Mutfak Bezleri Hastalık Saçıyor

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Halikarnas tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]

  İngiltere'de Hijyen Konseyi tarafından 8 ayrı ülkedeki evlerden alınan örneklerin laboratuvar incelemesi yoluyla yapılan araştırmanın sonuçları, milyonlarca evde mutfak musluğunun, tuvaletteki sifon kolundan çok mikrop taşıdığını ortaya koydu.

  Araştırmada, mutfak lavabosunda kullanılan bezlerin yüzde 80'inin de tehlikeli bir ''bakteri karışımı'' içerdiği ortaya çıktı. Yapılan incelemeler, mutfak musluklarının üçte birinin hijyen koşullarına uymayacak biçimde bakteri taşıdığını, buna karşılık tuvaletlerdeki sifon kollarının ise yüzde 15'inde aynı durumun söz konusu olduğunu kanıtladı.

  Uzmanlar, yüzde 14 oranındaki mutfak musluğunun öldürücü de olabilen koli basili taşıdığını, bu oranın tuvaletlerdeki sifon kollarında ise yüzde 6 olarak tespit edildiğini belirtti. Zatürreye yol açan bakterinin mutfak musluklarının yüzde 8'inde tespit edildiğini söyleyen uzmanlar, mutfak musluklarının beşte birinde de bezlerin kötü kokmasına da yol açan pseudomonas adlı bakterinin bulunduğunu kaydetti.


  En temizi tuvalet kapı kolu

  Uzmanlar, inceleme yapılan evlerden yüzde 75'inde sürpriz sonuçla karşılaştıklarını, bu evlerde tuvaletlerin kapı kollarının çok temiz çıktığını, bu sonucun da tuvalet kapı kollarını evlerde üzerinde bakteri araştırması yapılan en temiz yer haline getirdiğini söyledi. Hijyen Konseyi yetkilileri, sonuçları ''vahim'' olarak nitelerken, domuz gribiyle mücadele edilen şu günlerde, ellerin yıkanmasının önemini vurguladı.


  Suçlu yıkanmayan eller

  Bütün bu mikropların sık yıkanmayan eller vasıtasıyla yayıldığına işaret eden uzmanlar, gıda zehirlenmesine yol açan campylobacter ya da salmonella gibi bakterilerin ise en çok mutfakta kullanılan bezler aracılığıyla yayıldığına dikkat çekti.

  Uzmanlar, bakterilerin en kolay yuvalanıp yayıldığı diğer ev eşyaları arasında bebeklerin mama sandalyeleri, TV'lerin kumanda cihazları ve telefonların bulunduğunu da bildirdi.
  .
   
 2. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  korkunç bir durum.daha dikkatli olmamız lazım.
  güzel paylaşım olmuş.teşekkürler sardunya zakkum.
   
 4. 6 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 5. aynu

  aynu meleklerim Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  kumandalar gerçektende mikrop yuvası paylaşım için sağol