Moda Hakkında Sorular Ve Cevapları.

Konusu 'Moda Haberleri' forumundadır ve EU2 tarafından 4 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  4 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Benim basenlerim çok geniş. Pantolon giydiğimde daha da belirgin oluyor, bu yüzden genellikle etek giyiyorum. Sizce nasıl etekler giymeliyim?

  Kloş etekler gibi çan kesimli etekler de basenleri sıkmadan aşağı ineceği için burayı vurgulamazlar. Aşağı doğru daralarak inen kalem eteklerden uzak durun, çünkü bunlar basenin genişliğini daha çok vurgular. Eteklerinizde cep, detay, işleme vs kullanmayın çünkü her biri sizi daha kalın gösterebilir. Renk seçimlerinizde de koyu renkleri tercih etmenizi hatırlatmak isterim, açık ve parlak renkleri daha çok bluzlarınızda kullanın ki kalça ve basene dikkat çekmeyin. Pantolonlarlaysa uzun kesimli ceketler tercih edebilirsiniz.


  Popoyu daha kalkık ve küçük gösteren bir pantolon modeli öneriniz var mı?

  Pantolonda küçük ve kapaklı arka cepler, popoyu daha kalkık gösterebilirler. Bu koton, ve jean kumaşlarda uygun olur. Daha yumuşak, hafif akışkan kumaşlardaysa yine pantolonun arkasında belden hafif büzgülerle de bunu yapabilirsiniz. Örneğin yaz aylarında büzgülü bir pantolonla kombinleyeceğiniz bluzunuzun sırtında dikkat çekici hilelerle, örneğin sırtı açık bluzde sırtta fiyonklar, ya da sırta doğru takılmış bir kolye gibi hareketlerle gözleri daha yukarı taşıyabilirsiniz, bu da poponuzun daha kalkık olduğu etkisi yaratır.  Benim kollarım çok kalın. Beyaz karpuz kollu gömlekleri çok seviyorum ama hepsinin kolları daracık. Hiçbiri uymuyor. Aslında vücudumun alt kısmı çok ince ama kollarımın kalınlığından dolayı, sanki çok şişmanmışım gibi görünüyorum. Sizce nasıl gömlekler ve bluzlar giymeliyim?

  Kollarınız vücudunuzun altına göre daha kalınsa, dikkati kollarınızdan uzak, daha ince, daha narin yani vücudun alt kısmına çekmek ve bu detayları da orda uygulamak hem proporsiyonu dengeler hem de göze daha hoş gözükerek size kendinizi iyi hissettir. Karpuz kol gibi detaylı ve kabarık kol kesimleriyse bulunduğu yeri daha da kalın gösterir. Karpuz kol kesimi eğer kol dirsekten aşağıda bitecekse daha uygun bir kesim olur sizin için. Kısa kol bluzlardaysa omuzdan dökümlü, kloş, kol evi geniş kesimli kolları tercih edin. Kloş kesim kollarda verev çizgiler kolu daha ince gösterir. Özellikle omuzlarınız da genişse, yarasa kol ve reglân kol kesimleri daha uygun olur


  Göbeğimi kapatmak için son zamanlarda moda olan bol bluzları giyiyorum ama bu defa da herkes beni hamile zannediyor. Nasıl bir çözüm bulmalıyım?

  Bol kesim bluz ve tuniklerin basene oturan modelleri vardır, eğer kalçalarınız darsa bu tip basene oturan, basende sıkı, üstü dökümlü merzerize bluz ve tunikleri deneyin. Ya da üstünüzde koyu renkleri denerken etek ve pantolonda daha açık renkle dikkati aşağı çekebilirsiniz yine bedeninizin altı daha inceyse. Ya da katlı giyim kullanabilirsiniz, örneğin içinize koyu renk ince atlet kesimli bir tshirt, penye ile onun üstüne daha açık renklerde rahat kesimli bir gömlekle bel ve göbek fazlalığını sportif bir görüntüyle kamufle edebilirsiniz. Aradan gözüken penyenin kontrastı ile hem beliniz hem göbeğiniz daha zarif ve ince gözükür.
   
 2. 4 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU2
 3. EU2

  EU2 Guest

  Gardırobumu fazla para harcamadan daha kullanışlı hale getirmem için ne önerirsiniz?

  Gardırobunuzu kullanışlı hale getirmenin en akıllıca yolu kapsüller halinde giyim stratejisini izlemek. Hem düzenlerken hem de alışverişlerinizde. Böylelikle sadece bütçenizde değil zamandan ve yerden de tasarruf sağlarsınız. Kapsül giyim için öncelikle birbiriyle uyumlu parçalardan yola çıkarak, hangi üstler hangi altlarla kombinlenebilir, gözden geçirmenizi öneririm. Sonra da eksik kalan parçalar için alışverişe çıkmanızı. Gardırobun ana parçaları olan temel giysiler, etek, pantolon ceket, elbise vb kıyafetleri halen giydiğinizden farklı kombinlerle giyebilir misiniz, sorun kendinize... Aksesuarlara yatırım yapabilirsiniz… Örneğin farklı bluzlar deneyebilirsiniz… Her zaman taktığınız kısa kolyeler yerine gömleğinizin üstüne takacağınız uzun bir kolye, hırkanıza iliştireceğiniz bir broşla elbisenin kendi kemeri yerine şık kalın bir rugan kemer, vb aksesuarlarla farklı görüntüler yakalayabilirsiniz.  Gerçek bir esmerim! Ama en çok sevdiğim renk siyah... Sizce çok kapkara görünmemek için nasıl bir tarz belirlemeliyim?

  Siyahın sizi kapattığını düşünüyorsanız rengi yüzünüze çok yakın kullanmayın, daha V yaka, şal yaka, ya da degaje gibi yüzünüzle araya ten kontrastı koymanızı sağlayan seçimler yapabilirsiniz. Bu kontrasta ek olarak aksesuarlarla görüntüye renk katabilirisiniz... Örneğin boynunuza bağlayacağınız daha canlı tonlarda bir fularla ya da teninize yakışan altın yada gümüş tonlarda aksesuarlar da ışıldayabilirsiniz. Bu kolye olabileceği gibi seviyorsanız iri küpeler de olabilir.


  İş yerinde giyilmesi gereken kıyafetler nelerdir.?

  1. Teniniz ne kadar çok görünürse o kadar resmiyetten ve profesyonellikten uzak bir etki bırakırsınız.

  2. Giyim tarzınız ve bu konuya yaklaşımınız sizin diğer profesyonel yeteneklerinizle ilgili izlenimleri şekillendirir.

  3. Kurumunuzu davranışlarınızla olduğu kadar giysilerinizle de dışarda nasıl temsil ettiğiniz itibar ve güven oluşturmanızda belirleyicidir.
   
 4. 4 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU2
 5. EU2

  EU2 Guest

  İş Yerinde giyilmemesi gereken kıyafetler nelerdir.?

  1. Egzersiz kıyafetleri

  Eşofmanlar, sweat-shirtler ve tenis ayakkabılarınızın da giyileceği uygun ortamlar vardır ama bu sektörlerde çalışmadığınız sürece profesyonel giyimde bu kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

  2. Parti kıyafetleri

  Gece dışarı çıkmak üzere program yapmış olsanız dahi pırıltılarla, dekoltelerle, frapan kıyafetlerle gündüz işe gidilmemelidir. Parti kıyafetlerinizi, partilere saklayın yani 5’ten sonraya...

  3. Dekolteler

  İş hayatında ciddiye alınmak istiyorsanız, göğüs dekoltenizi sergilemekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bir erkeğe ciddi bir konuyu anlatırken gözlerinin nerelerde gezindiğinden rahatsız olduğunuz bir an oldu mu? O zaman göğüs dekoltenizi kontrol altında tutmakta fayda var.

  4. Beli açık bluzlar

  Oryantal değilseniz iş yerinde belinizi ve göbeğinizi sergilemeniz gerekmiyor öyle değil mi? Dikkati çekmek istediğiniz nokta dekolte olmadığı gibi göbeğiniz de değil, biraz daha yukarı, yüzünüze dikkat çekmeye ne dersiniz?

  5. Alçak kesim pantolonlar

  Aşırı alçak kesimler hareketlerinizi kısıtlayacak ve farkında olmadığınız anlarda istenmeyen bölgelere dikkat çekecektir. İç çamaşırı hataları ile birleştiğinde de görüntünün profesyonellikten çok uzaklaşacağı kesin.

  6. En mini çok mini

  İlk maddede belirttik itibar ve güven için teninizi cömertçe sergilemeyin. Mini eteklerinizi iş dışı aktivitelere saklamak bir profesyonel için akıllı bir strateji olacaktır.

  7. Parmak arası

  Sahil güvenlikte çalışmıyorsunuz değil mi? Ya da plaj cafe’de? Parmak arası terliklere bayılıyoruz, çok rahatlar, çok şekerler ama ofis içi giyim için hiç uygun değiller.

  8. Bantlı sandaletler

  Çıplak bacaklar ve yüksek topuklu bantlı ayakkabılar. Profesyonellik mi? İş yerinde ciddiyetten ziyade parti ve eğlenceyi çağrıştırıyorlar, haklısınız.

  9. Mesaj içerikli üstler

  İstediğinizi sevebilirsiniz. Müzik, basketbol, Madonna ya da dondurma... Peki bunu işte giydiğiniz t-shirt’lerle ifade etmek yerine yeri geldiğinde sözcüklerle paylaşmaya ne dersiniz? Mesaj içerikli t-shirt’lerinizi de hafta sonu sinemaya giderken değerlendirebilirsiniz elbette.

  10. Piercing ve dövme

  Eğer insanlar burnunuza, kulağınıza, ya da dilinize dikmişse bakışlarını emin olun söylediklerinizi dinlemek yerine dövmenizi anlamaya çalışıyor olabilirler ya da burnunuzdaki küpenin canınınız acıtıp acıtmadığını düşünüyor olabilirler. İş arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin dikkatini dağıtmayın, bırakın işe odaklansınlar.
   
 6. 4 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU2
 7. EU2

  EU2 Guest

  Ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz.?


  1. Hepimiz aynı şeyi istiyoruz, daha ince ve daha uzun görünmek. Bunun için düz bir çizgi etkisi yaratmamız gerekiyor. Sadece giysilerde değil, ayakkabılarla da… Ayakkabılarınızla pantolonlarınızı ve çoraplarınızı aynı tonlarda seçerek yukardan aşağı bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Aynı kuralı eteklerinizle de uygulamayı unutmayın, kesintisiz bir bütün çizgi. Bilekten bağlı ayakkabıların en çok ince bileklilere yakıştığını hatırlatmama gerek var mı?

  2. Topuklu mu düz mü? Profesyonel yaşamda 8 cm’den daha yüksek topuklu ayakkabıları hiç önermiyorum. İş giyimi konusunda geleneksel sektörler olan banka, finans, hukuk, kamu sektörlerde klasik topuklulardan şaşmayın. Geçtiğimiz yaz çok moda olan dolgu topukları özel hayatınıza saklayın. 4- 5 cm’lik topuklar aslında pek çok bacakta şık duruyor. Bacaklarınızın kalın olduğundan şikayetçiyseniz bacağınızı daha ince ve uzun göstermek için en azından 2,5 -3 cm’lik topuklar seçin, düz bapet ve kolej ayakkabılardan uzak durun.

  3. İşte giyeceğiniz ayakkabılara karar vermekte zorlanıyorsanız, burnu açık ayakkabılar, sandaletler, dans ayakkabıları, terlikler geleneksel iş yeri giyimine uygun değildir. Burnu kapalı ya da yaz ayları için arkadan bantlı ayakkabılar bu tarz giyim için en uygun seçimlerdir. Kışla birlikte vitrinlerde boy göstermeye başlayan çizme ve botlar söz konusu olunca ponponlar, kauçuk tabanlar, püsküller de sizinle işe gelen modeller olmasın.

  4. Ayakkabınızın ayaklarınızla hatta bacaklarınızla orantılı olmasına özen gösterin. Yani ince, narin ayaklarınız ve ince bacaklarınız varsa daha ince topuklu zarif ayakkabıları, ya da ayaklarınız taraklıysa daha geniş yüzlü ayakkabıları, bacaklarınızla orantılı kalınlıkta topukları seçin. Bu arada sivri burunlu ayakkabılar ayakları daha uzun, yuvarlak burunlularsa daha küçük gösteriyor aklınızda bulunsun.

  5. Alabileceğinizin en kalitelisini alın. Başta biraz daha pahalı gelse de kaliteli bir çift ayakkabı çok daha uzun süre taşıyacaktır sizi. Yine hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum, dost düşman herkes ayakkabılara bakıyor.

  6. Ayakkabı alışverişinizi öğleden sonra saatlerine bırakın. Ayakta durmaktan yürümekten, yorgunluktan en şiş olacağı zaman bu zamanlardır, ayakkabı alışverişinizi bu saatlerde yapın ki ayağınızın en rahat olacağı doğru ayakkabıyı seçmeniz garanti olsun.

  7. Ayakkabı ve çantalar aynı renkte olmak zorunda değiller artık. Ama aynı stilde olmaları önemli. Spor ayakkabılarla spor kesimli çantaları, daha zarif fantezi ayakkabılarla aynı zarafette çantaları eşleştirmeye özen gösterin