Mesele ekmek ve su değil - mesele eğitim meselesi...

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve sefamolsun tarafından 2 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

2 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : sefamolsun
  1. sefamolsun

sefamolsun radyoda yine sezen çalıyo Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Bir çocuğu dünyaya getirmeyi, ona neleri ve nasıl verebileceğimizi maddi ve manevi ne kadar düşündük.:nazar:
    Daha tohumu bile düşmeden içime, nasıl bir hastanede doğum yapacağımı, kaç yaşında kreşe vermemin uygun olacağını ve hangi okulu tercih edeceğimi düşünmeye başladım.
    Acaba 2inci çocuğu yapmalımıyız ikici çocuk birincinin herşeyine ortak olacak belki de daha iyi bir okulda okumasına mani olacaktı.Bir taraftanda insanın bir kardeşi olması gerek hayatta diye düşündük.Çinde tek çocuk yüzünden insanların artık hiç akrabalık ilişkileri kalmamış.Neden mi teyze yok hala yok dayı yok amca yok.Evet tek kardeş bu sonucu doğurmuş işte.Allah verirde bir çocuğumuz olursa bir kardeşi de olmalı fikrine vardık.:CüvCüv:

Biz bunları içimizden geçirip, düşünürken günlerce.Diğer taraftan kimileride Allah rızkını verir diyerek doğuruyor da doğuruyor.kafamçokkarıştıEn son tanıdığım biri bu konuyu buraya açmama sebep oldu, aklımdan geçenleri paylaşmak istedim.Kadının 2 tane oğlu var, evi yok ay sonunu zor getiriyor neymiş bir tanede kızı olsunmuş diye üçüncüye hamile kalıyor ve oda erkek.Elindeki o iki tane çocuğun bile bu şartlarda eğitim alabilmeleri için mucizeler gerekirken üçüncü bir masumu daha dünyaya getirerek ne yapmış oluyorlar şimdi.:tomato:
    Yazık değilmi o çocuklara , çocuk kuru ekmeklede doyar ama ya ruhu nasıl doyacak.
    Bu zamanda çocuk olmak genç olmak bence daha zor herşeyi biliyor görüyor ve istiyorlar, istemenin sınırı yok her istediği olacak diye birşey de yok ama istemekte haklı olacağı şeylerde çok.
    Bakabileceğinden, yetebileceğinden fazla çocuk yapan insanlara içten içe kızıyorum, kınıyorum...:kızgın:

Son düzenleme: 20 Ağustos 2008
  2. 2 Ağustos 2008
  3. EU3

EU3 Guest

ewet haklısın sonuna kadar yetmedikleri zaman sonlarını görüyoruz...
    bakamadıkları için ya sokaktalar yada tinerci gaspçı olup çıkıyolar....

4. 2 Ağustos 2008
  5. EU1

EU1 Guest

sana çok katılıyorum canım
    keşke herkes böyle düşünceli ve mantıklı olabilse... Şeniz

6. 2 Ağustos 2008
  7. sefamolsun

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Malesef öyle..:sm_confused:

8. 3 Ağustos 2008
  9. sefamolsun

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Zihniyet bu olmalı ama zor çok zor..:1closedeyes:

10. 3 Ağustos 2008
  11. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Yeni bir dünya;tertemiz bir yürek;cennet kokusuyla donanmış minik bir insan...
    Bir emaneT BİZE;Allah'In en güzel armağanı...Nimet.
    Aileler;bizler yeni bir can dünyaya getirmek istiyorsak;her şeyi kabullenmiş ve herşeye haz olmalıyı..
    Anne ve baba olmanın değeri tartışılamaz fakat sorumlu anne baba olmanın yavrularını düşünen onlara sağlam bir gelecek hazırlayan ebeveyn olmanın değeri ise asla paha biçilmez..
    Bebekler tabi ki kısmetliriyle gelir ama tevekkül bizden takdir Allahtan..İnsan haa kızım yoktu kızım olsun oğlum yoktu oğlum da olsun şu da olsun bu da olsun diye diyeee altı yedi sıralasın daha sonra o çocuklar maddi manevi doyumsuz büyüsün başta kendileriyle olmak üzere çevre toplumla da diyalog sıkıntısı;yaşasın;sağlıklı birey olamasın..Hı demiyorum ki çok çocuklu ailelerde problem oluyor ;asla...Sadece burada arkadaşın da dikkat çektiği üzere;durumu olmayıp da bilinçsizce davrananlaradır sözüm..Kolaydeğil bu topluma bir İNSAN yetiştirmek;BİR DOKTOR;BİR;ÖĞRETMEN...Onun ahlakı;terbiyesi;davranşları;Değerleri ÖNCELİKLE ailesine bağlıdır;orada şekillenir..
    Mutlaka kendimizi tanımalı ne yapmak istedğimizi kesinleştirmeli ve hepsini mantık süzgecinden geçirmeliyiz..Kibritçi kız masalındaki gibi soğuktan donarak;HAYALLERİYLE ölen çaresiz çocuklar olmasın...

12. 3 Ağustos 2008
  13. sefamolsun

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Kimi zamana şarta hiçbirşeye bakmaksızın nasılsa allah rızkını verir der ANNE OLUR
    Diğeri ölçer biçer şöyle bir kendine bakar nasıl bir anne olur benden der ve kendini anneliğe daha anne olmadan hazırlar.
    Aradaki fark aşikar!
    Onlardan doğacak çocukların aynı sosyallikte olması beklenebilir mi????

Son düzenleme: 3 Ağustos 2008
  14. 3 Ağustos 2008
  15. Schirin

Schirin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    Rabbim herkesi misafiri bile bereketinle yollar... bu demek degil tabiki hersene 1 tane ama şöyle bişey var arkadaşlar bebek gercekten rızkıyla geliyo kimi tanıdıysam bu bizim içinde gecerli böyle oldu... birde şöyle düşünün cok zenginsiniz ama yarın cok fakir olabilirsiniz.. nice fakirlerden cok büyük adamlar cıkıyo nice zenginlerdende eroinman Allah korusun.. yarın ne olacagımızı bilemeyiz bende sizin gibi düşünüyordum ama oglum şükür cok güzel bir şekilde rızkıyla geldi o yüzden artık katılmıyorum bu fikre önemli olan fakirsen bile güzel ahlaklı bi cocuk yetiştirmek

16. 3 Ağustos 2008
  17. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    öncelikle düşüncelerinizin doğruluğu tartışılmaz. Ben de gerek ailemle, gerek arkadaşlarımla bu konular açıldığında aynı cümleleri sarf eder dururum. Dediğiniz tipteki insanların daha sonra da, 4 tane çocuk karınlarını doyuramıyorum, nasıl şunu şunu yapayım diye sonradan yardım istemelerini hep kınamışımdır. İnsanların doğum kontrolü diye dilinde tüy bittiği bir devirdeyiz artık. Ücretsiz temin edebiliyorlar gerekenleri. Kaldı ki, tamam çocuksuz yaşasınlar demiyor kimse, ancak diyelim "kazara" oldu vb. 1. den olmadı 2. den sonra kesin çözümler uygulanabilir.

İzninizle bir uyarıda bulunmak isterim; başlığı görünce çok daha farklı bir konu beklemiştim ancak yazdıklarınıza harfi harfine katılıyorum. Acaba başlıkta, fakirler yerine başka bir kelime kullanamaz mıyız? Cahiller ya da ne bileyim başka bir ifade...
    Hassaslığımın sebebi, ben bir eğitmenim ve öğrenciler arasında kırılmaları önlemek için bu tip sözcükleri kullandırmayız. Çünkü fakir olmak insanların kendi seçimi olmuyor ve fakir olduğu için nelerle boğuşan, küçük yaşta hepimizden daha çok olgunlaşmış nice çocuklar tanıdım.

18. 3 Ağustos 2008
  19. destina4

destina4 minik bamyam büyüyor Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bende başlığın yanlış açıldığı kanısındayımm..
    eğer bakamıyorsam 1 çocuk yaparım diyen dar gelirli
    insanlarda var..parası çok olup 3 tane ilk eşte 3 tane ikinci eşten 1 tanede metrestenn yapıp gezen çookk varlıklı insan var o çoçukları özel okullarda okutuyolarda ruhları iyimi yaniii..bunun fakirlikle yada zenginlikle alakası yok zihniyetle alakasıvarr..
    eğitim cehaleti alır eşşeklik baki kalırr..

Son düzenleme: 3 Ağustos 2008