Meslek hastalıkları

Konusu 'Meslek Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.608
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Kişinin, işi sebebiyle maruz kaldığı şartlar dolayısıyla, sağlık durumunda meydana gelen bozukluklar ve aksamalar. İş kazası ile meslek hastalığı arasındaki temel fark, ilkinde ani bir gelişmeye yol açan bir olay bulunmasına karşılık, ikincisinde sağlığın tedrici bir gelişme sonucunda bozulmasıdır.

  Tarım işçilerinde, güneşe aşırı maruz kalmaktan, deri epiteliyoması veya kanseri; tahılla uğraşmaktan aktinomikoz; at ve büyükbaş hayvanlarla ilgilenmekten şarbon, verem; fiziki gerilmelerden ötürü de sayısız ağrı ve sancı çeşitleri görülebilir.

  Dalgıçlarda caisson hastalığı (vurgun), cam üfürücülerinde katarakt (göze perde inmesi) görülebilir. Endüstride kullanılan ve işçilere zararlı olabilen zehirler şunlardır: Arsenik, antimon, cıva, kurşun, nikel, fosfor, karbon disülfit, karbon tetra klorür (elbise temizleyici ve boyacılarında), katran türevleri ve çeşitli ensektisit ve pestisitler (böcek ve fare zehirleri). Diğer önemli bazı meslek hastalıkları: Silikoz, asbestoz, bissinoz, dermatit, krom yaraları, tahriş edici kimyasal maddelerin sebep olduğu kanser, tıpta ve atom araştırmalarında, radioktif maddelere aşırı maruz kalmanın yol açtığı kan kanseri, radyasyon hastalığı vb.

  Büyük endüstri dallarının, kendilerine ait tıbbi ve sosyal yardım servisleri vardır. Bunlardan görevleri, tehlikeyi önleyici, işçi ve endüstri ürünlerini kullananları koruyucu özellikte olduğu gibi, moral yükseltmeye yönelen endüstri psikolojisi uygulamasını da içine almaktadır. Böyle bir fabrikanın sağlık servisinin görevi, sadece işçiyi tehlikeden korumak değil, ayrıca, işçinin organik ve psikolojik sağlığını gözeterek, fabrika işverenlerine ve fabrika ürünlerinin alıcısına da yardım etmektir.

  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
   
 2. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. Çenebaz

  Çenebaz Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.525
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  nerde bizde öyle çalışanın sağlığıyla veya psikolojisiyle ilgilenen işveren :1no2:
   
 4. 13 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. beyazmelegimm

  beyazmelegimm ege ve eylülün annesi :D Üye

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  devlet hastanesinde hemşireyim ve bütün gün ayakta kosturmaca içince gelecekte varisli bacaklara sahip olacam ne yazıkkı:KK43::KK43:
   
 6. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. croxiles

  croxiles Guest

  evet canım haklısın bende hemşireyim ama bizim sorunumuz bir tek varisle bitmiyo allah korusun yüzlerce hastalıklar içinde çalışıyoruz çok dikkat etmeliyiz kendimize ama tabi yogun iş tempomuzdan çoğumuz ihmal ediyoruz herkese sağlıklı günler diliyorum....a.sa.s
   
 8. 13 Mayıs 2012
  Konu Sahibi : Elif
 9. ahengin

  ahengin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  31
  albümlere bakabilmem için 25 yorum yazmam lazımmış herkese selamlar..
   
 10. 31 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : Elif
 11. Onora

  Onora Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  501
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  26
  Sağlık sektöründe çalışan arkadaşlara sabır ve kolaylıklar diliyorum. Stres bozukluğu sanırım sizin için risklerden biri.

  Ben uzun yıllar yayıncılık sektöründe çalıştım. Migren, stres, depresyonla boğuştum. Bilgisayar yüzünden sağ bileğimde ve kürek kemiklerimde hasarlar oluştu. Boyun tutulması yüzünden uzun süre boyunlukla dolaştım. İşin siniri stresi yüzünden kısmi felç geçirdim. Bunlar işte meslek hastalıkları.

  Çok şükür hepsini atlattım. Şimdi iyiyim ve herkese iyilikler dilerim.