Modanın kalbi İstanbul'da atacak

Konusu 'Defileler' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 10 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  10 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  ıstanbul'da bir hafta boyunca moda rüzgarları estirecek olan ıstanbul Moda Haftası, 25-28 Ağustos tarihleri arasında ıstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Binası'nda gerçekleştirilecek.

  [​IMG]
  ıstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon ıhracatçıları Birliği'nin (ıHKıB) organizasyonu, ıstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteği, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ve Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) işbirliği ile bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ıstanbul Moda Haftası (Istanbul Fashion Week-IFW) ile modanın kalbi, Avrupa'nın kültür başkenti ıstanbul'da atacak.

  ıstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri içerisinde de yer alan ıstanbul Moda Haftası'yla ilgili ıstanbul Moda Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ıHKıB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türk moda endüstrisinin yıldızını parlatacak bir dönüşümün, bu yıl üçüncüsünün gerçekleşeceğini belirterek, ıstanbul'u Londra, Milano, Paris ve New York gibi moda başkentleri arasına sokmak hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.

  Dünya çapındaki Türk tasarımcılarla gurur duyduklarını ve kalite denilince akla gelen ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğunu kaydeden Tanrıverdi, rakiplerinin artık Çin ve Hindistan değil moda yaratan ülkeler olduğunu vurguladı.

  IFW'nin Türkiye'nin yıldızını parlatacağını ve Türk moda endüstrisini bir başka segmente sokacağını ifade eden Tanrıverdi, ''ıstanbul'u 2023 yılına kadar dünya moda başkentleri arasına sokacak hamleleri birlikte yapacağız, Dünyada moda haftalarının startını ıstanbul'dan veriyoruz'' diye konuştu.

  Tanrıverdi, ıstanbul Moda Haftası'nın sadece moda endüstrisine değil, aynı zamanda turizm ve ulaşım sektörüne de büyük avantajlar sağlayacağını kaydetti.

  ıstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu başkanı Şekib Avdagiç ise ıstanbul'un, dolayısıyla Türkiye'nin, uluslararası tanıtımı açısından önemli katkısı olacak moda-tasarım ve sanat eksenli bu organizasyonun içinde yer almaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

  Avdagiç, eşsiz tarih ve kültürel mirasının yanı sıra, gençliği ve dinamizmi ile dünyanın en ilham verici kenti olan ıstanbul'un, aynı zamanda Avrupa'nın hızla gelişmekte olan giyim ve moda üretim ve tasarım merkezlerinden biri olduğunu kaydetti.

  IFW'nin ajansın etkinleri arasında önemli bir yeri bulunduğunu ifade eden Avdagiç, "ıstanbul Moda Haftası'nın 2010 Avrupa Kültür Başkenti ıstanbul'a moda merkezli bir değer katacağına inanıyorum" dedi.

  IFW Danışma Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da ıstanbul'u dünya moda başkentleri arasına sokmanın kendileri için bir görev, sorumluluk olduğunu vurguladı.

  BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz ise Türkiye'nin bir üreticiden ziyade moda yaratıp, tasarlayan bir ülke olma yolunda geldiği noktayı tüm dünyaya göstermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

  Yılmaz, sektörde 2023 yılında 60 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmayı istediklerini belirterek, IFW'in de bu amaca ulaşmak için atılmış önemli adımlardan biri olduğunu söyledi.

  Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Bahar Korçan da IFW'nin, bu yıl 19'uncusu düzenlenecek olan ''Koza Genç Moda Tasarımcılar Yarışması''nın 24 ağustosta, Çırağan Sarayı'nda gerçekleşecek finali ile açılacağını kaydetti.

  4 GÜNDE 24 DEFıLE
  Korçan, IFW dahilinde 13 tasarımcının bireysel defilesinin yanı sıra ikisi karma defile olmak üzere hafta boyunca toplamda 24 defilenin yer alacağını bildirdi.

  Bireysel defile düzenleyecek tasarımcılar arasında, Bora Aksu, Arzu Kaprol, Özlem Süer, Hatice Gökçe, Mehtap Elaidi, Deniz Mercan, Atıl Kutoğlu ve Günseli Tekay gibi moda dünyasının yakından tanıdığı isimlerin bulunduğunu belirten Korçan, IFW organizasyonu içerisinde Hüseyin Çağlayan'ın 15 Temmuz-24 Ekim ve Dice Kayek'in 25 Ağustos-19 Eylül tarihleri arasında, ıstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle ıstanbul Modern'de birer sergi açacağını kaydetti.

  Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ıHKıB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, IFW'nin geçen yılki yüzünün Meg Ryan olduğunu hatırlatarak, bu yıl kimin olacağına ilişkin çalışmaların devam ettiğini, ayrıca defilelerde uluslararası modellerin de yer alacağını söyledi
   
 2. 1 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. Doro

  Doro Tantrumm! Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2009
  Mesajlar:
  9.936
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  paylaşım için teşekkürler
   
 4. 16 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. guvastanema

  guvastanema Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2009
  Mesajlar:
  841
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Kesin değil ama umarım katılabilirim çekim için...