Mide Bandı (Mide Kelepçesi)

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve yaren_76 tarafından 4 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  Mide Bandı (Mide Kelepçesi)

  [​IMG]

  Şişmanlığın cerrahi tedavisinde, tedavi yöntemi ya gıda emilimini azaltır yada gıda alımını azaltır. Ayarlanabilir mide bandı, gıda alımını azaltarak etkisini gösterir.

  Hastanın daha az gıda ile doymasını sağlar. Midenin üst kısmına, yemek borusu ile midenin birleşme yerinin 3-4 cm. aşağısına, mideyi çepeçevre saracak tarzda yerleştirilir.

  Mide bandın iç kısmında olduğu için, mide kum saatine benzer şekil alır. Üstte 30-50 cc. hacimde ufak mide cebi, aşağıda ise geriye kalan tüm mideden oluşan geniş mide kısmı bulunur.

  Bant; vücudun kabul ettiği silikon elastomerden yapılmış, 13 mm. eninde, 10-11 cm. uzunluğunda, iç kısmında şişirilebilen özel bölümü olan bir materyaldir. Şişirilebilen bölümün uç kısmında 50 cm. uzunluğunda silikon tüp bulunur.

  Tüpün serbest ucunda ise port (tambur) bulunur. Port ameliyat sırasında cilt altına yerleştirilir


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kilo Kaybına Nasıl Neden Olur ?
  Gıda mideye geldiğinde üstteki mide cebine girer. Alttaki bandın yarattığı darlık nedeni ile aşağı geçemez. Bandın üst kısmında kalır. Bu bölge gıda ile dolduğu için mide duvarı gerilir. Beyin bunu tokluk olarak algılar. Tüm mide dolduktan sonra oluşan tokluk hissi, az gıda alımı ile gerçekleşmiş olur. Midenin üst kısmının kasılması ile gıdalar zamanla bandın alt kısmına geçer ve sindirime katılır. Mide bandı hayat boyu kalabilir mi?
  Yapıldığı maddenin vücut tarafından kabul edilen madde olması nedeni ile hayat boyu kalabilir. Çıkarılması gerekmez

  Kimlere Uygulanabilir ?

  Şişmanlığın cerrahi tedavisinden önce ayrıntılı testler yapılmalıdır. Endokrin, genetik, nörolojik, psikolojik değerlendirmeler yapılmalıdır. Şişmanlığın bu tip nedenlere dayalı olduğu saptanırsa esas hastalığın tedavisi yapılmalıdır.
  Aşağıdaki kriterleri taşıyan hastalara uygulanabilir:

  * Vücut kitle oranı (VKO) 40 kg/m2 nin üzerinde olmalı

  * VKO 35 kg/m2 üzerinde olması ve buna yandaş hastalık (tansiyon yüksekliği,şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi) eşlik etmesi

  * 18-60 yaş arası olmalı

  * Şişmanlık en az 3 yıldır olmalı

  * Diğer kilo verme yöntemlerini (diyet, egzersiz vb) uygulamış fakat başarılı olamamış olmalı

  * Tedaviye uyum sağlayabilecek, istenenleri yapabilecek akıl ve beceriye sahip olmalı

  * Ameliyat için kabul edilebilir risk taşımalı

  Tedavinin yapılamayacağı durumlar hangileridir ?

  Mide bandının uygulanamayacağı durumlar:

  * Sindirim sistemini tutan ciddi ülseröz ve iltihabi hastalığın olması

  * Hamilelik

  * Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olma

  * 18 yaşından küçük olmak

  * Psikolojik ve mental bozukluk olması

  Diğer cerrahi yöntemlere olan üstünlükleri nelerdir?
  Mide bandı, midenin dışına yerleştirilir. Mideyi kesme, dikme, zımbalama gibi kalıcı ve geri dönüşü olmayan işlemler yapılmadığı için normal anatomik yapısı bozulmaz. Barsaklar arasında herhangi bir saptırma yapılmadığı için emilim bozukluğu ve buna bağlı yetmezlikler ve ishal olmaz.


  Karın duvarını kesmeden açılan ufak deliklerden sokulan özel aletler ile laparoskopik (kapalı) olarak yerleştirilebilir. Bu sayede hasta daha çabuk iyileşir ve daha az ağrı duyar.
  Hastanın kilo verme hızı azalırsa, ayarlanabilir mide bandı yönteminin adında yer alan “ayarlanabilir olma” özelliğinden yararlanılır. Cilt altına yerleştirilmiş porttan özel sıvı vererek bandın iç kısmında olan şişirilebilen kısım şişirilir. Bu sayede bandın mideyi daha çok sıkması sağlanır. Başka deyişle kum saatinin boyun kısmı daha da daraltılır. Böylece gıdanın bandın alt kısmına geçmesi daha da zorlaşır ve kişi daha geç acıkır. Başka hiçbir yöntemde olmayan ayarlanabilme özelliği, diğer yöntemlerde olmayan en önemli üstün yanıdır.

  Ameliyat sonrası kişinin kilo verme hızına müdahale edilebilen tek yöntemdir. Yeteri kadar kilo verdikten sonra biraz kilo almak isteyenlerde ise porttan sıvı çekerek midedeki geçiş bölgesi genişletilebilir. Bu sayede bandın üst kısmından alt kısmına gıdaların daha rahat ve çabuk geçmesi sağlanır. Kişinin verdiği kilolardan istediği kadar alması mümkün olur.

  Yöntemin riski var mı ?

  Kişinin ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi ve gerekli konsültasyonlar sonucu operasyona engel durum yoksa iyi bir cerrahi teknikle operasyonun riski yüksek değildir.

  Anestezi, cerrahi ve ameliyat sonrası bakımdaki gelişmeler ile risk her geçen dün daha da azalmaktadır. Fazla kiloların yol açtığı ciddi sağlık problemleri şişman kişi için risktir.

  Bu riskler ilerleyen yaşla daha da artmaktadır. O nedenle kişi ameliyat olmasa bile yüksek risk altındadır.


  op.dr yasin peker.
   
 2. 4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  Mide kelepçesi ile şişmanlık tedavisi


  Mide kelepçesi veya mide bandının ideal kilosunun yaklaşık iki katını bulan, kalp ve solunum yetmezliği, uyku apnesi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan ileri şişmanlık durumlarında denenebilecek bir tedavi yöntemi olduğu belirtildi.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ıç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, mide kelepçesi veya mide bandının ileri şişmanlık durumlarında ve seçilmiş kişilerde denenebilecek bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, şişmanlığın özellikle zengin ülkelerde sigaradan sonraki en önemli, önlenebilir sağlık sorunu olduğunu kaydetti.

  Şişmanlığın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı bozduğunu, yaşamı zorlaştırdığını ifade eden Yücesoy, şöyle konuştu:

  “Mide kelepçesi veya mide bandı denilen cerrahi yöntemler, ideal kilosunun yaklaşık iki katını bulan, kalp ve solunum yetmezliği, uyku apnesi, bacaklarda şişme ve yara gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan ileri şişmanlık durumlarında ve seçilmiş kişilerde denenebilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemi uygulayacak cerrahın da yeterince tecrübeli olması önemli ve gereklidir. Ancak, keseyol ameliyatı dediğimiz mide ile incebağırsak arasına kısa yol açma ameliyatlarına göre cerrahi tekniği kolay ve komplikasyonu çok daha az olan bir yöntemdir. Aşırı şişman hastalarda kalp, tansiyon, solunum, tromboflebit, şeker gibi hastalıklar sık görüldüğü için cerrahi yöntemlerin ciddi komplikasyon riski taşıdığı ve başarının yüzde 60-70 vakada mümkün olduğu bilinmelidir.”

  Yücesoy, hastaların ameliyat sonrası akciğer embolisi, yutma zorluğu, bulantı, kusma gibi sorunlar yaşayabildiklerini, diyete uyulmadığında da tedavi çabalarının boşa gidebileceğini sözlerine ekledi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2010
 4. 28 Ocak 2010
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. aysuncum

  aysuncum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  133
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  cok tehlıkelı degılmı ya
   
 6. 2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. ZzZzeynep

  ZzZzeynep .. Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  345
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  86
  evet gerçektende tehlikeli ölüme kadar uzanabiliyor.. :|
   
 8. 2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. flygltkn

  flygltkn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2010
  Mesajlar:
  82
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bu ççoookkkk zararlı bir yöntem kızlar. zayıflatmaksa evet müthiş zayıflatıyor bişey yiyemiyor çünkü taktıranlar ama iki akşam önce haberlerde izledim bu mide kelepçesinden 1 kişi daha ölmüş. daha önce de ölenler olmuştu. çok tehlikeli.bence kimse denemesin.