MS (multipl skleroz) hastası olup bebek sahibi olan varmı?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve rumi tarafından 6 Kasım 2010 başlatılmıştır.

6 Kasım 2010
    Konu Sahibi : rumi
  1. rumi

rumi Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar..çevrenizde veya kendisi MS (multipl skleroz) hastası olup da bebek sahibi olan var mı aranızda?varsa bebek sahibi olduktan sonra rahatsızlığı nasıl seyretti?sağlığında bozulma yaşandı mı?tanık olduğunuz ve yaşadığınız şeyler varsa yardımcı olursanız sevinirim..

2. 7 Kasım 2010
  3. arsivist

arsivist Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ablam ms hastası. ancak teşhisi 2. oğlundan sonra konuldu tam olarak nasıl etkiledi, oğulları doğduğunda ms miydi bilemiyoruz. malum tıp literatürüne girmesi bile yakın zamanda olmuş bi hastalık. sana tavsiyem burda değil de ms forumlarında soruna cevap araman. orada bu durumda hamile kalan birçok insan varmış. ablamdan duyduğum hamileliğin çok iyi geçtiği ancak sonrasında atak geçirme ihtimalinin çok yüksek olduğu :KK43: allah yardımcınız olsun..

4. 7 Kasım 2010
  5. km0734

km0734 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cvp için tşk ederim..benim kız kardeşim 26 yaşında MS hastası 1 senedir..yeni evli ve bebeği de yok tabii ki..sürekli onun için araştırıyorum..MS sitelerine de bakıyorum yorum okuyorum vb ama burda canlı örnekler var mı o yüzden konuyu açtım..bu sitenin üyesi çok çünkü..geniş bi kitleye sahip o yüzden..
    :KK34:

6. 13 Kasım 2010
  7. birsen29

birsen29 dilara cemre-hüseyin emre Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    slm arkadaşlar kaynım ms hastası olduğu için yıldır uğraşıyoruz hastanelerde inşallah sizde hızlı ilerleyen tipi olmaz bazı insanlarda hızlı ataklarla ilerleme bazısında yavaş ilerleme oluyomuş bildiğim kadarıyla dr la artık iç içe ve sürekli hastanede hastalarla tanıştığımız için biraz bilgim var kadınlarda gebelik esnasında fazla olmasada doğumdan sonra özellikle çok hızlı ilerleyen ataklar başlıyormuş ani üzüntü ani sevinç güneş fazla hareketsiz olmak tetikleyici sebepler lütfen dikkat edin doğum yapıp bebeğini büyütemeyen anneler olduğu gibi hiç bir belirti olmayanda var ve kemiklerde hassasiyetede dikkat edin geçmiş olsun

8. 14 Kasım 2010
  9. km0734

km0734 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cvp için tşk ederim..yakınınıza geçmiş olsun..çok zor bi hastalık çünkü..Allah şifa versin..

10. 6 Aralık 2010
  11. zuccini

zuccini Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    selam arkadaşım. ben de 25 yaşında ve ms hastasıyım. evli değilim, ama doktoruma bu meseleyi açtığımda çok olumlu şeyler duydum. "bizi şaşırtan şeyler de olmuyor değil ama genellikle hamilelikte sorun olmuyor, hatta vücuda babadan alınanla vücut kendini daha da yeniliyor" diyor. ama tabi onların da belirttiği gibi herkesin hastalığının seyri farklı. ben de bekar olduğum için annem en çok evlilik ve bebek konularında telaş ediyordu :) o yüzden doktora sordu, o da bize güzel güzel anlattı. sonrasında benim korkum kalmadı çok şükür. ama yine de doktorlara danışabilir. Mefkure Eraksoy ve Gülşen Akman en süper 2 doktor, hastaya yaklaşımları da çok güzel. Aksel Siva'ya da gitmiştim ama çok ısınamadım. ilk 2 doktorla görüşebilir, eminim çok rahatlayacak, moral bulacak. şahsen ikisi de bana "2 aylık ömrün kalmış" deseler üzülmezdim herhalde, o kadar moral verip güzel davranıyorlar :KK70:

12. 6 Aralık 2010
  13. km0734

km0734 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle geçmiş olsun arkadaşım..bu topiği ben açtım..rumi kardeşimin nicki bu da benim..yani kardeşimin nickinden açtım..benim de kız kardeşim MS hastası..Mefkure hanıma gidiyor zaten 2 senedir..daha 26 yaşında o da..o sık atak geçiriyor..malesef bir gözünde görme sorunu var ve en son atakta omurilikte olduğu için kollarında sorun var..evli çocukları çok seviyor..o yüzden yaşayanlar var mı diye bu topiği açtım..MS çok zor bi hastalık..herkeste hastalığın seyri aynı değil tabii ki çok iyi gidenlerde var..yanii dışardan baktığında hiçbir belirtisi olmayanda var..onlar vücuden de kendilerini iyi hissediyolar..kardeşimde biraz kötü gelişiyo..hep dua ediyoruz onun için..
    size de çok çok geçmiş olsun arkadaşım..umarım tedavin olumlu gider hep..herşey gönlünce olur..çoluk çocuğa karışır bu illet hastalıktan da en az zararla kurtulursunuz..

14. 6 Aralık 2010
  15. zuccini

zuccini Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    sizlere de çok geçmiş olsun. seyir herkesde değişiyor evet, inşallah kardeşinizinki de daha iyi olur, Allah şifa versin. Mefkure hoca çok güzel anlatıyor bu konuları, o açıdan şanslı :) ben size sülük tedavisini ve ozon tedavisini öneririm haberiniz de vardır belki. ben faydasını görmüştüm. benim de önce optik nevrit olarak belirti göstermişti, yani gözümde görme kaybı olmuştu. ama hem kortizon tedavisi, hem sülük inanılmaz iyi geldi. şimdi sorun yok. ama sonra 1 sene dolmadan domuz gribi geçirdim, onunla birikte sağ bacağım ve 2 ayağımın altında uyuşma oldu uzun süre. yine kortizon tedavisi ve sülüğe gittim. ozon tedavisi de ara ara aldım seans olarak. ramazanda da gözümde nistagmus olarak kendini gösterdi 3. atağım :) o da geçti yine tedaviyle çok şükür. sülüğü bir düşünsün derim. yaptıramasam inanın ben yaptıramazdım çünkü börtü böcekten çok korkarım ama alışıyor insan. sülük emdiği yeri bırakmadan önce bir sıvı bırakıyormuş vücuda ve bu sıvının içindeki bilmem kaç tane enzimden sadece 140-150 tanesini keşfedebilmişler şimdiye kadar. damar yollarına, dolaşım rahatsızlıklarına, kanla ilgili sorunlara ve bağışıklık sistemine çok iyi geliyormuş. mesela şu an bizim bağışıklık sistemimiz yanlış çalışıyor, kendisiyle savaşıyor ve biz o yüzden hastayız. kortizon bağışıklığı baskılıyormuş ama bu enzimler bastırmak yerine yanlış çalışmayı onarıyormuş. düşünürseniz doktor adı verebilirim Ankara'da. inşallah kardeşiniz de şifa bulur, sağlıkla hiç sorunsuz bi şekilde bebeğine kavuşur, Allah yardımcısı olsun :) ama (her zaman mümkün olamasa da) moralini yüksek tutsun, ümitsizliğe kapılmasın.

16. 6 Aralık 2010
  17. km0734

km0734 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sülük ve ozon tedavisi hiç duymamıştım..kardeşim ist da yaşıyor siz ankara sanırım..sülüğe vücudu mu emdiriyolar :44: mefkure hocaya sordunuz mu zararı mı yararı mı olur sülüğün diye..kardeşimde de görmede sorun var..bide kolu uyuşuyodu..vücudum banyoya bile girince çarpılmış gibi hissediyorum diyo..elini sarıyodu su değmesin diye hep..son zamanlarda da ayağında karıncalanma başladı..malesef kortizon bile fayda etmiyo ataklardan sonraki belirtileri geçirmek için..:KK50: çok hassas bi konu..çok üzülüyoruz ama elden bişey gelmiyo..ben antalyadayım yanıma değişiklik olsun diye geldi denize bile giremedi geçen yaz..denize uzaktan baktı..çok üzülüyorum..zaten sonra da hastalandı atak geçirdi hastanede yattı 15 gün..böyle işte..
    Allah bütün hastalara özellikle MS lere şifa versin..çok zor çokkkk...yaşayan insan olarak çok iyi biliyorum..

18. 6 Aralık 2010
  19. bsbirkin

bsbirkin Oglum abi olur insallah.. Üye

Beğenildi:
    1.029
    Ödül Puanları:
    123
    benimde bu konuyla ilgili bir sorum olacak ms hastalarının doğum şekli olarak ne öneriliyor yani sezeryan mı yoksa normalmi daha uygun blgisi olan varmı acaba??