Metabolizma neden yavaşlar?

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve BinbirRenk tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  27 Ocak 2010
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 1. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin çoğu samimi ve dikkatlidir. Önerilen yiyeceklerden fazlasını genellikle yemezler.
  Bazıları daha azıyla yetinip işi çabuklaştırmak, süreci hızlandırmak bile ister. Ne var ki bu konuda da şansı yaver gitmeyenler var! Onlar “diyet+egzersiz” önerilerine dikkatle uysalar da fazla kilolardan kolay kolay kurtulamazlar. Sebep, sabotajcı genelde aynıdır: Metabolizmanın yavaşlaması.
  Sorununun nedenini bilirseniz, çözüm için nelerin yapılabileceğini daha kolay anlarsınız. Metabolik hız, bedeninizin besinlerle kazandığı kaloriyi enerjiye dönüştürme, yani yakma kapasitesini gösterir. Metabolik hızınız yüksekse, yiyip içtiklerinizi kolayca yakar, geride yağ olarak depolanacak bir şey bırakmazsınız. Yok eğer düşükse, bu durumda yakılmayan fazla kaloriler size bacak, kalça ya da uyluklarınızda depolanmış, göğüs, omuz ve sırtınızda birikmiş yağlar olarak geri dönecektir.
  İŞTE SEBEPLER Metabolizmayı yavaşlatan sebeplerin başında yaşın ilerlemesi gelir. Yaşlandıkça metabolik hız da düşer. Daha 30’lu yaşları takiben her 10 yıllık dönemde vücudunuz yüzde 2-4 daha az enerji yakmaya başlar. 40’lı yaşlar sonrasında kadınlarda menopozun devreye girmesi önemli bir metabolizma sabotajcısıdır. Erkeklerde andropoza bağlı metabolizma yavaşlaması ise 55 yaş sonrasında ortaya çıkar.
  Eğer vücudunuzdaki yağ-kas oranı büyükse, yani yağlı bir vücudunuz var, kas dokunuz azsa metabolizma hızınız düşük olacaktır. Bu durumun en önemli nedeni, çocukluktan itibaren hareketsiz bir hayat sürmektir
  .Bir başka neden de daha önce yapılmış yanlış, hatalı, bilinçsiz diyetlerdir. Özellikle açlık kürleri veya şok diyetlerin kas dokusu kaybına yol açtığı ve yağ-kas oranını bozduğu biliniyor. Yani yaptığınız her hatalı diyet, metabolizmanızı biraz daha zayıf düşürüyor.
  Bir başka neden de hormonal faktörler. Tiroid bezi tembelliği, böbrek üstü bezlerinin aşırı hormon üretmesi, hipofiz bezi tembelliği gibi nedenler de metabolizma hızını düşürüyor. Hareketsiz bir hayatın, uzun uykuların, kilo vermede kullanılan bazı ilaçların, bitkisel hapların da metabolik hızı azaltabileceği aklınızda olsun.
  Öğün atlamak, uzun süreli açlıklar, su içmeyi ihmal etmek gibi nedenleri de unutmayın. Kısacası metabolizmayı sabote eden nedenler oldukça fazla ve onları ortadan kaldırmadan kilo vermek bazen gerçekten güç olabilir.
  Bu zinciri kırın!Düşük metabolizma hızının yarattığı kilo sorunundan kurtulmanın en kolay yolu, metabolizmayı hızlandırmanın altın anahtarını, yani düzenli bedensel aktiviteyi devreye sokmaktır. Kısacası ilk çözüm, hemen egzersize başlamaktır.Orta yaşlara adım atarken yaşamınızla ilgili köklü değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, hemen düzenli egzersize başlayın. Eğer daha az kilo almak istiyorsanız, daha çok egzersiz yapmalı, daha çok yağsız kas kitlesine sahip olmalı, ortalama metabolik hızınızı artırarak daha fazla kalori yakmalısınız.Egzersiz bu yönüyle metabolizmanızın en güvenilir arkadaşıdır.
  Hangi egzersizler daha çok yağ yakıyorMetabolizmayı hızlandırıcı egzersizlerin aerobik olması yararlıdır. Çünkü depolanmış yağları yakabilmek için mutlaka oksijene ihtiyacınız var. Hangi egzersizi yaparsanız yapın, o egzersiz süresince rahat soluk alıp verebilmeli, egzersiz arkadaşlarınızla nefes nefese kalmadan sohbet edebilmelisiniz.
  Yürümek, bisiklete binmek, golf oynamak, yüzmek... Kalp hızınızı mevcut hızından dakikada ortalama 25-30 civarında artıran bu aerobik aktiviteler, metabolizmanızı hızlandırmanın ve kalori yakmanın en iyi yoludur.Aerobik egzersizleri ağırlık kaldırma gibi dayanıklılık antrenmanları ile desteklerseniz, daha başarılı olursunuz.
  Dayanıklılık antrenmanları ile hem aerobik aktiviteye oranla daha fazla kalori yakarsınız, hem de kas kütlenizi artırarak vücudunuzun enerji tüketen dokusal yapısını çoğaltırsınız. Bu konuda deneyimli bir fitness hocasından yardım alabilirseniz, başarı şansınızı artırırsınız.

  (Alıntı- Prof.dr. Osman Müftüoğlu )
   
 2. 27 Ocak 2010
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 3. memuzin

  memuzin senağabnağabuineğikimsağa Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  380
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşımın için teşekkürler canım bende hergün yürüşüş egzersiz yapıyorum ama nefese pek dikkat ettiğim söylenemez bi araştırayım bakim.nasıl nefes almak gerekiyor
   
 4. 29 Ocak 2010
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 5. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  Rica ederim canım. Hangi hareketleri yaparsak yapalım nefesi iyi kullanmak önemli.
  Konuşamayacak kadar nefes nefese kalırsak sakıncalı tabii ki.hihoyyyt
  Sürekli ağızdan nefes almak çabuk yorar. Burundan alıp ağızdan vermek en doğrusu.
   
 6. 7 Haziran 2010
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 7. kestanesekeri

  kestanesekeri Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.443
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  çok güzel bilgiler paylaşımın için teşekkürler canım a.s.
   
 8. 7 Haziran 2010
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 9. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  Rica ederim canımopuyorumnanaktan
  Evet çok güzel bir açıklama.