Mina Urgan: Bir Dinozorun Anıları

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve EFSUNN tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

9 Ocak 2008
    Konu Sahibi : EFSUNN
  1. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108

İngiliz edebiyatı 'duayenimiz' Mîna Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda. Mîna Urgan Bir Dinozorun Anıları'nda açıkyürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü... 'Oğuz Atay'ı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona ilimi uzatınca 'miyaav' diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde 'tanıştığımıza memnunum' deyince şaşırıp kaldım.' Mîna Urgan'ın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız. özellikle yakın tarihimizi en yalın dille bu kitap da bulabilirsiniz.

( 1915)- (15.06.2000)

--------------------------------------------------------------------------------
    Mîna Urgan, 1915 yılında İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İÜEF Fransız Filolojisi’ni bitirdi; aynı fakültenin İngiliz Filolojisi Bölümü’nde doktorasını tamamladı, Elizabeth Devri Tiyatrosunda Soytarılar çalışmasıyla doçent (1949), profesör (1960) oldu. 1977’de emekli oluncaya kadar İngiliz edebiyatı profesörü olarak öğretim üyeliği yaptı.
    Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Graham Greene, William Golding, John Galsworthy ve Shakespeare’i Türkçe’ye çevirdi. Shakespeare ve Hamlet adlı incelemesi 1984’te, beş ciltlik İngiliz Edebiyatı Tarihi 1986 ile 1993 yılları arasında, Virginia Woolf 1995’te (YKY), D. H. Lawrence incelemesi 1997’de (YKY), onu geniş okur kitleleriyle tanıştıran Bir Dinozorun Anıları 1998’de (YKY), Bir Dinozorun Gezileri 1999’da (YKY) yayımlandı.
    1993 Altın Kitap Ödülü; Virginia Woolf ile 1995 Sedat Simavi Vakfı Onur Ödülü; 1996 Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü sahibi Urgan, 15 Haziran 2000 tarihinde öldü.

YKY'DEKİ KİTAPLARI

: Bir Dinozorun Anıları
    : Bir Dinozorun Gezileri
    : D. H. Lawrence
    : İngiliz Edebiyatı Tarihi
    : Virginia Woolf

2. 9 Ocak 2008
  3. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Sanırım 7 yıl önce okumuştum güzel bir kitaptı ben de tavsiye ederim.

4. 19 Ocak 2008
  5. DERXIXNDENXIXZ

DERXIXNDENXIXZ aşka aşığım bal gibi... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    "bir dinazorun anıları" gerçekten bir dönem kasıp kavurmuştu edebiyat ortamını...
    tekrar hatırlamamızı sağladığın için teşekkürler...Bu vesileyle de mina urgan'ı çokça sevgi ve saygıyla da anmış olalım...

6. 19 Ocak 2008
  7. aybismm

aybismm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    hayatımdan o ana kadar en çabuk okuduğum kitaptı. sanırım 7 sınıftaydım.şimdi lise3 e gidiyorum ve hala en sevdiğim kitaplar arasındadır.mina urgan ateist biriymiş ben çok üzülmüştüm.umarım öyle ölmemiştir... gerçekten okuduğum ve hakkında yaptığım araştırmalarla iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. bulunduğu yerde mutlu olması dileğiyle...

8. 20 Ocak 2008
  9. oykumruyam

oykumruyam Öyküm abla olduuu:) Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    çok beğenmiştim ama konusunu unuttum

10. 22 Ocak 2008
  11. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    öyküm konusu Mina Urganın anılarıydı kendini bildiğinden ölümünden 6 yıl öncesine kadar yaşadıklarını tanıdıklarını çok sade ve günlük dile yazdığı için sıkılmadan okunuyor.

12. 26 Ocak 2008
  13. Cruciatus

Cruciatus Guest

arkadaşlar okuyanlara soruyorum anılar siyasi nitelikli mi yoksa normal mi? CADIARZU

14. 26 Ocak 2008
  15. oykumruyam

oykumruyam Öyküm abla olduuu:) Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    ben unuttum tek hatırladığım çok akıcı bulduğum ve severek okuduğum

16. 26 Ocak 2008
  17. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    O dönemde yaşayan önemli yazarlarla hatta Atatürk'le ilgili anıları var yanlış hatırlamıyorsam a.s

18. 26 Ocak 2008
  19. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    yıllar önce okumuştum. arkasından bir dinazorun gezilerini okumuştum...... keyif alarak okuduğum kitaplardan..........