Mumyalama

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Derin__Su tarafından 14 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  14 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 1. Derin__Su

  Derin__Su derin sular ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  5.394
  Beğenildi:
  118
  Ödül Puanları:
  163
  Eski Misirlilar öldükten sonra, dünya varoldugu müddetçe tekrar hayata geleceklerine inanirlardi. Insan ruhunun ilelebet yasamasi için bu yöntemi uygulamislardir. Onlara göre bu yöntem vücudu geri döndürmektedir. Eski Misirlilar bu sekilde ölenin vücudunu korumak istemislerdir. Bunu yaparken de rasgele degil, belirli adimlar izleyerek yapmislardir. Bu adimlardan hepsinin bir sirasi ve yeri vardir


  Ölümsüzlestirmenin 7 ADIMI

  I. Ölünün vücudu sarap ve baharatla yikanir. Tüm parçalar çürümeden kaldirilir. Mumyalamayi yapan ilk önce uzun bir çengel kullanarak dikkatlice beyni çikartir. Sonra karindan derince bir sekilde içeriye dogru keserler ve iç organlari disari alirlar ( Mide, karaciger, akciger ve bagirsaklar).
  II. Vücut, saglam kurutulmus tuzun benzeri olan niton'un paketiyle beraber doldurulur. Sonra vücut natron ile beraber tamamen örtülür v egik biçimde yerlestirilir. Böylece vücudun içerisindeki tüm sivilar disariya akar. Vücut kuru halde mumyalanmis olmalidir, çikan tüm parçalar da sonra yanina gömülür.
  III. Vücut kurutulurken, iç organlar da kuru olmalidir ve natronla beraber saklanir. Onlar keten kumasin seritiyle sarilir ve minik tabutun içine yerlestirilir. Sonra 4 bölmeli bir sandiga konulur.
  IV. Vücut 40 gün sonra tamamen kurur ve büzülmüs olur. Vücut boslugu içinden kaldirilir ve vücudun içi ve disi yag ve güzel kokulu baharatlarla yikanir.
  V. Mumyanin basi ve vücudu yagin içindeki keten kumasla simsiki paketlenir, böylelikle Misirlilar mumyaladiklari kisinin hayattaki halini yeniden elde etmek isterler.Mumya altin kolye, yüzük, bilezik ve mücevheratlarla birlikte kapatilirdi.
  VI. Tüm vücut kefen, kenarlik ve keten kumasin seridiyle örtülür. Mumya orijinal büyüklügüne ve hacmine dönene kadar yapilir. Bu çok karisik bir istir ve bir hafta gibi uzun bir zamani alir. Küçük esrarengiz nesneler keten örtü tabakasinin altina yerlestirilir.
  VII. Örtmeyi bitirdikten sonra, mumyanin basi ruhunu taniyana emin olana kadar bir portre maskesiyle örtülür. Maskelenmis mumya, yaldizlanmis tht tabutun içine yerlestirilir ve sarcophagus'un içine konur.
   
 2. 14 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 3. Derin__Su

  Derin__Su derin sular ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  5.394
  Beğenildi:
  118
  Ödül Puanları:
  163
  Mumyalama islemi nasil yapilirdi?

  Önce ölü yıkanir. Burnundan sokulan aletlerle beyin boşaltılır.
  *

  Göz ve ağız boşukları,yağlı keten tamponlarla doldurulup göz kapakları kapatılırdı.
  *

  Rahip habeş denilen keskin bir opsidyenle vücüdun sol tarafını açarak,içindekileri tamamen boşaltır ve bunları "Kanopik" denilen çömlek ve vazoların içine koyardı.Boşalan karın kısmı ve kadınların göğüs içleri,hurma şarabı ve kokulu bitkilerle temizlendikten sonra, reçine, tarçın,soğan ve kokulu mir ile karıştırılmış ağaç talaşı,yerleştirilirdi.
  *

  Acılan yerler dikildikten sonra Mısırlılar'ın "Net-jeryt" denilen ve kahire yakınlarındaki bir vadide bulunan "Natron" tozu sodyum karbonat ve ya Sodyum Klorit (tuz) ile karıştırılan madde içinde 40 ve ya 70 gün(soylular için 272gün) bekletilirdi.Böylece vücuttaki nem absorbe edilir,organik yapı antiseptik korumaya alınırdı.Bir çeşit insan salamurası olan bu işlemin sonunda eller göğüste veya karın üzerinde birleştirilerek vücüt yatar durumuna getirilir ve kurutulurdu.

  Tören soylular için sabahın erken saatlerinde başlar.Gri mavi yas elbiseleri giyinmiş,yüzlerini boya ve tozlarla kirletmiş "kites" denilen kiralık yas tutucu kadınlar ilahiler söylerlerdi.Kurban edilecek hayvanları taşıyan "Saptis" denilen hizmetkarlar bulunurdu.Ardından geleneksel keten robu üzerine panter ve leopar postu sarmış "Sem" denilen rahip,diğer "Ka" rahipleri ve ölü ailesinin yakınları olmak üzere hep birlikte Nil'in karşı kıyısındaki kaya mezarlarına gitmek üzere gemiye binerlerdi.Tüm ölü eşyaları ve adaklar mezara bırakılır,bölmeler ve giriş örülür,mühürlenir ve mezar girişi belli olmıycak bir şekilde kapatılırdı.Kral ve soylu mezarlarına bırakılan sunaklar için 114 bölümden oluşan törenler yapılmaktaydı.
   
 4. 11 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 5. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Mumyalama işlemi yapılırken burun deliğinden beyin çıkarma işlemi kafatasına zarar vermeden nasıl o seviyeye gelebildi hayret doğrusu.

  Ayrıca mumyalanacak kişinin iç organları göbek deliğinin sol alt tarafında açılan 10 cm lik bir delikten çıkarılırdı yalnızca. İçeride nem tutacak hiçbir organ kalmamalı. Yalnız kalbi çıkarmazlarmış. (Sanırım inançları için) Kalbi korumak için de keten bez sarılırken tam kalbin üzerine bir muska yerleştirirlermiş. Bu da yetmezmiş, bezin dualarının yazılı olduğu kısmı tam kalbe denk getirirlermiş. Bu hem kalbi hem vücudu korurmuş. Yani öyle inanırlarmış.

  Eski Mısır'a hayranım. Hayatımda bir kez görmek isterdim!
   
 6. 14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 7. Derin__Su

  Derin__Su derin sular ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  5.394
  Beğenildi:
  118
  Ödül Puanları:
  163
  Arkadaşım bende mısır felsefesine tarihine fazlasıyla ilgi duyuyorum..
  Yorumundaki şaşırtıcı bilgiler hakkında hala net bir açıklama yok maalesef.
  Buda merak uyandırıyor açıkcası..
   
 8. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 9. nesrin111

  nesrin111 hayat boş boş boş Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.886
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  benim bildiğim mumyalamada sadece kalbi çıkarmazlar..kalbin her zaman özel bir anlamı vardır
   
 10. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 11. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  mısır ve mısırlılarınn zekasınaa hepp hayranlıkla izlemişimdirrrr
  inşallah birgün mısıra gitme hayalimm gerçekleşirr
   
 12. 28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Derin__Su
 13. aysun444

  aysun444 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  106
  Paylaşımınız için çok teşekkürler...