Mersin'e özgü Kerebiç

Konusu 'Yöresel Yemekler II' forumundadır ve EU1 tarafından 4 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

4 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

kerebiç

--------------------------------------------------------------------------------

Kerebiç, Mersin yöresine ait biraz da ramazan ayıyla özdeşleşmiş bir tatlı. Bu yüzden ramazan ayında yoğun olarak yapılıyor ve tüketiliyor. Beyaz bir köpüğün içinde yatan irmikle yapılmış, içi fıstık veya ceviz dolu, içli köfte şeklinde oldukça şekerli değişik bir tatlı. İlk lokmada hoşlanmasanız da devam etmeyi deneyin, çünkü ilk lokma daha önce kerebiçi tadmamış birisi için şaşırtıcı olabiliyor. Bunun sebebi beyaz köpüğün kendisi. Tatlının dışındaki beyaz köpük aslında krema değil; çöven kökünün suyu. Bu değişik tada sonraki lokmalarınızda alışıyor hatta bu taddan hoşlanmaya başlıyorsunuz.

İçliköfte şekline getirilerek yapılan kısmın dışı irmik, yağ, karbonat ve şekerle yapılıyor; içine de fıstık veya ceviz konuluyor. Sosunun hazırlanışı ise daha zahmetli: Çöven kökü ıslatılıyor ve ertesi güne kadar bekletildikten sonra beş saat kaynatılıyor. Beş saatin sonunda süzülmeye bırakılıyor ve süzülen yeşil su büyük çırpma aletlerinde çırpılıyor. Bu çırpma işlemi; yeşil su, beyaz köpük halini alana kadar devam ediyor. Bu köpüğe, neredeyse karamelize olacak kadar yoğunlukta şeker ekleniyor ve çırpma işlemine devam ediliyor. Her şey bittikten sonra üzerine tarçın serpiliyor

2. 25 Eylül 2007
  3. asuyan

asuyan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ah mersin hayatımdaki en sevdigim şehir kerebiçe de bayılırım hele bide antep fıstıklı olursa yemede yanında yat herkese tavsiye ediyorum mutlaka tadın

4. 8 Kasım 2007
  5. gemxixnxix

gemxixnxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ya ben yedım ıkınıcı kere yedıgımde de tadında deısıklık yoktu agzı buran bır tadı var ben sevemedım ama

6. 16 Kasım 2007
  7. periprensesi

periprensesi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ya istanbulda satilan bir yer var mi. ben bayiliyorum bu tatliya. evde yapilacak bir sey de degil. ne olur istanbulda bilen biri varsa soylesin?

8. 16 Kasım 2007
  9. gxuxmxuxxsx

gxuxmxuxxsx Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ah ah şimdi olsa da yesek. Ben bunu çok seviyorum.
    İyiki de yazmışsın arkadaşım ağzım da sulanmadı değil valla....

10. 20 Kasım 2007
  11. pink_girl

pink_girl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben mersinliyim ama ne yazık ki su anda işimiz geregi mardin de ikamet ediyoruz mersinime asıgım cok özlüyorum.bu arada asıl konuya geceyim kerebiç çok güzel ben cok seviyorum kaymagı bol olacak ki:)harika

12. 2 Aralık 2007
  13. Queen

Queen Guest

adını sevmedim ben bu tatlının.adını değiştirebilirmiyiz ?

14. 11 Ocak 2013
  15. MissSedef

MissSedef Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    43
    Ya komsu şehir Adana da bile bulunmuyor kerebiç :KK43: olsa da yeseydik şimdi bolll fıstıklıı

16. 15 Ocak 2013
  17. aysecimm

aysecimm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    çok güzel bir tatlı.beyaz kreması ile bütünleşiyor.