Meyve çekirdeklerini Atmayalim...

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve damldaml80 tarafından 7 Haziran 2008 başlatılmıştır.

7 Haziran 2008
    Konu Sahibi : damldaml80
  1. damldaml80

damldaml80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ KAMPANYA KOLAYLIKLA KATILABİLECEĞİMİZ VE DOĞADAKİ CANLILAR İÇİN YAPABİLECEĞİMİZ EN FAYDALI EYLEMLERDEN BİRİ.YEDİĞİMİZ MEYVELERİN ÇEKİRDEKLERİNİ ÇÖPE ATMAK YERİNE KURUTUP,EKEBİLİRİZ.

Dr. Fahrettin Er tarafından Manisa' da meyve çekirdeklerini ekerek doğayı zenginleştirmeyi amaçlayan bir kampanya başlatıldı !

Tükettiğimiz meyvelerin çekirdeklerini gölgede 3 gün kurutarak poşetlere kaldırıp sonbaharda ekilmesi ile ağaç kazanılması planlanıyor. Amaç elbetteki meyve değil, meyve verseler bile aşılanmadıkları sürece yabani meyve olabilir ancak. Ormanlık alanları tercih edersek hayvanlar için yiyecek kaynağı yaratmış olabiliriz.Kuşlar, sincaplar, arılar, böcekler, tavşanlar,... yaşamlarını meyvelerle sürdürmekteler.

Yanan ormanlarımızın yeri yıllarca dolamayacak bu kesin, doğayı baltayan ellerin amaçlarına ulaşamamaları adına üzerimize düşenleri yapabiliriz.
    Meyve çekirdeklerinin ekimini ister kendiniz yapın isterseniz toplama noktalarına gönderin. Manisa'da toplanan tohumlar Tema gönüllüleri ve Manisa Havacılık Topluluğu Paraşütçülerinin yardımı ile ulaşılamayan noktalara havadan serpme ile bırakılacak.

2. 7 Haziran 2008
  3. bera-berrak

bera-berrak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    çok teşekkürler a.s.bu konudan ben de haberdarım .bahsettiğin bey, sonradan oluşturulan ormanlarda meyve ağaçları olmadığını,bu yüzden de kuş,sincap,arı ve böcek gibi canlıların oralarda yaşamadığını ,söylemişti...yani orman ;"ORMAN"gibi olmuyor gerçekten

prof. ibrahim saraçoğlu da aynı şeyi önermişti ...ben de meyvelerin çekirdeklerini biriktirmeye başladım,piknikte ya da yolculukta toprağa gömeceğim inşaallaha.s

4. 15 Haziran 2008
  5. irna

irna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    güzel bir fikir.deneyelim dikmesi bizden büyütüp yeşertmesi yüce allahtan..

6. 15 Haziran 2008
  7. SKartanesi

SKartanesi Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    73
    ben de biriktiricem bundan sonra çok teşekkürler bilgi için gittiğim yerlerde gömerim artık

8. 15 Haziran 2008
  9. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler

10. 15 Haziran 2008
  11. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Bilmiyordum böyle bir kampanya olduğunu. Umarım sadece Manisa'yla sınırlı kalmaz. Aslında doğal hayatı koruma ve yaşatma için ne kadar da basit yollar varmış diye düşünüyor insan böyle bir şeyi okuyunca.:eek:

12. 23 Haziran 2008
  13. lindo mundo

lindo mundo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bu çok güzel bir düsünce ve kampanya, dilerim tüm yurtta hatt dünyada yaygınlasır, ben kendi adıma bahçeme zaten ağaçlar dikiyorum, yine de elimden geleni yapacağım. paylasım için tesekkürler canım...a.s.

14. 23 Haziran 2008
  15. Aksi

Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Güzel fikir valla, insallah ise yarar,yana yana orman da kalmadi zaten.

16. 24 Haziran 2008
  17. selena

selena araştırmacı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    :sm_cool:ne tesadüf benim kampanyadan haberimşimdi oldu ama ben biriktiriyordum kendi ellerimle ektiğim bir ağcımın olmasını öyle arzu ediyorumki.

18. 24 Haziran 2008
  19. txuxrkan34

txuxrkan34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    a.s.a.s.a.s. Arkadaşlar çok güzel bir fikir ama çekirdekleri bir an önce ekmemiz lazım yoksa yakında ne bir avuç toprak , nede sulamak için bir damla su kalacak . Görüşmek dileğiyle SEVGİLER :1hug: