Misafirlik ve Bebek beslenmesi

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Libyana tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

1 Mart 2009
    Konu Sahibi : Libyana
  1. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    16 aylık bebeğimizin beslenmesine mümkün olduğunca dikkat ediyoruz,bu çağlardaki beslenme şeklinin önemi ve derinliği yadsınamaz.Yapılan bir çok araştırmaya göre annelerin hamilelik döneminde dengeli beslenmeleri ile doğan çocukların özellikle 0-3 yaş döneminde dengeli beslenmelerini titizlikle sağlamaları ve daha sonra da dengeli beslenme esaslarına uymaya devam etmelerinin yetiştirdikleri çocukların zeka seviyelerine büyük ölçüde olumlu etkide bulunduğu bildirilmektedir..Başarılı bireyler için ilk adımı çok iyi değerlendirmeliyiz.Bu titizliğimiz abartı şeklinde değil dozajında olmalı.
    Ekmeğinden yoğurduna bisküvisine pudingine kadar kendim yapmaya çalışıyorum.Yanlız çoğu toplantımızda anneler bebeklerinin eline kraker,cips,çikolata gibi abur cubur yiyecekler veriyor,hatta kola içireni dahi görüyorum.Meyve sularında bile şeker oranı yüksekken kola da nesi:1ninca: Haliyle bizim kızımız da görüyor istiyoor :KK46:..Nasıl açıklama yapacağımı bilemiyorum bazen..Bu konuda daha hassas olsak ne güzel olur..

Gelelim asıl mevzuya..Evden çıktığımız ,alışverişe,davete,misafirliğe gittiğimiz zaman,koca bir çanta hazırlıyorum..İçersinde neredeyse bütün ihtiyaçları oluyor..Ekmeği,keki,sütü,muhallebisi..Mama kabı,kaşığı,çatalı,bardağı...kaydirigubbakcemile3 Bunu prensip haline getirdim nereye gidersek gidelim mutlaka hazırlıyorum İçim de rahat ediyor hazır mama sevmedi,biberon da kullanmadık:ecrin_bebek: emziriyorum hala...En son ki Türkiye ziyaretimizde akrabalarımıza gittiğimizde de hazırladım..Kuzenim,aşkolsun dedi,bize de böyle geliyorsan aşk olsun..:çok üzgünüm: Yani burada yok mu ki,yoğurdumuz ekmeğimiz doyuramayacak mıyız civcivimizi:eek:..Şaka yollu söylese de aklıma takıldı..Asla kırmak istemem,ben daha çok üzülürüm yanlış anlarsa sevdiklerim..
    Çok teşekkür ettim tabi ki samimiyetini misafirperverliğini biliyorum,çok samimi biri..Ama bu başka bir mesela..Özel bir durum..Sizce de öyle değil mi bebek beslenmesine uygun gıdalar her evde bulunmayabilir..bazı arkadaşlar samimi olmadıkları ev sahiplerinden bile bebekleri için süt yoğurt çorba istiyorlar:sm_confused: Ev sahibi bunları bize tedarik etmek zorunda değil ki,herkes bebeği için kendi hazırlığını yapsa daha mantıklı ve yerinde olmaz mı..Bebekli bir evse hadi olabilir diyelim..Herkesin kendi prensibi ve besleyiş şekli var,saygı duyarım ve dikkat ederim..Ben de seve seve evime gelen arkadaşlarıma ikramda bulunurum,bayılırım..İsterlerse de ayıplamam kesinlikle,hele ki yakın arkadaşlarımsa memnun kalırım..Ama kendim isteyemem işte..: Yedirmek,içirmek güleryüz göstermek sadaka mahiyetindedir ve Allahın en sevdiği hareketlerdendir..Lakin bu durum demin de belirttiğim gibi özel..
    Siz ne düşünüyorsunuz,nasıl yapıyorsunuz? Bu konuda tecrübe ve fikirlerimizi paylaşalım..
    Sevgiler

Son düzenleme: 1 Mart 2009
  2. 1 Mart 2009
  3. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    canikom aynen bende sen gibiyim bazen bunalsamda bu yüklerden yinede içim el vermiyo her zırzavatını taşıyorum kocaa bi çantayla
    çobarsnı muhallaebisini tabağını ,kaşığını dahi yanıma alıyorum
    bu aralar kaşık tabak taşımamaya karar verdim çünki büydüğü için tatlı kaşığı ile yiyebiliyo
    bebeiş zaten ağır bari dedim bazı şeyleri taşımım
    ama kayınvaldeme kalmaya gitsek bile her yiyeceğini kaç gün kalıcaksak okadarlık hazırlayıp götürüyorum orda rahat etmek için
    orda olmiyacağından diilde ne bilim misafirlikte uğraşmak zor oluyo

4. 1 Mart 2009
  5. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Duyarlı,samimi,doğal arkidişim benimŞeniz
    Evet ağırlaştılar iyice maaşallah...16 kilo olduk bizkaydirigubbakcemile3 ne kadar uyumlu değil mi ay sayısı iile..Maşallah hepsine..
    Beslenmenin değerini bilmiyoruz,çoğumuza bu konular sıkıcı geliyor ama gelecekteki faydasını göreceğiz..
    Cola cips ney yiyor mu küçük abigamyoncuiremsu Vermiyorum vermiyorum toplanıp pizzacıya hamburgerciye faalan gidiyoruz bazen arkadaşlarla,fast food cuyum suçluyum biliyorum bari kızımcım alışmasın diye uğraşıyorum iştedelikafadulden terzi kendi söküğünü dikemez hesabı..
    Kola istiyor,patates kızartması istiyor ..Arkadaşlar bebeklerine verince hele bizim hatun da coşuyorrr-tatlicadiarzu-
    hadi gitmeyim dedim fast food restaurantlara falan ee mutlaka biryerlerde yine karşımıza çıkıyor...ilgisini nasıl azaltırım bilemiyorum..yasak arzu uyandırırmış ya..

anne babayı model alıyorlar onların önünde yiyip de kendilerine yasak etmek çok mantıksız aslında:çok üzgünüm: daha hassas davranıyorum artık

6. 1 Mart 2009
  7. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Libyana'm bende sana katılıyorum. Bende bir yere giderken bavulla gidiyorum resmen Çınar boğazlı olamamasına rağmen. Benim ne denli manyak olduğumu bildikleri için kimse ses çıkartmıyor bana. Sen evhamlısın alınmayız diyorlar. Bende senin gibi isteyemem. Yanlız ben abartıp ,eğer gittiğim evde bebek varsa onlarada ufak kapta götürüyorum Çınar'ın çorbası vs. Canları çekerse diye. Ne demişler komşunun tavuğu komşuya kaz görünür. Çınar zaten memeci. Sadece kavonuz mamalarından bir tek hipp erik püresini yiyor. Özetle bedava hammallık yapıyorum Çınar yemesin diye :) Geçen aylarda bir arkadaşıma gitmiştim. Kızı pilav yiyordu. Hiç unutmam Çınar saldırdı kızın pilavına. Arkadaşım ısıttı bize de ikram etti. Eğer başka evde olsaydım allerjisi var teşekkür ederim şeklinde kıvırma yoluna giderdim. Gittiğim arkadaşımda bizim yağımızdan kullanıyor benim gibi deli manyak..Sonuçta Çınar'ın başka evde birşey yemesini istemiyorum. Çınar belli bir pişirme yöntemine alıştı. Yağı, tuzu ayrı. Sonra Çınar'ın tabağı, kaşığı vs herşeyini götürüyorum. Gittiğin evde bunlar yok mu diyeceksin. Var ama ben Çınar'ın bulaşıklarını makinada yıkamıyorum. Doğal sabunla yıkayıp, sterilizatöre koyuyorum. Kimyasal almasın diye böyle bir manyaklığım var. Taşımayıp gittiğim evden kullansam sirkeli sıcak suda bekletmem lazım. En iyisi mi kendim taşıyorum. Manyaklığım hat safhada yani..

8. 1 Mart 2009
  9. gulce2008

gulce2008 zeynep Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Aynı şekilde bende koca çantayla gidiyorum gideceğimiz yere bazen bizde neden getirdin burada yokmu sorularıyla karşılaşıyıruz ama atlatıyoruz çok şükür ne kadar kalacaksak yogurtu meyvesi çorbası herşeyini alıyoruz fazla fazla bu aralar tabak kaşık almıyorum büyüdü artık gelelim kraker cips abur cubura bende çok özenli olmaya çalışıyorum bu konuda kızım zaten birşey yemiyor abur cuburla karnını doyurmasını istemem malum herşey katkılı neyin içinde ne var belli değil am muzdarip oldugum konu kraker ver eline herşeyi yesin neden vermiyorsun hatta benden habersiz eline verilen gofret çikolata bilimum gıdalar canımı sıkmıyor değil güzellikle anlattım olmadı hala devam aynı şekilde eline vermeyin sonra yemek yemiyor diyorum zararlı diyorum ondan birşey olmaz bizde büyüttük ne dersiniz bu söze arkadaşlar susuyorum bende ne yapayım evimizde uyguluyoruz bizde

10. 1 Mart 2009
  11. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Böyle manyaklığa can kurban cancağzım:nazar:
    Süper ifade etmişsin gel bi öpeyimŞeniz tam benlik.
    Teşekkürler yorum ve içtenliğin için canım..
    ÇINAR bey de adıyla yaşasın,eşimin en favori isimleri arasındadır kendileri:eek:
    Ama siz kapmışsınız biz de saadece NAR ını alırız o zamankaydirigubbakcemile3
    ben de hala emziriyorum sürekli meme istiyor civcivim kafamçokkarıştı kızların en geç 1 buçukda bırakması gerektiğini söyledi arkadaşım:nazar: biz en geç 2 diyoruz...öyle biliyoruz...Kızlarda 1buçuk erkeklerde 2 dedi..:1shok: böyle birşey var mı hakkaten yauv..bilgisi olanla yazabilir mi

12. 1 Mart 2009
  13. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Amin canım. Hepimizin bebekleri adıyla yaşasın, Allah hepimizize mürvetlerini göstermeyi naip etsin. Oğlumun tam adı EFE ÇINAR teyzesi. Babam ve babamı seven, yalakalık yapan arkadaşlarım Efe; geri kalan ma aile Çınar diyoruz :))))) Emzirme konusuna gelince bende 2 yaşına kadar emzrimeyi planlıyorum Allah nasip ederse. Haziran'da ücretsiz iznim bitiyor. Çalışınca gündüzleri sağılmış süt tüketecek, akşamları kaynağından. İnşallah yeterse sütüm

14. 1 Mart 2009
  15. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    :asigim: teşekkürler arkadaşım :eek:
    Evet şu abur cubur konusu..Biz yurtdışındayız,Libyada..Halk esmer kızım da mubarek süt gibi bembeyazkaydirigubbakcemile3 Çocukları çok seven bir millet..Her çıktığımızda ama her çıktığımızda enaz üç parça hediye ile geliyoruz eve..Ben de bu konuda dertliyim:çok üzgünüm: Allah razı olsun çok güzel çok tatlı bir davranış hediye vermek ama biz vermiyoruz çikolata şeker onlar da hep eline tutuşturuyor bir de öpüyorlar şapur şupur:a015: bişi diyemiyor insan defalarca kez söyledik uslubuyla ama olmuyor işte..
    miya da eline geçince şeker çikolata verir mi hiç:dilcikar: hayatta vermiyor sımsıkı yapışıyor 404 gibi:roflol: ee bu da bizle çelişiyor.Oyuncaklar toplar bebekler veriyorlar kabul etmiyoruz ısrar ediyorlar brakıp gidiyorlar xor durumda kalıyoruz:nazar: ben haketmesini istiyorum kızımın,hazırcı olmasını değil..:1no2:

16. 1 Mart 2009
  17. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    yok ben fastfoot yedirmiyorum
    bak bu konuya değimnmeyi unutmuşum
    aksine ben oğluşumu acayip doğal besinlerle büyütüyorum
    herşeyini evde pişiriyorum
    ııvırzıvır sürekli vermiyorum eline
    çok nadir biz bi yerken dile sürrüyorum ama yedirmiyorum
    oda göz hakkı olmasın diye yanikaydirigubbakcemile3
    bizimkide 11 aylık 11 kilo heheeeee:)))))

18. 1 Mart 2009
  19. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Çikolata , şeker konusuna gelince bizim akraba-i tarikat tembihli. Ben uzunca bir süre bu yiyeceklerle tanışmasını istemiyorum. Önce beslenme düzeni otursun istiyorum. Kreşe gidince ister istemez öğrenecek. Öpme konusuna gelince.. Çınar'ın sütten dolayı yüzünde pıtırcıklar var. Bende yanaşana allerjisi var, tedavi görüyoruz, doktorumuz yasakladı öpmezseniz sevinirim diyorum. Allah'ın gücüne gitmesin ama tanımadığım kişilerin Çınar'ı öpmesini istemiyorum. Daha aşıları tam değil. Mesela ben hayatta bebeklerin ellerine dokunamam. Çünkü alıp ellerini ağızlarına götürüyorlar. Günah..Biz Çınar'ın elini, ağzına götürdüğü dönemde, tamda yazdı ve yazlıktaydık,arabasına tülden cibinlik yaptık. Birde güzel süsledik. Yanaşıyorlardı bize aman ne güzel çocuk diye, dokunacaklar ama cibinliği aşamıyorlardı. Bu sene binmezde arabasına ne yapacağız bakalım:)