Mİllİ İŞletİm Sİstemİ 2008'e Hazirlaniyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 14 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  14 Aralık 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ''MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ'' 2008'E HAZIRLANIYOR

  TÜBİTAK'ın geliştirdiği ücretsiz bilgisayar işletim sistemi Pardus'un 2008 sürümü için hazırlıkların sürdüğü bildirildi

  İşletim sistemini geliştiren ekibin başkanı TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünden (UEKAE) Doç. Dr. Erkan Tekman, yaptığı açıklamada, 2003 yılı başında başlatılan ''e-dönüşüm Türkiye Projesi'' kapsamında geliştirilen Pardus'un, bilgisayar yazılımlarında dışa bağımlılığın azaltılması, kişisel ve kurumsal güvenliğin artırılmasını amaçladığını kaydetti.
  Pardus'un, RTÜK'ün yayın arşivleme sistemlerinde kullanıldığını, Milli Savunma Bakanlığının Türkiye genelinde askeralma dairelerindeki 4 binden fazla bilgisayarda kullanımının ise yakında devreye gireceğini ifade eden Tekman, ''Bireysel kullanıcıların sayısı ise 50 bin civarında.
  2007'nin ikinci yarısında kurumsal kullanıcı sayısını artırmaya çok çalışmadık. Beklentimiz, ASAL gibi büyük kuruluşların Pardus'u kullanmaya başlaması ve bir örnek oluşturur hale gelmesi'' dedi.
  Gelecek 5-6 ayda, Pardus'la ilgili yazılım ya da hizmet sağlayan çeşitli çözüm ortaklarının ortaya çıkacağını kaydeden Tekman, şunları kaydetti:
  ''Şu anda çok yeni olduğu için bunların hangi konularda gerçekleşeceğini söylemek zor. Ancak, çözüm ortaklarının ortaya çıkması, projenin başından beri amaçlarımızdan biri. Pardus'la ilgili her şeyi TÜBİTAK'ın yapmasından çok, birçok kurum ve gönüllünün bilgi alışverişi içinde olması ve katkı sağlamasını istedik. Bu beklentilerimiz gerçekleşmeye başladı.''
  2008 PARDUS YILI OLACAK
  Tekman, 3 ayda bir güncel sürümü çıkarılan ve adını soyu tükenmiş ''Anadolu Parsı''ndan alan Pardus'un şu anda ''2007.2'' sürümünün kullanımda olduğunu, Kasım ayında ''2007.3'' sürümünü çıkaracaklarını belirterek, ''Bu sürüm, 2007.2 sürümünden beri yaptığımız güncelleştirmeleri içerecek. Ancak asıl hazırlığımızı, 2008'in ilk çeyreğinde çıkaracağımız sürüm için yürütüyoruz'' dedi.
  2008 sürümüyle ilgili kampanyayı yakında başlatacaklarını ifade eden Tekman, bu sürümle hem bireysel hem de kurumsal alanda ilgi uyandıracaklarını vurguladı.
  Tekman, 2008 sürümünde, Windows gibi başka bir işletim sistemine sahip kullanıcıların, çeşitli ayarlar ve özellikleri aktarabilmesi için bir ''göç aracı'' hazırladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti;''Pardus'un kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla diğer işletim sistemlerinden ''göç etmek'' isteyen kullanıcılar için yeni kolaylıklar sağlanacak. Yazılım geliştirme süreci devam ediyor, ismi de henüz belli olmadı. Ancak, bu aracın, yeni bir işletim sistemine geçerken birçok ayarlamayı baştan yapmak istemeyenler için çok büyük bir kolaylık sağlayacağını ve hayatlarını kolaylaştıracağını söyleyebilirim.
  Söz konusu araçla, MSN'deki adres defteri, internet tarayıcıdaki sık kullanılanlar gibi çeşitli bilgi ve ayarlar, Pardus'a otomatik olarak aktarılacak. Kullanıcı Pardus'u kurduğunda, eski işletim sistemindeki duvar kağıdıyla karşılanacak, anında MSN hesaplarını kullanır hale gelecek.''