Molluskum Hastalığı hakkında!!

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve esmer125 tarafından 22 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : esmer125
 1. esmer125

  esmer125 тσραяℓα&#951 Üye

  Katılım:
  7 Mart 2009
  Mesajlar:
  387
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Molloskum Kontagiosum Hastalığı

  Molluskum kontagiozum bir virüs türü olan poxvirus tarafından meydana gelen derinin iyi huylu bir hastalığıdır. Molloskum kontagiosum bir zamanlar en çok çocuklarda görülürken, daha sonraları gitgide artarak cinsel temasla bulaşan bir hastalık haline gelmiştir. Her iki cinste özellikle kasıklar, genital bölgeler ve makat civarında görülür. Genellikle çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler.

  Cinsel temasla bulaşabildiği gibi direk temasla, virüsle bulaşık olan (kontamine) havlu, çarşaf vb. ile bulaşır.

  Molluskum Kontagiozumun Klinik Seyri Nasıldır?

  İnkübasyon süresi 2-7 haftadır, bazen 6 ay kadar uzun olabilir. Vücutta yaygın, az sayıda, birbirinden ayrı, ciltten kabarık, papüler lezyonlardır. Bazı lezyonların orta kısmında umbulikus adı verilen çöküntüler bulunur. Vakaların % 10’ unda papüllerin etrafında ekzamatöz reaksiyon bulunur. Sistemik semptom ve bulgu yoktur. Ekzemalı veya immün yetmezlikli hastalarda çok yaygın olabilir.

  Molloskum Kontagiozum Hastalığının Belirtileri Ve Tutulum Nedir?

  Kadınlarda ve erkeklerde özellikle kasıklar, cinsel bölgeler ve makat civarında çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler. Sıkıldıklarında içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelir ve bağışıklığı düşük kimselerde daha yaygındır. Bilinen bir komplikasyonu yoktur.

  Molluscum Contagiosum Hastalığı Nasıl Bulaşır?

  Genellikle cinsel ilişki ile bulaşmasına rağmen, direkt temas veya havlu, iç çamaşırı gibi virusle bulaşık (daha önce virüs ile temasta bulunmuş) eşyalarla da yayılır. Bulaştırıcılığı kısmen düşük olmasına rağmen, bulaştırma süresi tam olarak bilinmemektedir.

  Deri Ve Genital Bölge Hastalığı Olan Molluskum Kontagiosum’ un Tanısı Nasıl Konur?

  Genellikle lezyonların tipik görünümü ve sıkıldıkları zaman içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelmesi ile tanı konur. Bu sıvının yaymasında Wright veya Giemsa boyası ile intrasitoplazmik inklüzyonlar ve elektron mikroskopide tipik virus partikülleri görülebilir.

  Molloskum Kontagiozumun Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lezyonlar bazen kendi kendine iz bırakmadan iyileşir. Ancak kısa sürede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, doktor tarafından lokal anestetik kremler sürüldükten veya sıvı nitrojen uygulandıktan sonra içindeki sıvının çıkarılması önerilmektedir. Elektrokoter ile yakılarak ya da kriyoterapi ile dondurularak kolaylıkla tedavi edilebilir.  Alıntıdır.
   
 2. 28 Nisan 2010
  Konu Sahibi : esmer125
 3. gultun

  gultun allahım şükürler olsun Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.336
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşım sen bu hastalığı geçirdinmi?