Minasera ile EFT yöntemleri hakkında her şeyi paylaşın

Konusu 'Eski Kültürlerin Ruhsal ve Bedensel Tedavi Yöntemleri' forumundadır ve minasera tarafından 20 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  20 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 1. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bu teknikle 2,5 yil once tanistim.kendimde uyguluyorum. ve bu teknigi ogrendikten sonra kendimi daha da rahat dingin ve sorunlarımdan mumkun oldugu kadar uzak kalmayı basarabiliyorum.uzun zamandir KK ile paylasmayi dusunuyordum...bir kac alıntı ile bu teknigi sizlere acıklamak istedim....
  sevgimle...
  minasera  EFT

  EFT (Duygusal Özgürlük Teknikler) GTT (Keşif teknikleri) Bu teknikleri uyguladıktan sonra zihinsel, fiziksel, ruhsal ve duygusal dönüşümü yaşayabilirsiniz.

  EFT Nedir?

  EFT, Stanford lu bir mühendis, Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını ' Duygusal Özgürlük Teknikleri' anlamına gelen 'Emotional Freedom Technique' in baş harflerinden alır.

  Şimdi doğunun bilgi birikimi batının analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirildi ve herkesin kısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirildi. EFT, Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile batının kinesyolji ilminin çok başarılı bir sentezi.

  EFT yüzde ve bedendeki belli noktalara parmak uçları ile vurulmak suretiyle yapılır ve:

  Öğrenmesi çok kolaydır
  Kendi kendine uygulanabilir
  Her yaştaki birey öğrenebilir ve uygulayabilir (çocuklar bile)
  EFT nin, anksiyete, korkular, fobiler, keder, kızgınlık, suçluluk gibi duygusal rahatsızlıklar- dan , performans geliştirme (iş dünyası, kariyer, satış, spor) ve ilişkilerin iyileştirilmesine varan oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı var.

  Bir teknik nasıl oluyor da bu kadar çok alana uygulanabiliyor?
  Çünkü:
  İster duygusal ister fiziksel olsun birçok rahatsızlığın altında enerji sistemindeki tıkanıklıklar yatar. EFT ile yapılan ise bu tıkanıklıkların (blokajlar) ortadan kaldırılmasıdır.

  Öğrenmesi çok kolay olan ve uygulaması da sadece birkaç dakika süren bu teknik bireyin profesyonel ve kişisel gelişiminde gerçek bir devrim yaratıyor.


  EFT ile duygularınızı kontrol altına alabilirsiniz
  Hassas noktayı ovala, özgürleş


  Artık hiçbir şey mutsuz olmanıza, amacınızdan uzaklaşmanıza ya da kararsız kalmanıza neden olamayacak. Çünkü o şeyi EFT ile alt edebileceksiniz. Bu teknik, kendinizi değiştirmenize yardım ediyor.
  Hem bedenimize hem ruh sağlığımıza zarar veren negatif düşüncelerden kurtulabilir miyiz? Uzmanlar, "Kimse, kendine bilerek zarar vermek istemez. İnsana rahatsızlık veren duygu ve düşüncelerin kaynağı, bilinçaltındadır" görüşünü savunuyor ve bilinçaltında kendine yer edinen sorunlar çözülürse, daha mutlu olabiliriz diyorlar. Doğal olarak sorunların çözümü için çeşitli teknikler geliştiriliyor. Son yıllarda sıkça başvurulan tekniklerden birisi ise EFT (Emotional Freedom Technique), yani Duygusal Özgürleşme Tekniği. Tekniğin kullanım amacı, yaşamımızda duygu ve düşüncelerimizi ayırarak mutluluğa ulaşmak. Duygusal Özgürleşme Teknikleri’ni uygulayan klinik psikolog Dr. Işın Akı, bu konunun önemini anlatırken, bir orkestra şefi gibi hayatımızı idare etmemizin çok önemli olduğunu belirtiyor. Dr. Işın Akı, "EFT bize, her iki beyin lobunu birlikte kullanma ve olaylara farklı açılardan bakabilme özellikleri sunuyor" diyor.


  EFT, yani Duygusal Özgürleşme Teknikleri tam olarak nedir, ne işimize yarar?

  'Modern Mucize' adı verilen duygusal temizlenme-özgürleşme teknikleri, 1995'te Amerikalı klinik psikolog Callahan tarafından bulunmuş bir yöntem. Mutlu olmayı engelleyen, bizi amacımıza ulaşmaktan alıkoyan, ertelemeye neden olan, kararsızlık yaratan duygulardan kurtulmamızı sağlayan bir teknik. EFT aynı zamanda stres, kaygı, öfke, moral bozukluğu, korku, fobiler, depresyon, olumsuz duygular, şüphecilik, suçluluk, iç sıkıntıları gibi duyguların etkisi altında olan birçok kişinin kendini değiştirmesine, geliştirmesine yardım ediyor.

  EFT, sadece bize acı veren duyguları mı ortadan kaldırıyor, yoksa kişiliğimizde başka olumlu gelişmeler de sağlıyor mu?

  Öncelikle sağlımızı düzeltiyor. Mesela sigara, çikolata, bol yağlı yemek gibi maddelere aşırı bağımlılığı azaltıyor. Acı ve kederden dolayı daralan içimizi ferahlatıyor. Uyku sorununun üstesinden geliyor. Genel olarak mutluluğu arttırıyor. Sonuç olarak yaptığınız her şeyde veriminizi arttırıyor. Cesaretiniz artıyor. Kişisel ve ruhsal gelişim seviyemiz yükseliyor.

  Uygulanma aşamalarını anlatır mısınız?

  İlk aşama EFT tekniğinin en önemli aşamasıdır. Bu aşamada hangi sorun üzerine odaklanacağımızı belirleriz ve dikkatimizi tamamen buna veririz. Sorunu, enerji bazında yüzeye çıkarırız ve ardından gelen basamaklar için tam bir hazırlık yapmış oluruz. Odaklanma ve sorunla iletişim kurma aşaması ne kadar iyi yapılırsa, EFT uygulamasından alacağınız başarı da o kadar yüksek olacaktır. İçtenlikle ve tam bir dürüstlükle bir duyguyu tanımlayarak işe başlayabiliriz. Mesela, yüksek sesle sorunu belirtmek; "Yükseklikten korkuyorum", "Çok şişmanım", "Başım ağrıyor", "Mendime güvenemiyorum", "Ölmekten korkuyorum" gibi...

  Değerlendirme aşamasında ise bu duygunun ya da rahatsızlığın o andaki yoğunluğunu ölçmek gerekiyor. Mesela, o duygunun yoğunluğuna vereceğiniz puan 10 ise en yüksek aşamasında yaşanıyor demektir. 0 ise hiç yok anlamına gelir. Eğer ölçemiyorsanız, sorunu derinlemesine düşünün, gözünüzün önünde bir film gibi canlandırın ve oluşan duygunun yoğunluğunu 'Çok-Orta-Az' gibi değerlendirin. Hiç yapamıyorsanız, bu ölçme aşamasını, hassas noktayı (göğüs kemiğinin üzeri) ovaladıktan sonra bir kez daha deneyin.

  Bu aşama başarıldıktan sonra, sorunumuzun giderilmesine engel olabilecek 'ters yüz olmuş ruh hali' gideriliyor. Nasıl ki, pilin kutuplarını ters yerleştirdiğimiz zaman alet çalışmazsa; bizim duygularımız da kutupsal olarak ters yüz olabilir. Dolayısıyla ruh halimiz de etkilenir ve iyileşmeyen, kronikleşen birçok sorunumuzun altında şu tatsız gerçek yatabilir: Biz bir yandan sorunumuzdan kurtulmak isteriz, bir yandan da hiç istemeyiz; çünkü bu sorun sayesinde sağladığımız yanlış bir 'fayda' vardır.

  Örnek; sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bir yandan da tütünden aldıkları 'keyiften' mahrum olmak istemezler. Bu ve benzeri örnekler aslında tüm duygusal sorunların % 40'ında yer alan gerçek bir olgudur ve EFT uygulamasının işleyebilmesi için bunun ortadan kaldırılması gerekir.

  **********************************************************

  ''Kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum''

  Psikolog Dr. Işın Akı, EFT'nin bir uzman eşliğinde tek seansta öğrenilebileceğini belirtiyor ve sorunu olan kişinin yöntemi kendi kendine uygulayabilmesi için EFT'de uygulanan temel örneği şöyle veriyor: "Bir yandan göğüsteki 'Hassas Nokta' parmak uçlarıyla ovalanırken (ya da eldeki 'Karate Kesme' noktasına sürekli vurulurken), diğer yandan olumlama/onaylama cümlesi üç kez inanılarak ve yüksek sesle tekrarlanıyor. Ters yüz olmuş ruh hali, olumsuz düşünce içerdiği için, olumlama cümlesi bunu etkisiz ve kutupsuz hale getiren bir cümle olmalı.

  Örnek vermek gerekirse: 'Bu ………. ime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.' Buradaki boşluğu, iyice ayrıntılı bir şekilde tanımladığımız sorunla dolduruyoruz. Mesela; 'Bu yükseklik korkuma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum', 'İşimi kaybetmem nedeniyle, yaşadığım gelecekle ilgili endişelerime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum'."

  EFT'NİN ÖZELLİKLERİ
  Hızlıdır; en inatçı tıkanıklıkları bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkarır.
  Etkili ve kalıcıdır; takıntı, üzüntü, korku ortadan kalkar.
  Güvenlidir; iğne, kimyasal madde vb. kullanılmaz.
  Özeldir; diğer psikoterapilerde tüm hayatınızı anlatmanız gerekebilir, EFT’de ise çözmek istediğiniz sorun bulunur ve hemen ortadan kaldırılır.
  Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır.
  Kendi kendine uygulanabilir
  Soruna bağlı olarak başarı oranı % 85-97'dir.


  -


  (ALINTI)
   
 2. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 3. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Alternatif Tıpa ilgi duyan gonul veren birisiyim.Duygusal Özgurlugumuzu kazanmamiz lazim..kazanirsak hayatimiz boyunca her anlamda rahat edecegiz..Bir dostumun sayesinde Alternatif tıp dalı olan EFT ile asagı yukarı 2,5-3 yıl önce tanıstım..yontemi derinlemesine ogrendim ve hayatima gecirdim.önceleri kimse ile pek paylasmiyordum cunku alacagım tepkilerin yogunluguna cevap verebilecek kadar luksum yoktu..Teknik yeni ve uygulama esnasinda karsidan gören bu ne yapiyor bile diyebilirdi :) ama benim hayatim ve bu uygulamanin icinde olanlarin yasamsalligini incelerken gordugum hep pozitiflikti..Ben cok degismistim..duygularimda inanilmaz degisimler vardi..hastaliklarimda uyguladim..onlarda da basarili oldum..mesala belimin agrisi bile suan yok.. ben uzun yillar bel agrisi ile bogusan biriydim.teknikten sonra zerre kadar agrim yok.diger bildigim tekniklerle birlestirince harika sonuclarim oldu.. mesela kulaginizi ovuncada agrilariniz gecer.ama sadece agrilariniz..EFT yöntemleri ile
  duygulariniz degisim gosterecek.ofkeleriniz kiskancliklariniz asagilik kompleksleriniz aliskanliklariniz basarisizliklariniz hirslariniz guvensizlikleriniz hepsi hepsi sizi birer birer terk edecek..
  simdi biraz bilgi verelim..
  sorularinizi da bekliyorum
  sevgiler
   
 4. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 5. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Eft de Vurus Noktaları

  [​IMG]
   
 6. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 7. masal

  masal Guest

  minasera ablacığım, öyle çok ihtiyacım varki böylesi bi şeye.. ama yarın gidiyorum bi süre yokum dönüşte bu konuda soracaklarım olacak sana...
   
 8. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 9. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bu kösemin hazirlanmasinda bana buyuk sabirla yardim eden sevgili EMEZ arkadasima da ayrica cok tesekkur ederim..
  sevgimle EMEZCİM
   
 10. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 11. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  Masalcim dönüsünde beraberiz...seni opuyorum
   
 12. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 13. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  Tatlim sen ön bilgileri iyice oku..vuruslar agri yerine degil..sadece odaklandigin cumleye gore belirlenecek

  vurus noktalari simdi sende gorebiliyormusun
   
 14. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 15. Emez

  Emez Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106


  ilk toplantıda güzel bir vuruş istiyorum ablacım. :Roflol::Roflol:
   
 16. 23 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 17. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  tatlim..iyice oku
  bak sitelerin isimlerini veremiyorum reklama girmesin diye.cunku reklam isinden hic hoslanmiyorum..biraz daha arama motorlarinda eft yöntemleri yaz.bul onlari degisik degisik sitelerden bilgileri al...hic sabirsiz davranma cunku...zaten ogreneceksin..ama bilerek bilincli ogrenme olsun benim tek istedigim.bu senin beynin bilgilerle biraz dolsun..buna inan ve sonra vuruslari benburada tek tek aciklayacagim tamam mi
   
 18. 23 Eylül 2007
  Konu Sahibi : minasera
 19. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  yuzyuze olsaydik is daha kolay olurdu..KK den anlatimla zor olsa bile basaracagız..burada sitelerden ve benim yukarida yazdigim alintilardan bilgilerinizi donatin..sonra uygulamaya gececegiz..onumuzde cok uzun gunlerimiz var mutlu ve ferah olarak yasayacagiz inan bana...