Mevsimler değişiyor, silüetler değişiyor

Konusu 'Kadın Giyim' forumundadır ve suri tarafından 10 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG] [​IMG]
  Mevsimler değişiyor, silüetler değişiyor…
  Modada renkler, trendlerle birlikte elbiselerin kesimleri, denge merkezleri de değişti… İşte sezonun ezber bozan kesimleri ve bunları doğru taşımanın yolları…
  [​IMG]
  TULUMLAR HER ŞEYİ ÖZETLİYOR:
  Bir parça uzay çağı fütürizmi katılmış pratik, güçlü ve derli toplu tasarımlar. 2009 ilkbaharının özü de bu: Tasarruf şıklığı. Adeta zor zamanların geleceğini tahmin etmiş gibi, modacılar moda haritasında temel noktası geometri olan ve sportif öğeler içeren yeni bir rota çizdiler. Sezon değişikliği, aynı zamanda bir stil değişikliğini de temsil ediyor: Genç-kız-vari, fırfırlı ve kabarık tasarımların sonunu. Gösterişin yerini sadelik aldı - vahşi, çılgın ve alabildiğine yaratıcı ayakkabılar hariç (onlarla yürümekte zorlanıp, podyuma kapaklanan mankenler tökezleyen ekonomiyi hatırlatmalar da).

  [​IMG]

  Modacıların ortak mesajı kolay uygulanabilirlikti; bazıları bunu masraftan kısıp birkaç anahtar parçaya odaklanarak, bazıları da Michael Kors'un sezonun ana hatları olarak özetlediği "mimari, atletik, Amerikan" stillere savurganlık yaparak gösterdiler. Bahsi geçen mimari stile, yuvarlak Mickey Mouse omuzlardan deniztarağı şekillerine kadar uzanan dramatik kollar - ve pantolonlarda kullanılan benzer efektler - dahil. Moda mesajının bir başka yorumu da 'kontrastlar’. Sezon podyumlarında, organiğin fütüristikle dansına, seksapelin spor giyime sızışına, parlak renk ve desenlerin gündelik kıyafetlere sıçrayışına (floresan pembeyi ya da girdap seklinde desenleri düşünün) tanık olduk.


  Yeni sezonun önemli temalarından biri de transparanlık. Bir zamanlar opak olan bankacılık uygulamaları krizle birlikte nasıl şeffaflık kazandıysa, moda için de aynı şey söz konusu. Sallandıkça teni sergileyen ipeksi püsküller, havadar delikler, sezonun çılgın ayakkabılarındaki kristal topuklar, plastik platformlar ve pleksi dolgu tabanlar, transparanın yeni formlarını temsil ediyorlar. Ama dünya gündemini meşgul eden tek konu ekonomik kriz değil. Tüm dünyada ekolojiye olan ilginin artmasıyla, moda dünyasında da bu- yeşilcilik eğilimi ortaya çıktı. Modacılar, yeşilin tonlarına ağırlık vererek, organik kumaşlar kullanarak ve tehdit altındaki dünyaya dikkat çekmek için girişimlerde bulunarak ekolojiye destek çıktılar. Miu Miu'nun toprak rengi çuval bezi tasarımları, Roberto Cavalli'nin botanik baskıları, ve Alexander McQueen'in tehlike altındaki hayvan türlerine dikkat çeken defilesi, etiği estetik aracılığıyla ifade etmenin yollarıydı.

  Sonra bir de Afrika teması var tabii. Moda, etnik baskılara, hayvan desenlerine, canlı sarı ve turuncu tonlarına ve primitif figürlere (bu kez şu yaratıcı ayakkabıların topuklarından bahsediyoruz) odaklanmıştı. Diğer etnik fikirler arasında, tamamen drapelerle şekillendirilmiş (çoğunlukla göze hoş gelen) elbiseler ve bacağı diz (cool ve klas) ile bilekler (biraz garip) arasında bir yerden bölen ağı düşük pantolonlar var.

  Bu kadar farklı moda seçeneği varken, tepeden tırnağa sık ve kolay uygulanabilir bir görüntü yaratmak mümkün mü? Her zaman olduğu gibi, işin sırrı sadece bir tek temaya odaklanmakta yatıyor. Geometrik seçenekleriniz; yuvarlak kollar, origamik katlar ya da çapraz şeritler. Fütürizm ise sade bir elbisenin üzerindeki görkemli parıltılar ya da kristal yerine mat taşlarla yapılmış süslemeler olarak karşımıza çıkıyor.

  Peki, içinde bulunduğumuz bu yeni dönemin moda mottosu ne olabilir? Cevap çok basit: "Evet, yapabilirsin!"  [​IMG]

  [​IMG]

  PANTOLONLAR
  Tek parça tulumlar, dar ve gösterişli ya da dokumlu ve ferah olmak üzere iki seçeneğe sahipler. Pantolonlar artık yüksek belli ama aynı zamanda dokumlu ve yumuşak bir görünümleri var. Dhoti modelinin (dar bir üst ya da bol gömlekle giyiliyor) ve şalvar gibi bileklerden ya da dizlerden birleşen uzun ve bol modellerin ideal tamamlayıcıları, yüksek platform ayakkabılar ve stil sahibi çantalar. Seksi alternatif: Dikkat çekici bel kesimlerine sahip bol ve rahat şortlar.


  CEKETLER
  Geri döndüler - 80'lerin vatkaları da öyle, ama bu kez orijinal görünümün aksine gövdeye oturan tasarımlarla. Kısa, hatta mikro mini ve militer modelleri düşünün - bando ceketi tarzı bağları olursa daha iyi. Ya da hırka ile üste oturan ceket anısında bir yerde olan kemerli anvelop ceketleri deneyin. Risk almayı ve iddialı görünmeyi seviyorsanız püsküllü pançolara bir göz atın.

  ELBİSELER
  Jarse krep kumaştan yapılmış drapeli (muhtemelen sadece yaka boyunca ya da bir omuzdan gövdeye uzanan katlarla tamamlanan) zarif, olgun kesimler ile yanlış yapmak çok zor. Puantiyeler ve şeritler ya da Afrika baskıları ile Madras ekoseleri gibi desen karışımları dikkat çekici. En kolay seçenekler önü drapeli jarse tişört elbiseler ve dokulu koton kumaştan yapılmış uzun anvelop modeller.
  Sürpriz unsuru: Yaz geceleri ve partiler için uzun, kat kat bir Çingene elbisesi.

  [​IMG]

  ŞEFFAFLIK
  Delikli ve file kumaşları, dantel ve broderie anglaise gibi daha tanıdık transparan kumaşların sportif versiyonları olarak düşünün. Yumuşak, ince sifon artık geçmişte kaldı gibi görünüyor. Şeffaflık trendinin sert yüzü, kemer ve sandaletlerde kullanılan pleksiglas. Metal örgülerin yeniden canlandığını da belirtelim.


  GEOMETRİ
  Cetvel çizimleri: Düz çizgiler, çapraz çizgi efektleri, dikdörtgen desenler, pliler, üçgen omuzlar, pagoda topuklar. Pergel çizimleri: Yuvarlak kollar, deniztarağını andıran süslemeler, çan seklinde etekler, binici pantolonları. Ölçüp biçin: Yuvarlak hatlara sahipseniz cetveli, inceyseniz pergeli seçin.


  SÜSLEMELER
  Metal, plastik ya da lucite kürecikler... Metal görünümlü hafif zımbalar... Deri, rafya ya da ipek püsküller... Yakalara ya da kemerlere eklenmiş opak taş süslemeler... Otantik İşlemeleri ve kristalleri rafa kaldırma zamanı geldi - geometrik şekillerde olanlar hariç.  [​IMG]
  [​IMG]

  RENK VE DESENLER
  Sezon podyumlarında daha az nötr renk (kum ve pudra tonları hariç) ve daha çok gökyüzü rengi (gündoğumu pembesi ve fırtına grisi gibi) vardı. Ama hepsi bu kadarla sınırlı değil, işte diğer alternatifleriniz: Canlı Afrika tonları (yeşil, turuncu, mango, safran, lacivert taşı mavisi, yenibahar, kurutulmuş kan kırmızısı), tekno renkler (gümüş mavisi, floresan pembe) ve her zamanki gibi yine siyah. Ayrıca, yaprak desenleri ya da etnik motiflerle birlikte çalışılmış çapraz şeritler, irili ufaklı puantiyeler, el yapımı ekoseler, egzotik çiçekler ve renk benekleri ya da kumaş kesimiyle şekillendirilmiş grafikler de dikkat çekici.


  [​IMG]

  ÇANTA VE AYAKKABILAR
  Sezonun el çantaları bir harika; rujumuzdan kredi kartlarımıza kadar ihtiyacımız olan her şeyi alabilecek kadar büyükler! Ayakkabılara gelince, onları anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu ne hayal gücü ve yaratıcılık! Bu ne seçenek bolluğu! Ultra kalın platformlar, örgü rafyalar, spagetti bantlar, tüy süslemeler, göz alıcı renk kombinasyonları, baş döndürücü yükseklikte topuklar, oyulmuş topuklar, plastik şeffaf topuklar! Ama ayaklarınızı yere sağlam basmanızı sağlayacak birkaç düz model de var: Terliği andıran arkası açık babetler ve yuvarlak topuklu sandaletler. Sezonun en can alıcı modelleri ise, yine Afrika esintili dekorasyonlara sahip çok yüksek topuklu ayakkabılar. Çok, çok seksi!

  ekolay moda

  [​IMG]