MS Hastalığı Hakkında Merak Ettikleriniz

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve DagCicegi tarafından 7 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  7 Ekim 2009
  Konu Sahibi : DagCicegi
 1. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  MS hastalığı hakkında merak ettikleriniz

  En sık görülen MS belirtileri güçsüzlük, yorgunluk, hissi belirtiler (karıncalanma, uyuşukluk, ağrı), görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme), kas fonksiyon bozuklukları (katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar) ve denge sorunlarıdır (dengesizlik, başdönmesi, yalpalama).

  - Multipl Skleroz ya da kısaca “MS”, beyin ve omuriliğin oluşturduğu merkezi sinir sisteminin genç erişkin yaş grubunda en yaygın nörolojik hastalıklarından birisidir. Bu hastalıkta, beyin ve omurilikteki sinir telciklerinin etrafını saran miyelin tabakasının etkilendiği bilinmektedir. Miyelin tabakası, merkezi sinir sisteminin vücudun çeşitli organlarına gönderdiği elektriksel mesajların sinir telcikleri üzerinde iletilmesinde yardımcı olur. Miyelin tabakasının zarar görmesi, bu iletimde kesintilere, aksamalara neden olmaktadır.


  MS’in atak devresinde sinir telciğinin kılıfını oluşturan miyelin tabakasında bir iltihaplanma olur ve o bölgede sinir üzerindeki normal elektriksel iletim aksar. Eğer iltihaplanma hafif atlatılırsa, iyileşme dönemlerinde miyelin kendi kendini tamir edebilir, fakat iltihaplanma şiddetli ise, miyelin fazla zarar görür ve burada sert bir tabaka ya da plak oluşur. Beyin ve omurilik yoluyla o sinirin ulaştığı organa gitmesi gereken mesajlar bu bölümde engellenir ve bu nedenle beyin ve organlar arasındaki gerekli haberleşme ve koordinasyon sağlanamaz.

  En sık görülen MS belirtileri güçsüzlük, yorgunluk, hissi belirtiler (karıncalanma, uyuşukluk, ağrı), görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme), kas fonksiyon bozuklukları (katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar) ve denge sorunlarıdır (dengesizlik, başdönmesi, yalpalama). Bu belirtilerin bir veya birkaçını hissedenlerin vakit geçirmeden tam teşekküllü bir hastanenin “Nöroloji” kliniğine başvurmasında yarar vardır.

  HASTALIĞIN NEDENİ BİLİNİYOR MU?

  Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte birçok varsayım mevcuttur. Genel olarak MS otoimmün hastalık (bağışıklık sistemi hastalığı) olarak kabul edilmektedir. Vücut kendi hücrelerini yabancı ajanlardan ayırt edemeyerek saldırmakta, parçalamaya başlamaktadır. MS hastasında sinirlerin myelin kılıfı hastanın kendi beyaz kan

  MS SEYRİ HER HASTADA AYNI MIDIR?

  Hayır. MS’in hafif ya da ağır olması, hastalardaki gelişmesi kişiden kişiye büyük değişiklikler gösterebilir. Bazı hastalarda bu durum, hastalığın zaman zaman yaptığı ataklar, ya da şiddetlenme dönemleri ve bu dönemler arasında kısmen veya tamamen iyileşmeler şeklinde görülür. Biz buna MS’in “ataklar-düzelmelerle” seyreden şekli diyoruz. Bazı hastalarda bir-iki ataktan sonra yaşamının geri kalan kısmında herhangi bir belirti görülmeyebilirken bir başka grup hastada ise giderek ilerleyen ve düzelme olmayan bir seyir izlenmektedir. En şanssız grubu da bu hastalarımız oluşturmaktadır ki tesellimiz bu grubun oranının küçük olmasıdır.

  MS, şimdilik bilinmeyenleri ve soru işaretleri hayli fazla bir hastalık olduğu için, hastanın yukarıdaki gruplardan hangisine girebileceği veya hastalığının gelecekte ne gibi gelişmeler gösterebileceği konusunda önceden birşey söylenememektedir.

  HASTALIK KİMLERDE GÖRÜLÜR, YAŞLA VEYA CİNSİYET AYRIMIYLA İLGİLİ MİDİR?

  Dünyada 3 milyon, ülkemizde ise 35 - 40 bin MS hastası olduğu tahmin edilmektedir. Gençler arasında en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. MS hastalarının büyük bir bölümü ilk ataklarını 20 - 40 yaşları arasında geçirmekle birlikte nadiren çocukluk veya ileri yaş gruplarında da ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak toplumda MS gelişme riski yaklaşık 1/1000 olarak tahmin edilmektedir. Hastalık kadınları 2 kat daha fazla etkilemektedir.

  MS ÖLDÜRÜCÜ, BULAŞICI YA DA MİKROBİK BİR HASTALIK MIDIR?

  Hayır. MS öldürücü, bulaşıcı ya da mikrobik bir hastalık değildir. Buna, akıl hastalığı olmadığını ve kalıtsal olmadığını da ekleyebiliriz. Ancak hastaların ailelerinde ve özellikle ikizlerinde daha sık görülmesi bazı kişilerin genetik olarak hastalığa yatkın olduklarını göstermektedir.

  MS TANISI NASIL KONULMAKTADIR?

  İlk belirtileri çok hafif olduğu için kişi doktora gitme ihtiyacı duymaz bu nedenle kesin tanın konulması yılları bulur. Ayrıca sinir sisteminin diğer hastalıkları da aynı uyarıcı belirtilerin bazılarını gösterirler. Öncelikli olarak hasta yakınmalarının MS düşündürdüğü hastalarda inceleme yapılmalıdır. MS tanısında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) analizi ve Uyarılmış Potansiyel (UP) incelemelerinden yararlanılmaktadır. MRG ilk belirti görüldüğünde normal olabilmesine karşın kesin MS hastalarında %90 oranında anormallik saptanmaktadır. Kesin MS’li hastaların %95’inin MRG, BOS ve UP incelemelerinde anormallik bulunmaktadır.

  MS NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

  MS’in bugün için bilinen kesin bir tedavisi yok. Ama, MS’in belirtilerini giderebilmek ve insanların MS’le birlikte daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla birçok semptomatik (belirtilere yönelik) tedavi uygulanmaktadır. Öte yandan atak belirtilerin giderilmesinde kortikosteroidler, atak sıklığının azaltılmasında interferonlar kullanılmaktadır. MS patolojisinde ve nöroimmünolojideki gelişmeler sonucunda bugün farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Hatta birçok uluslararası çalışma da artık ülkemizden bazı merkezler de birer çalışma – araştırma merkezleri olmaya başlamışlardır ki bu ülkemiz tıbbının ulaştığı düzey hakkında iyi bir göstergedir.

  Fizyoterapi yöntemleriyle hastaların atak dönemlerinin izleri silinmeye ve spazmlarının giderilmesine yardımcı olunmakta; kişisel ve grup terapileri ile hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS’in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

  MS TEDAVİSİNDEKİ SON GELİŞMELER NELERDİR ?

  1990’larda MS ile ilgili çalışmalar hastalığın doğal seyrini olumlu anlamda etkileyebilecek yönde ilk meyvelerini vermişti. Bu çalışmalar ile hastalarımız için atak sıklığını azaltabilecek, atakların şiddetini düşürebilecek ve bilişsel yönden de koruyucu olma umudu veren ilaçlar gündeme girdi. Bunlar immün-modulatuar dediğimiz, hastalığı tetikleyici ve sürdürücü mekanizmaları olumlu yöne kaydırma potansiyeli taşıyan ilaçlardır. Erken dönemde sık atak geçiren ve özürlülük riski taşıyan hastalarımız için bu ilaçlar (Beta grubu interferonlar: Betaferon, Avonex ve Rebif ile Glatiramer asetat: Copaxone) kayda değer bir koruma adımı oluşturdu. Öte yandan MS alanında yürütülen araştırma çalışmaları da bu adımla hız kazandı. Altta yatan mekanizmaları daha iyi anlamaya başlandı.

  Özellikle ilk yıllarda gidişi belirsizlikler taşıyan bir hastalık olması nedeniyle MS tedavisine yönelik çalışmalarda zaman çok önemlidir. MS ile mücadele hem kişisel düzeyde hem de toplumsal alanda sonucu alınacak bir mücadeledir.

  Biyoteknolojideki ve MS immünolojisindeki gelişmeler, hastalığın altta yatan nedenlerine yönelik bilgilerimizin giderek artması MS’te tedavide birçok yeni hedefin gerçekleşebileceğini gösteriyor. Gerçi hayvan deneylerinin sonuçlarını her zaman birebir insanlara taşıyamıyoruz ancak bütün bu çalışmalar tıbbın ve nöro-immünolojinin bu gerçekten çok karmaşık hastalığını yakın bir sürede çözebileceğimize dair umutlarımızı daha çok artırıyor.
   
 2. 18 Ekim 2009
  Konu Sahibi : DagCicegi
 3. dixgxdem

  dixgxdem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  70
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  malesefki benimde annem ms hastası ilk yıllarında fazlasıyla ataklar geçirdi fakat şimdi gayet iyi tamamen morale bağlı sinir stres olmayacak
   
 4. 1 Aralık 2010
  Konu Sahibi : DagCicegi
 5. merve_o

  merve_o merve&osman Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2010
  Mesajlar:
  357
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  63
  sanırım ben ms hastasıyım :KK43:
   
 6. 1 Aralık 2010
  Konu Sahibi : DagCicegi
 7. nunna

  nunna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.155
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  benim yengemde (dayımın eşi) ms hastası. ilk bel ağrısı vardı belle ilgili o kadar çok hastaneye gittiki testler tahliller röntgen herşey yapıldı ama hep fıtık dendi. daha sonra bacağında da ağrılar hissetmeye başaldı tek kolunda aynı şekilde yine gitti emar istendi, emar çektirdi 15 gün sonra emar sonucunu alıp doktora götürecekti. o gün geldiğinde hazırlandı emar sonuçlarını almaya gidecekti daha okula başlamamış kızını hazırladı anneme kızını bırakacak emarı sonucunu alıp doktora gidecekti. fakat o anda ilk kez atak geçiriyor evde bacaklarını hissetmiyor bi anda düşüor kollarını zor kaldırıyor ne olduğunu neden olduğunu bilmiyor ilk kez böyle bişey oluyor çünkü... sürünerek telefonun başına gidiyor annemi arıyor. abla yetiş bana birşeyler oluyor kalkamıyorum...

  Annem hemen hastaneye de götürürüm düşüncesiyle arabayla evine gidiyor kapıyı kızı açıyor annesi yarı baygın şekilde... yengem bugün doktora gideceğini emarını alması gerektiğini söylüyor annem yengemi hastaneye doktoruna ulaştırıyor ordan emarını almaya gidiyor. emarın çekildiği merkezdeki kişi, sonuçları verirken ne olduğunu tam olarak bilemeyeceklerini ama temiz gözükmediğini söylüyor o korkuyla tekrar hastaneye gidiyor annem. doktor bakıyor inceliyor ve karar veriliyor acilen yatış verilmeli hastamıs MS ve atak geçiriyor...

  hastaneye yatış verildiğinde ne kalkabiliyor ne görebiliyor ne konuşabiliyordu. kızı bir süre bizde kaldı. ilaçlar iğneler hastalıkla ilgili kitapçıklar bilgiler vs vs
  zamanla kalkabildi el titremeleri azaldı birağzını düzgün şekilde hareket ettirmeye başladı ve konuşabildi. dengesin tekrar sağlayabildi vs vs ....

  bu olayın üzerinden yaklaşık bi 6-7sene geçti. o günden bu yana bir daha atak geçirmedi zaten doktorlarında söylediği iyileştiremeyiz ama atakları ne kadar geç gelirse o kadar rahat ve iyi yaşardı. kızına bir kardeş istiyordu ama vazgeçti çünkü atağın ne zaman geleceğini kestiremiyoruz ve hamilelik srasında olursa büyük risk olacaktı...
  şimdi kızı 5.sınıfa giden çok tatlı başarılı... hayat zor düşünmek zor... Zor hastalık Allah herkese sağlık versin, yaşama dayanma gücü versin
   
 8. 25 Aralık 2011
  Konu Sahibi : DagCicegi
 9. gazoz666

  gazoz666 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  103
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  arkadaşlar ms hastasıyım 2,5 yıldır ocakta burnumdan ameliyat olmayı düşünüyorum bunun bir sakıncası varmıdır acaba
   
 10. 25 Aralık 2011
  Konu Sahibi : DagCicegi
 11. gazoz666

  gazoz666 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  103
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  Aslında merak ettiğim anestesi anlamında bi sıkıntı olup olmadığı
   
 12. 25 Aralık 2011
  Konu Sahibi : DagCicegi
 13. gazoz666

  gazoz666 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  103
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  Birde belden yapılan iğne ile uyuşturulmanın pek tavsiye edilmediği yönünde duyumlar vardı sanki
   
 14. 15 Kasım 2013
  Konu Sahibi : DagCicegi
 15. kajuu

  kajuu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  154
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  MS hastası olduğum bugün netleşti. Hastaneye yatıp kortizon tedavisine başlamalıyım, ama bir doktor lp ye hiç gerek olmadığını söylerken bir diğeri yapalım diyor. Stresten uzak durmalıyım, nasıl olcaksa?
   
 16. 9 Aralık 2013
  Konu Sahibi : DagCicegi
 17. nazlisandal

  nazlisandal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesajlar:
  680
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  63
  Çok yakınım Ms hastası. Teşhis yeni... Allah herkese yardımcı olsun. İnşallah ataklar geç gelir ve kalıcı hasar bırakmaz. Ms hastaları günlük hayatınızı nasıl etkiliyor
   
 18. 12 Aralık 2013
  Konu Sahibi : DagCicegi
 19. Zeynepzz

  Zeynepzz Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2013
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar. Benim eşim Crohn hastası bende de sedef hastalığı var. bunlar için ikimizde doktorumuzun tavsiyesi üzerine probiyotik tedavine başladık. Çok şükür tedavi çok iyi gidiyor, faydasını görmeye başladık. Bunları neden anlattım diyeceksiniz şunun için biz doktordayken sonradan MS hastası olduğunu öğrendiğim bir teyze dikkatimi çekti, oda bizim doktora gelmiş. MS hastasının Fitoterapi Uzmanı olan bizim doktorla ne işi olabilir diye doktora sorduğumda oda Probiyotiklerin MS hastalığının tedavisinde kullanıldığını söyledi. Bu bize çok ilginç gelmişti.