Migren tedavisinde yeni bir yaklaşım

Konusu 'Algoloji - Ağrıbilim' forumundadır ve Elif tarafından 6 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.595
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438
  Bu tedavi nasıl ortaya çıktı?

  Migren toplumun en çok çalışan en aktif kesimini canından bezdiren bir hastalık. Sebep olduğu iş gücü kaybı bile çektirdiği eziyet yanında hafif kalıyor olmalı. Hastalığın değişik şekilleri ve sebepleri var, her migren hastası kendi parmak izi kadar farklı bir tablo çizebiliyor ama temelde değişmeyen bezdirici bir ağrı.

  Estetik cerrahinin ve benim gibi bir plastik cerrahın bu konuyla ne ilgisi olduğunu haklı olarak sorabilirsiniz. Bağlantı tamamen bir tesadüften kaynaklanıyor. Benimde hocam olan amerikanın en tanınmış plastik cerrahlarından olan Bahman Guyuron yaptığı “alın germe” ameliyatlarından sonra migreni olan hastalarının bir anda baş ağrılarından da kurtulduklarınız fark ediyor. Geriye dönük yüzlerce hastasını tarıyor ve bunun bir istisna değil neredeyse bir kural olduğunu ve alın germe ameliyatının bu hastalığı düpedüz tedavi ettiğini görüyor. Konu derinleşiyor ve ortaya bir teori ve buna bağlı bir tedavi planı çıkıyor.

  Teori şöyle: Migren ataklarları çok yüzeysel, hemen derinin altında bulunan bazı çok ince duyu sinirlerinin sıkışması ile ortaya çıkıyor.

  Tedavi de doğal olarak şöyle: Bu sinirleri sıkıştıkları yerlerde rahatlatalım.

  Zaten alın germe ameliyatında farkına varmadan yapılan da bu; Alın ortasında kırışıklık yapan kaslar bu ameliyatta gevşetiliyor, bu esnada bu bahsettiğim sinirlerde özenle kaslardan ayıklanıyor yani serbestleştiriliyor bu şekilde sıkışma yaşanan 4 bölge var bir tanesi tam alın ortası kaşların başladığı yer, bir diğeri şakaklar, üçüncüsü ense en son nokta da burun içi.


  Tedavinin basmakları

  Böyle bir tedavinin sizin için uygun olması için bir kere mutlaka baş ağrılarınızın gerçekten migren olması gerekli. Bir çok değişik baş ağrısı tipi var ve diğer tipler bu tedaviye cevap vermiyor. En azından şu an için vermediklerini kabul ediyoruz. Size migren olup olmadığınızı en iyi söyleyecek kişide bir nöroloji ya da ağrı uzmanı olacaktır. Dolayısı ile ilk adım bir uzmana muayene olmanız. Migren teşhisiniz kesin ise size test amaçlı bir “botox” yapmak gerekecek. “Botox zehirdir ben karşıyım maske suratlar oluyor” gibi dirençlerinizi de aştıktan sonra ağrılarınızın kaynaklandığı bölgelere botox yapılıyor. Bu 10 dakika kadar süren pekte ağrılı olmayan bir işlem. ılacın etkisi bir hafta sonra tam olarak ortaya çıkıyor.

  Eğer ataklarınız kesilir ise bu testi geçmişsinz demektir. Bu durumda da üçüncü aşamaya geliyorsunuz. Önünüzde iki seçenek var ilki botox iğneleri ile devam etmek: Botox un etkisi en fazla 4 ay sürüyor, bu süre içeriisinde tedavi olmuş gibi olacaksınız ve atak ya hiç geçirmeyeceksiniz ya da çok hafif ve nadir ataklar olacak ama 4 aydan sonra kabus tekrar sanki hiç bir şey değişmemiş gibi tekrar başlayacak, dolayısı ile ataklar başlamadan önce tekrar botox yaptırmanız gerekli. Diğer seçenek te ameliyat: Eğer ameliyat olmayı düşünürseniz botox etkisinin kalıcı olma oranı %90 nın üzerinde.

  Ameliyat şart mı?
  Şart değil. Hatta belki ameliyat olmamak olmak kadar kabul edilebilir bir seçenek, her 4 ayda bir botox yaptırmak konusunda bir sıkıntınız yoksa ameliyattan daha iyi bir seçenek olduğu da muhakkak, karar tamamen sizin.

  Tedavi ne kadar etkili?

  Eğer botox yapıldıktan sonra “ohh kurtuldum” derseniz bu etkinin ya ameliyat ya da sürekli botox ile kalıcı olması mümkün, dolayısı ile bu etkili bir tedavi ama botox tan fayda göreceğinizin bir garantisi yok, bu konuda henüz elimizde bir istatistik yok ama benim tecrübem %70-80 hastamın botox ile rahatladığı, %30 luk bir grup botox etkisi altında iken hiç atak geçirmiyor, kalanları hafif ataklar ile kabul edilebilir bir dönem geçiriyor.

  Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’de bu yeni tekniği bir bülten yayınlayarak ''Ağrı kesicilere veda edin, yapılan çalışmaya göre cerrahi tedavi ile migrene bağlı baş ağrılarını büyük oranda azaltmak hatta tamamen tedavi etmek mümkün.'' başlığı ile bir basın bülteni yayınlayarak duyurdu.

  Bu ameliyatı olmuşken biraz da işin içine estetik katılamaz mı?

  Katılabilir. Zaten bu ameliyatın şakak ve alın bölgesi kısımları biliyorsunuz estetik teniklerden ortaya çıkmış. Migren ameliyatı yapılırken kaşlarınızı da kaldırmak, hatta bütün yüzünüzü gençleştirecek daha kapsamlı endoskopik bir yüz ameliyatı yapılabilir. Aynı kesiler aynı teknikler zaten kullanılıyor, ameliyatı %30 büyütmek yeterli.
  teomandogan.com
   
  Son düzenleme: 6 Nisan 2009
 2. 24 Şubat 2011
  Konu Sahibi : Elif
 3. meyra333

  meyra333 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2011
  Mesajlar:
  126
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  botoxda bir tasla iki kus vuruyorsun hem genclik hem migren agrilarin gidiyor
   
 4. 15 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : Elif
 5. akiss

  akiss Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  palavra palavra palavra
   
 6. 20 Haziran 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. elismiren

  elismiren Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2010
  Mesajlar:
  207
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  kesinlikle palavra, eşime yaptırdık
  çok kötü arttı
  hatta yaptırdıktan sonra 3 gün yataktan kalkamadı
   
 8. 19 Eylül 2014
  Konu Sahibi : Elif
 9. Loda

  Loda Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2014
  Mesajlar:
  143
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  38
  Yeni bir yaklaşım mı öğrenmek istiyorsunuz.. Migren çayı var. Onu deneyin.
  1 tatlı kaşığı tıbbi nane
  1 tatlı kaşığı papatya
  1 tatlı kaşığı kuşburnu
  250 cc kaynar su
  Tıbbi nane, papatya ve kuşburnu cam veya porselen bir fincana konulur, üzerine kaynar su eklenir. Fincanın ağzı kapatılarak 10 dk. demlenmesi beklenir. Günde 3-4 fincan içebilirsiniz.
  KAYNAK: İLAÇSIZ YAŞAM Kitabı dır.