Mükemmeliyetçilik başa bela olurmu...?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Shaire tarafından 7 Ocak 2010 başlatılmıştır.

7 Ocak 2010
    Konu Sahibi : Shaire
  1. Shaire

Shaire BE the change... Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Hanimlar...

Hayatimin her alaninda bu ozellik yuzunden cok sey basardim, fakat simdi anliyorum ki cok sey de kaybediyorum…

Okulda hep daha fazla vakit harcardim, derslerim standardin ustunde olsun diye..
    Basarisiz olmaktan korkuyordum. Kendime guvensem dahi, bi yanim hadi yapamazsam diye kararsiz kaliyordu.. Ben mukemmeliyetci degilim derdim onceden, cunki hayattan zevk almayi da biliyordum.
    Derslerden kaytardigim oluyordu hatta.. Ama bu sonuclari hic bi zaman etkilemedi okulda..

Aklimdan ‘hersey mukemmel olmali’ diye gecmiyor, bunu kendiliginden yapiyorum. Bi raporu bi gunde yazmak varken, her ayrintiya onem verecem diye bi hafta harciyordum mesela.. Bunun gibi bi cok sey icin kendi zamanimdan caliyordum her zaman.. Sirtima agrilar giriyordu uzun sure bilgisayar basinda.. Uykusuz gecelerimmi desem.. Hep ben cekiyordum, ama sonuc benim gozumde yeterince iyi olmadiktan sonra, bunlari gormuyordum bile..

Benim sagligimla ilgili sorunlarim var, cok direncim dusuk.. Stressli oldugum zamanlar gozume uyku girmiyor, herseyi kafaya takiyorum. Bu yuzden bagirsaklarimda kanama baslamisti hatta.

Simdi ikinci meslegimin egitiminde sonlara yaklastim. Gazetecilik-Iletisim okuyorum, 4 senelik. Ikinci siniftayken evlendim, ve cogu derslere giremedim.. balayi derken yarim sene gitti.. Ucuncu senede cok rahatsizlandim, ve uzun bi sure okula gidemedim. Ucuncu senemde yarim sene icersinde butun dersleri planlayarak yaptim, ve aldim. Yani bi senelik egitimi, yarim senede yaptim. Zordu ama oldu.

Simdi son senemde de cok rahatsizlandim, esimden ayrilacak duruma geldim, ama ona ragmen stajimi aksatmadim. Hersey duzeldikten sonra sadece ikinci seneden kalma dersleri bu sene telafi ederim ve herkesle birlikte diplomami alirim diyordum.. Bugun ogrendim ki o dersler verilmeyecek bu sene ve ben anca seneye telafi etme sansi bulacagim.. :çok üzgünüm:

Herkes icin egitimin bi sene, hatta iki sene aksamasi nerdeyse normalken, ben bunu cok sorun yapiyorum su anda.. Yaz tatilinden sonra okul defterini kapatmis olacaktim, simdi uzadi. Seneye subattan once kesin diplomami almis olacam ama butun gundur moralim bozuk.. neden uzadi bu durum diye.. Ogretmenim basindan beri taniyor, yasadiklarimi biliyor.. Sen cok direniyorsun, herseye ragmen herseyin ustesinden geldin dedi bana.. Evliligimle ilgili sorunlarimi da paylasmisti ve bana yardimci olmustu kendisi.. Bende biliyorum elimden gelen herseyi yaptigima fakat nedense birakamiyorum bu dusunceyi.. Nedir beni bu kadar kemiren anlayamadim bi turlu… o yuzden sizlerle paylasayim dedim kizlar.. :çok üzgünüm:

Uzun oldu biraz ama :kedi:

2. 7 Ocak 2010
  3. resusitasyon

resusitasyon Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    insan herşeyi yapıcam diye en zorlarını gözü kapalı yapar hale geliyor..sonrasında dediğin gibi bir sürü hastalık ve eşinle ilgili sorunlarda yaşamışsın...ama şu bir gerçektek ki bir yere kadar sorunların üstesinden gelebiliyoruz..biz olağanüstü güçlere sahip insanlar değiliz,herbirimiz çok farklı ve çok özel olmamıza rağmen..okuduğum kadarıyla gerçekten güç başarılara imza atmışsın ama amaç nedir?? yani sağlığından,evinin huzurundan daha mı önemli o diplomayı diğer aynı dönemde okumuş olan insanlarla birlikte alman? bence bu sorunun cevabını kendi kafanda verdikten sonra artılarını eksilerini bir düşünürsen elinde kalanları görüceksin...ve sende farkındasındır bunun ama ileride zaman geçince aslında kendin için hiç bişiy yapmadığını göreceksin..çoğu zaman yaşamışsındır bile bunu hatta yazında da dile getirmişsin" uykusuz geceler,hastalıklar,sorunlar.."insan sorumluluklarını hiç bırakmadan taşırsa üzerinde o yük zamanla tonlarca kg ya ulaşıyor...başarı kazanmak bana göre alnan diplomalar değil,okul bitirmeler değil,yada başka bir anlamda iyi bir yaşamda değil..eğer bir insan her alan da başarısını eşit ölçülerde dağıtabiliyorsa ve sonucunda mutluyum herşeye rağmen diyorsa gerçekten başarı kazanmış insan o oluyor bana göre..senin yaşadıkların da maalesef ki mükemmeliyetçiliğin en büyük sonucu:KK43:( baaşk burcu musun diye sormadan edmiycem bu arada...ama dilerim ki şuan yaşadığın hayal kırıklığını üzerinden çabucak atarsın,sevgiyle kal..

4. 7 Ocak 2010
  5. Pazza

Pazza nam-ı diğer Lucita Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bunu mükemmelliyetçilikten çok takıntıya benzettim açıkçası.. yazını başkası yazmış diye varsayıp şöyle bir oku istersen; sence de biraz abartmıyor musun?

6. 7 Ocak 2010
  7. KiymiziAba

KiymiziAba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    olmamış mı yeterince?aklinialirimsmile

8. 7 Ocak 2010
  9. KarKralicesi

KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

Beğenildi:
    17.140
    Ödül Puanları:
    488

dün bi programda bi amca bey konuşuyordu...

bir şeyi cok istersin o senin hayrına olmaz.
    bir şeyi istemezsin ama o senin hayrına olur...

birde bu yönden bakmaya calışsan...

takıntılısın galiba... olumunekankayizsmile

10. 7 Ocak 2010
  11. Shaire

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Bu sozun hosuma gitti, gercekten soylediklerinde haklisin...
    Ben her gunumu planlarim, ve gelecegimde aynen 1-2 sene ileride planlidir.
    En ufak bi sorunda ertelemeyi sevmem, yani ille napip nedip o hedefe ulasmam gerekiyor.
    Ya oyle ya boyle... Kendime karsi cok sertimdir; hep zoru seciyorum; ve basarmam mecburdur.. Bugun telefonda hocada dedi: napiyorsun ya cok yukleniyorsun kendine, sende bu motivasyon varken yaparsin merak etme diye...

Galiba bu kadar zorluk cektikten sonra hedefin biraz daha ertelenmesine bozuluyorum...

Terazi burcuyum, dengesizim bu siralar :kedi:

(bu arada trendeyim eve gidiyorum, telefonumdan girdim nete. Hatali yazmis olabilirim)

12. 7 Ocak 2010
  13. EU3

EU3 Guest

canim senin burcunu ogrenebilirmiyim?
    ben esimde aynen boyle asiri mukemmelliyetci.
    bence burcundan kaynaklaniyor.
    detayci titiz duzenli ve mukemmeliyetci. esim basak burcu.en belirgin ozelligi mukemmelliyetcilik.

14. 7 Ocak 2010
  15. scheker

scheker herseyin hayirlisi... Üye

Beğenildi:
    143
    Ödül Puanları:
    163
    ben yanlis anlamadiysam sadece okul hayatinizdami mükemmeli ariyorsunuz bunun icin evliliginizi yipratmissiniz sanirim esinize zaman ayiramadiniz detaycisiniz ama birazda rahat olun siz elinizden geleni yapin sonra allaha tevekkül edin kismetten fazlasi olmazmis zaten

16. 7 Ocak 2010
  17. tektane

tektane 22.22 :) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    walla bende başağım boshayallersmile
    bende bu kadar olmuyor
    ama tuttu mu da tutuyor o mükemmelliyetçi damarım. :kedi:
    o zaman da kendimi dizginlemek biraz zor oluyor, ama beceriyorum onunla başetmeyi
    alsanaalsanasmile :lepi:

18. 7 Ocak 2010
  19. Shaire

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Zaten bi arkadasim gelip bana boyle derdini anlatsa, kizarim, sacmaliyorsun derim :mymeka:
    Bunun farkinda oldugum icin zaten kendimi anlayamiyorum.

Ilk bu meslege basladigimda, bazi hocalar yabanci (Turk) oldugm icin yapamam zannettiler
    Ilk senemde yuksek notlar alarak yanilttim onlari, zaten oyle itiraf ettiler
    ben hic hirs yapmadim ona ragmen cunki onyargilara alisigim. Yalniz bu sene biter diye planladim simdi istesemde firsat yok. Seneye baslamak istedigim master
    da ertelendi boylelikle...

Belkide mukemmeliyetcilik degilde takintidir gercekten ..
    Etrafimdan cok duyarim, fazla mukemmeliyetcisin diye