METEHAN mutlaka okuyun...

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve fely tarafından 15 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : fely
 1. fely

  fely Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86

  Mete’nin tahta çıktığı sırada Tunghular, en güçlü çağlarında bulunuyorlardı.Mete’nin babasını öldürüp, tahta çıktığını öğrenince bir elçi gönderip, Mete’nin babası Tuman Han’ın yorulmadan 1000 mil koşan ünlü atını isterler.Mete, kurultayını topladı. Ancak devletin ileri gelenleri atı vermeğe karşı geldiler.Fakat Mete , bir at bir komşudan esirgenmez dedi ve atını Tunghu elçisine verdi.Tunghular, yeniden bir elçi gönderdiler.Bu defa da Mete’nin çok sevdiği bir cariyesini istediler.Mete yine kurultayını topladı. Kurultaydakiler, “Bu Tunghular’da ahlak anlayışı yok”, deyip bu isteğe de karşı durdular.Ancak Mete, “Bir kadın , komşu bir devletten daha değerli değildir” deyip cariyeyi de Tunghu elçisine verdi.

  Artık düşman, Mete’nin güçlendiğini görmüş ve akından vazgeçmiş görünüyordu.Bunun için de stratejik bir toprak parçasını elde etmek istiyordu.Mete’ye yeniden bir elçi geldi.Elçi iki devlet arasında , hiç bir işe yaramayan, küçük bir çöl parçasının kendilerine verilmesini istedi.Mete yine kurultayını topladı. Kurultaydakilerden bazıları “Bu çöl parçasını verebileceğini “ söylediler. O zaman Mete kükreyerek, şöyle dedi:

  “At ve kadın, benim kendi malımdı.Onun için düşmana verebildim.Ancak toprak devletin malıdır.Biz bunu başkasına nasıl verebiliriz?” dedi ve toprağı verelim diyenlerin başlarını hemen orada kestirdi.Bundan sonra da atına atlayıp Tunghular’a hücum etti ve onları büyük bir yenilgiye uğrattı"