Mirena (Levonorgestrel Rahim İçi Sistemi- RİS) - PROGESTERONLU SPİRAL

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve Halikarnas tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

19 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Halikarnas
  1. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    [​IMG] [​IMG]

ıLAÇLI SPıRAL - LEVONOSGESTREL ıÇEREN RAHıM ıÇı SıSTEM (Mirena&#174:KK66:

Spiral rahim içerisine yerleştirilen T şeklinde bir alettir. En sık kullanılan spiraller bakır içeren spirallerdir. Bakır içeren spirallerin dışında özellikle son yıllarda gebelikten korunmak dışında başka amaçlarla da kullanılan progesteron hormonu içeren spiraller kullanılmaktadır. Ülkemizde bu tür spirallerden sadece bir marka (mirena&#174:KK66: bulunmaktadır. Mirena toplam 52 mg levonorgestrel içerir ve günlük olarak 20 mikrogram levonorgestrel salınır.

Progesteron hormonu içeren spiraller gebelikten korunma (kontrasepsiyon) için kullanılabileceği gibi, içerdiği hormon sayesinde aşırı adet kanamalarının tedavisinde ve endometrial hiperplazi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Mirena bakır içeren normal spiraller gibi jinekolojik muayene masasında 1-2 dakikada basit bir şekilde ağrısız olarak uygulanabilmektedir. Diğer spiraller gibi genellikle adet döneminde takılırlar. Takıldıktan 1 ay sonra hasta kontrole gelir, bir problem yoksa daha sonra yılad bir kontrol edilir.

Mirena 5 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. ıçerdiği hormon miktarı 5 yıl yetecek kadardır. 5 yıldan sonra hala kullanılması gerekiyorsa eskişsi çıkarılarak yeni bir mirena takılmalıdır. Diğer spiraller gibi mirenanın çıkarılması da basit ve ağrısız bir işlemdir.

Progesteron hormonu içeren spiralleri kullanan kadınlarda ilk aylarda ara kanamalar, lekelenmeler olabilir ve bu durumlar sıklıkla bir kaç ay sonra düzelmektedir. Bu spiralleri kullanan kadınların bazılarında da ilerleyen aylarda adet kanamalarında azalma, seyrekleşme veya adetlerin tamamen kesilmesi (amenore) görülebilmektedir. Nadiren tüylenme ve sivilceye neden olabilir.

[​IMG]ALINTI

Son düzenleme: 2 Temmuz 2009
  2. 27 Haziran 2009
  3. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    kızlar mirena yı aşırı yoğun ve uzun geçen regl tedavisi için 2 sene önce kullanmaya başladım...

öyle kansız kalmıştım ki reglim en az 14-15 gün sürüyor ve hemen hemen 1 gün de bir paket ped bitiriyordum...

ist. tıp fakültesi hast. hemotoloji bölümünden bir prof. bana acilen jinekoloğa gitmem gerektiğini yoksa yaptığı kansızlık tedavisinin boşa gideceğini söyledi...

derken soluğu jinekolog da aldım....

mirena yı önerdi...biraz araştırdıktan sonra kabul ettim ve taktırdım...

ilk 2 ay kanamalarım iyice artmıştı..çok üzülmüş ve çıkarttırmak için doktorumu aramıştım...bana 3. aydan sonra mirenanın vazifesini yapmaya başlayacağını söyleyerek beni ikna etti...

iyi ki ikna etmiş....

3. ay bitmeden mirena sayesinde reglim 5-6 güne indi...ve hijyen kuralları gereği periyodik aralıklarla değiştirmeyeceksem olsam hani 1 ped 24 saat yetecek...

Lovelyangel bunu beğendi.
  4. 29 Haziran 2009
  5. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    bana mirena ile ilgili olarak özelden sorulan sorulara burdan yanıt vermek istiyorum ki belki içiniz de merak edenleriniz vardır....

mirena takılırken anastezi uygulanmıyor....normal jinekoloji muayene koltuğunda yatarak ve muayene aparatı kullanılarak takılıyor...

elbette biraz acı hissettim...

aslında acı çekmemek için yapmam gereken şeyi yapamadığım için hissettim desem yeridir...yani kendimi germeden sıkmadan gevşek bırakmam gerekirken nefret ettiğim o koltukta kendimi aşırı derece sıktım ve kastım...hatta bir ara vazgeçmeyi düşündü doktorum da ancak o zaman bir parça gevşek olabilmeyi başardımmafoldumben

6. 29 Haziran 2009
  7. nergis77

nergis77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    88
    yan etkileri oldu mu? bazı yerlerde sivilce, tüylenmede ve kiloda artış olduğu ve yumurtalıklarda önemsiz, basit kistlere sebep olduğu yazıyor. Ayrıca doktorunuzun adını paylaşırsanız,sevinirim.

8. 29 Haziran 2009
  9. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    nergiscim yan etki denen en ufak bir olumsuzluk yaşamadım...

aksine çok güzel etkilerini gördüm ve görmeye de devam ediyorum...

özel doktorum profesör dr. Teksen Çamlıbel....

fakat ben mirenayı ssk hakkımdan faydalanmak için devlet hastanesinde taktırdım...

bana mirena yı Şişli Etfal eğitim ve araştırma Hastanesi "3. kadın doğum" dan Dr. Türkan hanım taktı.

10. 29 Haziran 2009
  11. nergis77

nergis77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    88
    Yanıtınız için teşekkürler, her isteyen sigortalı kişi mirenayı taktırabilir mi yoksa sağlık raporu almak gerekiyor mu?

12. 29 Haziran 2009
  13. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

sağlık raporu almak gerekiyor ....

ssk, mirena oldukça pahalı olduğundan ötürü yalnızca tedaviye ihtiyacı olan kadınlara veriyor...

ben regl kanamasından ötürü aşırı kansız kaldığım (kansızlığımı önlemek için rahimi mi almaktan söz ediyordu doktorlar) için kullanmaya başladım mirenayı ve bunun için gerekli olan raporu çok rahatlıkla aldım...zaten devlet doktorlarının bana şiddetle önerdiği bir tedavi yoluydu.

14. 29 Haziran 2009
  15. nergis77

nergis77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    88
    Çok geçmiş olsun.

16. 29 Haziran 2009
  17. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

çok teşekkürler nergiscima.s.

mirena ile ameliyat olmadan son derece sağlıklı bir şekilde hem de 1 taş ile 2 kuş vurarak sağlığıma kavuştum:Saruboceq:

18. 2 Temmuz 2009
  19. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    mirenanın içinde sadece vazifesini yapmaya yetecek kadar hormon vardır...ve bu hormonu da 5 yıl içinde yavaş yavaş salınıyor....

bunun anlamı; vücudunuza hormon salgılamaz...gerektiği gere gerektiği kadar salınma yapacaktır hormonu...

bir anlamı da; bu hormonun kullanan kadına etkisi devede kulak bile değil deve de bir tüy tanesi kadardır...

bu yüzden hormonlu spiral olması kullanmayı düşünenleri korkutmasın...