Mide kanaması

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2009 başlatılmıştır.

  25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.651
  Beğenildi:
  5.190
  Ödül Puanları:
  438
  Üst sindirim sistemi organlarından biri olan Midede görülen kanamaya mide kanaması denir. Çeşitli etkenlerden ve hastalıklardan kaynaklanır.
  Mide Kanaması Belirtileri: Taze kırmızı veya kahve renginde kanlı kusma olabilir. Dışkı, kanlı ve kahve telvesi görünümünde, parlak, yapışkan, siyah ve kötü kokuludur. Ayrıca, makattan kan gelebilir. Ani ve fazla kanamalarda halsizlik ve başdönmesi de görülebilir. Bazı durumlarda gizli kanama olur ve herhangi bir belirti vermeyebilir. Kesin tanı genellikle endoskopi ile anlaşılır.
  Mide Kanaması Nedenleri: Mide Kanamasının en sık karşılaşılan nedeni tedavi edilmeyen Mide ülseridir.Alkol, aspirin ve eklem iltihabı için kullanılan diğer ilaçlar midede ülser ve iltihaplanmaya yol açarak kanamaya neden olabilir. Ayırca, mide kanseri, mideye giren sert bir cismin yaptığı tahribat ya da ameliyat sonrası stres nedeniyle mide asidinin artması sonucu da mide kanaması görülebilir.
  Mide Kanaması Tedavisi: Mide kanamasının tedavisi hastanede yapılmalıdır, bu nedenle hasta vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna götürülür. Tedavi için öncelikle kanamanın yeri ve nedeni tespit edilir. Kanayan yer tespit edildikten sonra kanamayı durdurmak için ilaç ve ısı tedavisi gibi bazı yöntemlerle kanama kontrol altına alınır. Kanama durdurulduktan sonra çeşitli ilaçlar yardımı ile kanamanın tekrar etmesi önlenmeye çalışılır.
  Mide Kanamasına neden olan ülser, kanser ya da çeşitli ilaçlar gibi unsurlar belirlendikten sonra, bu unsurların tedavisine başlanır
   
 2. 26 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. kulitta

  kulitta İlahi Adalet Pro Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2008
  Mesajlar:
  12.820
  Beğenildi:
  2.241
  Ödül Puanları:
  238
  Ağrı kesiciler mide kanaması nedeni
  Mide kanamalarının üçte biri ağrı kesicilerden kaynaklanıyor. Bunların yüzde 5.7’si ise ölümle sonuçlanıyor.

  Mide kanamalarının üçte birinin ağrı kesicilerden kaynaklandığı bildirildi. İspanya’daki Zaragoza Üniversite Hastanesi’nden Dr. Angel Lanas ile ekibi, ülkedeki 26 hastaneye, peptik ülser veya mide kanaması belirtileriyle gelen hastalarla ilgili verileri değerlendirdi.

  Araştırmada, 8010 mide-bağırsak kanaması vakası üzerindeki incelemede, bunların yüzde 5.7’sinin ölümle sonuçlandığı belirlendi. Araştırmada, kanama ve bu yüzden olan ölümlerin yüzde 36.3’ünün, NSAİD’ler olarak adlandırılan ağrı kesicilerle aspirinden kaynaklandığı saptandı. Araştırmacılar, aspirin ve ağrı kesici kullanımının ülke nüfusunun tümü üzerindeki etkisini belirlemek için de İspanya’nın Ulusal Sağlık Sistemi içinde yer alan hastaneleri temsilen 197 hastanedeki verileri incelediler. Bunun sonucunda, nüfusun her bir milyonundaki 21-25 kişinin ölüm nedeninin ağrı kesici veya aspirinle bağlantılı mide komplikasyonları olduğu belirlendi. Araştırma, ABD Journal of Gastroenterology’de yayımlandı.

  -alıntı-