Moderasyon kuralları | Konu sorumlularının dikkatine, üyelerin bilgisine !

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve Kazen tarafından 30 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  30 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Kazen
 1. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  12.382
  Beğenildi:
  17.232
  Ödül Puanları:
  488
  MODERASYON KURALLARI


  1) Moderatörler yetkileri verildikleri andan itibaren bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Site manifestosunu bilmek ve uygulamak zorundadırlar. Moderatörler üyeler arasından seçilmiştir, dolayısıyla site içindeki tüm kuralları bilmek ve uygulamak zorundadırlar, Disiplin uyarı ve cezaları moderatörler içinde geçerlidir.


  2) ıyi-Kötü üye yoktur, kuralları bilmeyen, uygulamayan üye vardır. Moderatörlere düşen görev kazanma amaçlı olmalı üyelere site kurallarını öğretmeli veya hatırlatmalıdırlar. Israrla kurallara uymama durumunda konu sorumluları bilgilendirilmeli ve site disiplin cezaları uygulanmalıdır.

  3)Moderatörler her zaman yöneticilere, üyelere ve diğer moderatörlere karşı eşit ve saygılı davranmak zorundadır. Üyeleri rencide edici kelimeler kullanmamalıdırlar. Diğer üyelerle veya birbirleriyle kavga edemez, polemiğe giremezler. Kavgaya/polemiğe girdiği görülen görevliler bir kez uyarı alır, tekrarında yetkileri alınır.

  4) Moderatörler, ''Üyelere kin gütme'' gibi hir hakka sahip değildir. Bu davranış modluklarının alınması ve bir daha aday gösterilememeleri için geçerli bir sebeptir..

  5) Moderatörler , bulundukları bölümün gelişmesi, daha çok ilgi çekmesi ve aktifleşmesi için öneriler geliştirmelidir. Bulundukları bölümde yazılanları açılan konuları takip etmeli, düzeltilmesi gereken linkleri veya eklenmiş fotoları düzenlemeli, site kurallarının ihlali durumunda kendileri müdahale edebiliyorlarsa etmeliler edemiyorlarsa ''Konu Sorumlularına'' durumu iletmelidirler.

  - Moderasyon sadece bölümün düzeni ile kısıtlı değildir bölüme katkısı içerik ile de olmalıdır. Bu çok önemli bir ayrıntırdır, katkıda bulunacağınız yani konuya hakim olacağınız bölümlerde mod olmak için Müdireler ile iletişime geçebilirsiniz.

  6) Kendi bölümünden sorumlu olan moderatörler, sitenin başka bölümlerinde ki çalışmalara destek olabilmeliler, gelişmesi yönünde öneriler sunabilmeliler.

  7) Moderatörler en az günde bir siteye girmeye çalışmalı,site de aktif olarak bulunmalıdır..Ancak mazereti olanlar, bu durumu yönetime iletmeli, kendi başlıkları konusunda diğer moderatör arkadaşlarını bilgilendirmelidir.

  8) Moderatörleri eleştiren üyeler olabilir. Onların görevlerini kötüye kullandıklarını, haksızlıklar yaptığını söyleyen kişileri,''hakaret ediyor'' gerekçesiyle açılan konuyu kilitleyemez. Üyelerin moderatörler hakkında ki şikayet ve görüşlerini istedikleri yerde ifade etme hakları vardır. Yine hakaret yada seviyesizlik olmadığı sürece kimsenin düsüncesini söyleme özgürlüğü kısıtlanamaz.Bu bağlamda moderatörler hakaret veya seviyesizlik dışında bir eleştiriye açık olmalıdırlar..

  9)Moderatörler, hiçbir sebeple moderatör olan nicklerinin şifrelerini bir başkasına veremezler..! Bu kişiler 1. dereceden yakınları (Anne, abla, kardes, kuzen, yege vs...) bile olsa kabul edilemeyecek bir davranıştır. Herhangi bir sorun yaşandığında da böyle bir bahane kabul edilmeyecektir ve moderatörlükleri geri alınacaktır.

  10)Moderatörler müdahalede zorluk çektikleri konularda diğer moderatörlerden veya bir üst yöneticilerden yardım isteyebilirler.

  11)Admin tarafindan kabul edilen kararlar gereği ''Siteye zarar verecegine kanaat getirilirse'' moderatörün / moderatörlerin görevine bir açıklama yapılmadan son verilebilir.

  12) Moderotörler sildikleri mesajın veya konunun nedenlerini belirtmek zorundadırlar. Sitede ''nedensiz mesajım silindi, kimin sildiğini bilmiyorum!'' şeklinde gelecek her şikayette modlar hatalı konuma düşeceklerdir.

  13) Moderatörlerin görevleri sadece foruma girip çıkmak değildir, günlük eklenen konuları düzenli olarak takip etmektir .

  14) Moderatörlük görevini aksatan moderatöre ilk önce uyarı, aksatmaya devam ettigi takdirde de yetkilerini elinden alınması yada sınırlandırılması yoluna gidilecektir.

  Forum yöneticilerinin linkidir..

  http://www.kadinlarkulubu.com/showgroups.php

  Tüm bu şartlara uymayan yöneticiler sitemizde yetkili olamayacaklardır. ışime gelmeyen kural olursa menfaatim dahilinde değiştirme hakkına sahibim.

  Zindan girişte sağda !

  Sevgi ve Saygılar...
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Kasım 2008
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.