Mobbing ile başa çıkmanın yolları

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve acemiperi tarafından 22 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 1. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  Şiddet, genellikle kapalı kapılar ardında hiç bir şahidin olmadığı ortamlarda gerçekleşir. Şiddet uygulayan, şiddete maruz kalan kişi tarafından şikayet edilerek, bu konuyla ilgili olarak hesap vermesi için çağrıldığında ise, Dr.Jekyll-Mr.Hide benzeri ve ikna edici nedenler ve ifadeler kullanan bir kişiyle karşılaşmak en çok görülen olaydır.

  Yani, şikayet etmek de bir yol ama mobbing konusunda asıl yapılması gereken, şiddeti uygulayanla baş etmenin yolunu aramak, bulmak ve psikolojik olarak tuzağa düşmeden, güçlü bir şekilde mücadele etmektir. Size bu yazıda, mobbing ile mücadele etmeye yönelik genel bir tablo çıkarmaya çalışacağım;

  İlk adım kontrolü ele almaktır;
  Size yöneltilen ofis içi şiddet(mobbing) sırasında size neler olduğunun farkına varın. sorunu olan kişi siz değil zorbalığı gerçekleştiren kişidir.

  Görünüşte sizinle veya işyerinizdeki performansınızla ilgili olan ve bazen küçük bir parça gerçek payı da içeren eleştiriler ve suçlamalar, aslında sizinle veya performansınızla ilgili değillerdir.

  İçerdikleri küçücük gerçek payı yüzünden bu eleştiri ve suçlamaların geçerlilik kazanacağına inanma gafletine düşmeyin, çünkü geçerlilik kazanmazlar. Eleştirinin asıl amacı kontroldür ve performans değerlendirmeleri ile hiçbir ilişkisi yoktur.

  Eleştiriler ve suçlamalar zorbalığı yapan kişi, genellikle kendi zayıflıklarını, eksikliklerini, yanlışlarını ve yetersizliklerini yansıtıyordur. Her bir eleştiri veya suçlama aslında zorbalığı yapan kişinin yanlış yaptıkları bir iş veya sözden ileri gelen suçluluklarının ve yanlışlarının birer itirafı durumundadır. Bunları dikkatle düşünün ve anlamaya çalışın.

  Yanlız değilsiniz, bu konuda yapılan araştırmalar, örneğin İngiltere'de 3 ila 14 milyon arasında çalışanın başına geldiğini ortaya koyuyor.

  Utanç duymaya, suçluluk, korku ve sıkıntı hissetmeye programlanmakta olabilirsiniz bunlar normal reaksiyonlardır ancak karşınızdaki sizi yenilgiye uğratmaya yönelik olarak hareket ediyorsa, bu durumu görmeniz ve kabul etmemeniz gerekiyor.

  Unutmayın, suçluluk ve korku, kontrol taktikleri olarak ün salmışlardır. Tüm istismarcılar, ki buna çocukları cinsel yönden istismar edenler de dahil, kurbanlarını bu yöntemle kontrol ederler ve sessiz kalmalarını sağlarlar.

  Neden ben diye soruyor olabilirsiniz. Cevabı da muhtemelen biliyorsunuzdur. Karşınızdaki kişi, bir amacı gerçekleştirmeye çalışıyor.

  Ofis içi şiddetle (mobbing) kendi kendinize başa çıkamayabilirsiniz çünkü ofis içi şiddet uygulayanlar hileye, moral bozucu davranışlara başvururlar ve ellerindeki gücü istismar ederler. Mümkünse yardım almalısınız. Yardım istemenin yanlış olan veya utanılacak bir tarafı yoktur.

  Ofis içi şiddet uygulayan bulunan kişi üçkağıtçı, hileci, kaypak ve kendi çıkarları için kişileri ve durumları sömürmeye meyilli kişilerdir. Genellikle ofis içi şiddet uygulayan, kişilik bozukluğu olan bir kimse gibi hareket etmektedir. Böyle bir psikopatla uğraşıyorsanız, --ki günlük hayatta teşhis edilmemiş psikopat davranışlara sahip kişiler bulunabiliyor-- ciddi düzeyde ofis içi şiddet uygulayan birisidir. İşte bu noktada tecrübesizliğin sizin en büyük düşmanınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

  Maskenin arkasında gizli olan kişilik bozukluğunu görmeniz ve düzenli olarak ofis içi şiddet uygulayan kişinin, üçkağıtçı, hileci ve manipiülatif yeteneklerini geliştirmek dışında çoğunlukla hiç bir zaman değişmeyecek olan tamamıyla farklı bir kafa yapısına sahip olduğunun farkına varmanız gereklidir.

  Serap Yılmaz
   
 2. 22 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 3. nix

  nix birgül<3beliz Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.494
  Beğenildi:
  1.756
  Ödül Puanları:
  238
  bizim patrondan daha fazla mobbing uygulayan bi patron yoktur heralde...
  adam resmen manyak...çalışıyoruz ama ağzımızdan burnumuzdan getiriyor...
  psikolojik şiddet uyguluyor...
   
 4. 22 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 5. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  özel sektörün dezavantajlarından biri. devlette o kadar ezzemiyorlar. özelde iş patrona bağlı olduğu için insan susuyor, görmüyor,duymuyor
   
 6. 22 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 7. nix

  nix birgül<3beliz Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.494
  Beğenildi:
  1.756
  Ödül Puanları:
  238
  aynen öyle,,,
  keşke memur olsaydımda &#37;10 zam alsaydım kesinlikle devlet işcileri daha rahat ve daha şanslılar...özel sektörde hakkımız olan raporlu izni bile rahat kullanamıyoruz...
   
 8. 29 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 9. maskelileydi

  maskelileydi yalnızlığım Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2009
  Mesajlar:
  80
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yalnız değilsin şekerim

  evet özel sektörde çalışan biri olarak bende sonuna kadar katılıyorum üç kuruş kazanıyoruz ama stres de cabası

  kaybettiklerini düşününce değer mi değmez. sonuçda her derdin altından stres çıkıyo.

  ama gel gör ki ekonomik durum, şartlar derken o ortamda çalışmaya zorunlu oluyorsun.

  sizlerde duymuşsunuzdur "iş işde, koca koca da bulunurmuş"
  yani boş durmamak lazım işde iş arayıp sıçrama yaparak uzaklaşmak lazım.

  ya da oldukça kör sağır ve dilsiz olup yola devam ediceksin

  bol şans ve huzur diliyorummmmm
   
 10. 30 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 11. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  biraz kör biraz sağır olmak şart huzurlu olmak için