Muğla Evleri

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve dusbahceleri tarafından 18 Mart 2008 başlatılmıştır.

  18 Mart 2008
  Konu Sahibi : dusbahceleri
 1. dusbahceleri

  dusbahceleri Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2008
  Mesajlar:
  12
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  www.mugla-turizm.gov.tr  Muğla Evleri

  Önüne Muğla ovasını alıp sırtını dağın sarp kayalıklarına dayayan Muğla, Karabağlar Yaylası ve Düğerek evleri ortak karakter taşırlar.

  Bir aracın geçmekte zorlanabileceği dar yollara açılan evler çoğunlukla avlulu ve genellikle iki katlıdır. Bazılarının sofaları sonradan kapatılmış, yakın devirde inşa edilenler ise doğrudan kapalı sofalı olarak yapılmışlardır.

  Evler içe dönüktür. Özellikle zemin katlarında sokağa penceresi olan ev yok denecek kadar azdır. Buna karşılık avluya bakan pencerelerin çokluğu dikkat çeker. Açık, yarı açık yaşam mekanlarıyla ve geniş saçaklarla zenginleşmiştir. Bu nedenle,ön cephe özelliği avlu tarafından ortaya çıktığından manzara ve güneş hakimiyetini de dengelemek üzere , evler parsellerin yukarı köşelerine ve kuzeye sağır, güneye açık olarak yerleşmişlerdir.

  Plan tipleri, sofa ile bunun etrafında yer alan odaların bulundukları konuma ve üst kata çıkan merdivenin yerine göre değişiklikler göstermektedir . Merdiven ahşaptır. Altı depo olarak kullanılır. Her iki yanında simetri hakimse birer veya ikişer oda yer alır. Genellikle , avluya bakan cephelerinde boydan boya sofa bulunan evlerde ise, üst kata merdivenle çıkılır. Sofanın genişliği, binanın yanından çıkan merdivenin iki kolunun genişliği ile uyum içindedir. Odalar sofanın gerisinde ve yapının arka duvarına yapışmış olarak yan yana sıralanmışlardır. Her biri doğrudan sofaya açılır. Bu tiplerde merdiven altındaki hacmin bahçeye yakın olmasının da etkisiyle tuvalet olarak yaygındır.

  Evlere, sokaklardan "kuzulu kapı" ile girilir. Bu kapı geniş iki kanadı olan avlu duvarının yüksekliği ile orantılı, çoğunun üzerinde küçük iki tarafa meyilli , kiremit örtülü, ahşap çatısı bulunan kapılardır.Avlular, yılın yedi sekiz ayı boyunca yaşanılan, evin kapalı mekanları ve sofalarıyla kullanım bütünlüğü içinde olan, genellikle kayrak taşı ile kaplı birçoğu havuzlu iç bahçeler şeklindedir. Duvarlara yakın yerlerde ağaçlar yer almaktadır. Evin bir duvarına bitişik olarak veya yarım bir konumda tek katlı müştemilat bulunur. Müştemilat içinde evin asıl mutfağı, ocağı,kileri ve bazen de banyo yer alır. Ayrıca, temiz su havuzları da bu binanın içinde veya dışındadır.

  Yapılar genellikle taş veya ikinci derece ahşaptır. Çatı örtüsü olarak alaturka kiremit kullanılır. Ayrıca, bugün Muğla' nın sembolü olarak kabul edilen karakteristik bacalar alaturka kiremitlerle yapılan kendine özgü şapka ile kapatılmıştır.
   
 2. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dusbahceleri
 3. ilhan48

  ilhan48 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende muğlalıyım.muğla evlerini ve bacalarını çok gzl anlatmışsın.eminim yaylalarımızıda görseler çok kişi hayran kalırdı.süpüroğlu ,keyfoturağı...teşekkürler.
   
 4. 11 Haziran 2008
  Konu Sahibi : dusbahceleri
 5. ALEV

  ALEV Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  41
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Selam.Muğla Üniversitesi mezunuyum.Tam 5 yılım geçti Muğla'da.Çok severim.Sanki memleketim gibi özlerim.Öğrenciler geldiklerinde çok sevmez,yakınırlar..Okul bitince de gitmek istemezler..Gece geç saatlerde bile rahatlıkla evime gidebildiğim,çok medeni insanların yaşadığı,benim için özel bir yerdir Muğla..Sevgiler..
   
 6. 13 Haziran 2008
  Konu Sahibi : dusbahceleri
 7. xsxirine_80

  xsxirine_80 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Selam Alevcim
  Bir Muğlalı olarak teşekkür ederim. Memleket özlemimi tutuşturdun. Gerçekten ülkemin en medeni şehirlerinden biridir Muğlam. Herşeyi güzeldir. Denizleri ve ilçeleri harikadır. Tatilimde gitmek için sabırsızlanıyorum. Tüm Muğlalılara selam olsun.