miras davası

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve bellisimadonna tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  25 Kasım 2009
  Konu Sahibi : bellisimadonna
 1. bellisimadonna

  bellisimadonna Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba avukat arkadaşlar.Miras davası gibi görünen bir sorum olacak. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Benim dedem ve karısı hayatta. Dedem 78 yaşında ve kendini bilmiyor.Yatalak ve yarı felç.Şimdi dedemin bir arsası vardı.Teyzem kardeşlerinden habersiz bu arsayı satmış ve parasını da eşinin dostunun,kocasının,kızının ve biraz da kendi üzerine olmak kaydıyla çeşitli banka hesaplarında ,birazını da başka yerlerde saklı tutuyor.Bu arsanın satıldığından dayımın haberi oluyor.(Arsanın yanından geçerken orada inşaat yapıldığını görüyor.) Sonra da teyzemi mahkemeye veriyor.Mahkeme Dedeme vasi atanmasını uygun görüyor. Vasi olarak da teyzemi atıyor. Mahkemeye sadece dayım ve teyzem katılıyor. Diğer 2 kardeş mahkemeye çağrılmıyor. (Bunlar 6 ay gibi bir zamanda gerçekleşiyor.)
  Arsanın satışı da en fazla 3 yıl önce gerçekleşmiş ama inşaat yeni başlamış.
  Ancak kaçırılamayan belli bir miktar para hala bankada ve teyzemin adına açılmış bir hesapta tutuluyor.Şimdi diğer mirasçılar bu bankadaki paradan hak talep edebilirler mi? O paranın kaynağı belli ve 4 kardeşin de hakkı var.Biz herhangi bir dava açmadık.Dava sadece dayım ve teyzem arasında oldu.Annemi mahkemeden çağırmadılar.Acaba dava açmalı mıyız? Bankadaki paradan hak talep edebilir miyiz?
  Teyzem bu durumda bir suç işlemiş olmuyor mu? Ceza alması gerekmez mi? Akli muhakemeleri yerinde olmayan birine satış yaptırmış sonra da kendisi onun vasisi olmuş.Diğer mirasçıları mirasçılıktan düşürmeye çalışmak suç değil mi?
  Teşekkürler
   
 2. 28 Kasım 2009
  Konu Sahibi : bellisimadonna
 3. bellisimadonna

  bellisimadonna Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  avukat arkadaşlar cevap veremez misiniz?:gitme: