arka çapraz bağ yırtılarak kopabilmektedir. Diz bağ tamiri, yırtılmış olan ön ve arka çapraz bağın yerine kadavradan alınan bir doku, kişinin kendisinden alınan bir doku veya sentetik bir materyal ile yeniden oluşturulmasıdır. Yırtılmış olan bağın cerrahi olarak dikilerek tamir edilmesi mümkün olmadığı için yenisi oluşturulmaktadır. Yeni oluşturulan bağ kemiklere özel vidalar veya kancalar yardımı ile tutturulmaktadır.

  ARTROSKOPİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?
  Sadece iki veya üç delikten yapılan, bu sayede dizi keserek açmaya gerek olmayan bir ameliyattır.

  İstenirse lokal olarak yapılabildiği için hasta da dizinin içinin görüntüsünü doktoru ile birlikte TV ekranından izleyebilir.

  Ameliyat kesisi çok az olduğu için yara iyileşmesi kolaydır, pansuman ihtiyacı çok azdır.
  Hastane kalış süresi çok kısadır. Eski yöntemlerle 3-4 gün hastanede yatmak gerekirken artroskopi sayesinde hasta aynı gün veya ertesi taburcu olabilir.

  Hasta ertesi gün yürüyebilir.

  Hasta çok kısa içerisinde işine dönebildiği için işgücü en azdır.

  Ameliyat sonrası eklemlerde hareket kısıtlılığı gelişme ihtimali daha düşüktür.

  İşgücü kaybının az olması, hastanede yatış süresinin kısa olması, fizik tedavi ihtiyacının minimum olması, ameliyat sonrasında az ilaç kullanılması gözönüne alındığında son derece ekonomik ve hasta açısından konforlu bir ameliyattır.

  ARTROSKOPİ SADECE DİZ EKLEMİNDE Mİ KULLANILMAKTADIR?
  Hayır. Diz eklemi artroskopinin en çok uygulandığı eklem olmasına rağmen diğer eklemlerde de artroskopi tanısal ve cerrahi olarak başarıyla uygulanabilmektedir.

  Omuz ekleminde tekrarlayan çıkıkların, eklem çevresindeki kas ve kapsül sıkışmalarının, eklem çevresindeki bursaların eklem hareketini kolaylaştıran içi sıvı dolu keseler mikropsuz iltihaplanmalarının ve donmuş omuz hastalığının tedavisi artroskopik olarak yapılabilmektedir.

  Dirsek ve el bileğinde eklem içi bağların hastalıkları, hareket kısıtlılıklarının tedavileri ve eklem içi serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılması da artroskopik olarak yapılabilmektedir.

  Kalça ekleminin hastalıkları uzun süren ve tedaviye çok zor cevap veren sorunlara yol açabilir. Özellikle kalça ekleminden kaynaklanan hastalıkların teşhisi ve tedavisi açık yöntemlerle yapıldığında hasta için uzun süreli nekahat dönemlerinin gerekmesine neden olabilmektedir. Son yıllarda kalça artroskopisi ile kalça içine kolayca ulaşılmakta ve labrum eklemin kenarlarını kaplayan kıkırdak yırtıklarının tedavisi yapılabilmektedir.

  Ayak bileği ekleminin kıkırdak hastalıkları ve bağ sıkışmaları artroskopi ile tedavi edilebilmektedir.

  Alıntı
   
 2. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 3. yilmaaz5285

  yilmaaz5285 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  88
  teşekkürler canım bu güzel bilgiler için ben 22 yaşındayım ve hemen hemen 10 yıldır menisküs belasını cekiyorum. düşme sonucu yıryılmış ve yırtıklar 3. dereceden artroskobi oldum fakat faydası yok :KK43:
  gerçekten her insanda zorlama düşme yada ani harekette meydana gelebiliyomuş...
  dikkat edin bence
   
 4. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 5. KucukBocuk

  KucukBocuk mucizeler benimle olacak! Pro Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9.630
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  günaydın kızlar...annem düşmüş ve menisküs yırtığı oluşmuş... şu an anneannemin yanında ne durumda ; ağrısı varmıdır bilemiyorum... söylediği kadarıyla iyi ama ...

  doktor 10günlük iğne vermiş... iğne sonrası tekrar bakıp duruma göre ameliyat gerekebilir demiş...

  menisküs yırtığı için ameliyat olan var mı aranızda ya da bir tanıdığı ; ameliyat ve sonrası ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim...
   
 6. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 7. KucukBocuk

  KucukBocuk mucizeler benimle olacak! Pro Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9.630
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  kimsenin bilgisi yok mu mafoldumben