Mide Balonu

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve yaren_76 tarafından 4 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  Mide balonu nedir, etkisini nasıl gösterir?

  [​IMG]

  [​IMG]

  Midenin içine yerleştirilen, keskin kenarları olmayan, mide içinde hareket edebilen, silikondan yapılmış içi sıvı dolu küre şeklinde balondur. Yer kaplayarak kişinin daha az gıda ile doymasını ve midenin daha geç boşalmasını sağlar. Bu sayede kişinin enerji alımı kısıtlanmakta ve kilo vermesi sağlanmaktadır.

  Yaklaşık 20 yıl önce ilk kez denenen ve ancak son yılarda yaygın uygulanmaya başlayan mide balonu, şişmanlığın tedavisinde uygulanan cerrahi ve farmakolojik yöntemlerden tamamen farklıdır.Yerleştirilmesi sırasında hastaya acı, ağrı vermeyen, hasta tarafından kolaylıkla kabul edilebilen, geri dönüşümlü, tekrarlanabilen güncel yöntemdir.


  Kimlere uygulanabilir?


  * 18-60 yaş arasında olanlara,

  * Vücut kitle indeksi 30 un üzerinde olanlara,

  * Şişmanlığın neden olduğu ek hastalığı olanlara,

  * Daha önce diğer yöntemleri denemiş fakat hedefine ulaşamamış olanlara,

  * Eklem protezi uygulanması gereken hastalarda eklemlere binecek yükü azaltmak için

  uygulanabilir.


  Uygulanma Şekli

  [​IMG]

  İşlemden önce hastanın aç olması gerekmektedir. Hastanın korku ve heyecanını yenmek, uyumunu sağlamak için sakinleştirici ilaç uygulanır. Bu sayede hasta hiçbir ağrı, acı hissetmez ve daha sonra işlemi genellikle hatırlamaz. Hastanın bu şekilde hazırlanmasının ardından gastroskopi yapılarak midenin genel durumu değerlendirilir. Sönük mide balonu, ağız yolundan mideye kadar ilerletilir. Gastroskop kontrolü altında balon, sıvı ile şişirilir ve küre şeklini aldıktan sonra midede bırakılır. Bu yöntem, hastanın uyumu, anestezi gerektirmemesi, kısa sürede uygulanabilmesi, işlem sonrası hastanın normal yaşamına çok kısa sürede dönebilmesi gibi olumlu birçok özelliğe sahiptir. Mide içinde balonun varlığı hasta tarafından hissedilmemekte ve günlük yaşamı etkilememektedir. Konusunda deneyimli hekim tarafından uygulanması gereken bu işlem sonrasında, hasta ile hekimi arasında iyi bir işbirliği olması, kontrollerin aksatılmaması kesinlikle gerekir. Şişmanlığın tedavisi; hastanın ve doktorun içinde olduğu ekip tarafından yapıldığında mutlaka başarılı olmaktadır.

  Mide balonu ne kadar kalabilmektedir?
  Kişinin daha az gıda ile doymasını ve midenin daha geç boşalmasını sağlayan mide balonu, 4-6 ay midede kalabilmektedir. Daha uzun süre kalması gerekiyorsa balon değiştirilmelidir.

  Bu yöntemle ne kadar kilo kaybı olur?
  Beslenmede olabilen yanlışlıkların saptanması ve doğru beslenme alışkanlığının kazanılması için diyetisyen kontrolü ve davranış tedavisi mutlaka eklenmelidir. Balonun kaldığı süre içinde ne kadar kilo kaybı olacağı kişiye göre değişmektedir. Ortalama kilo kaybı 6 aylık dönem içinde %20 yada 15-30 kg. kadardır.

  Mide balonunun neden olabileceği sorunlar var mı?

  İlk günlerde görülebilen bulantı, ağrı, kramp gibi yakınmalar birkaç günde hızla yok olmaktadır. Balonun kendiliğinden sönmesi, balona uyumsuzluk oldukça seyrek görülmektedir.

  İnsanlığı tehdit eden sigaradan sonraki en büyük sağlık problemi olan şişmanlık, mutlaka tedavi edilmelidir. Çocuklukta olduğumuz aşılar ciddi hastalıklara yakalanmamıza nasıl engel oluyorsa, verilen fazla kilolarda yıllar sonra şişmanlığın yol açacağı hastalıklardan bizleri korur.

  Sonuç olarak, mide balonu gerekli koşulları taşıyanlara tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında hasta uyumunun ve memnuniyetinin yüksek olduğu, uygulanması kolay, sonuçları yüz güldüren bir yöntemdir


  Alıntı

  prof.sinan ersin
   
 2. 4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.193
  Ödül Puanları:
  238
  Yeni bir olay ama duymamış olanlar için yazmakta fayda görüyorum. 64 yaşında ve 116 kilo bir bayan birkaç gün önce mide balonu yüzünden hayatını kaybetti.
  Operasyondan sonra, midesindeki rahatsızlığa dayanamayarak çıkarttırmak istemiş ancak doktor sabretmesini söylemiş. Komplikasyon olarak mide bulantısı yaptığına rastlıyoruz bir çok yerde, elbette iyi sonuçlar alanları da duyuyoruz. Zayıflamak için kullanılan her yöntem gibi, mide balonu da riskler içeriyor ve risk faktörü bünyeden bünyeye değişiyor. Olaya dönersek; doktorun savunması da daha önce 50-60 kez mide balonu taktığı ve bu tür bir olayla hiç karşılaşmadığı yönünde. Hastanın başka birçok hastalığı olduğunu ve ölüm sebebinin kusmaya bağlı olduğunu da sözlerine ekliyor. Neticede orada değildik, hasta yakınlarının ve doktorun aynı ifadelerle olayı bize aktarmaları olası değil. Ancak mantık yürütmek bir yana, bir insanın ölüm sebebinin, indirekt olsa da "şişmanlık" olması çok üzücü..
  Gereken dersi çıkartıp, kilolara dur demek lazım..

  Paylaşımın için teşekkürler yaren, ellerine sağlık... a.s.
   
  qusel bunu beğendi.
 4. 4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. cacxixk

  cacxixk cadıloz Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2007
  Mesajlar:
  141
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evt ya bende duymuştum...zayıflayacam diye canımzdanda olmayalım şimdi...