Mutfak püf noktaları ve daha fazlası

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve EsmerYarim tarafından 29 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

29 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : EsmerYarim
  1. EsmerYarim

EsmerYarim Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    biz bayanlar pratik olmaya ve püf noktası bulmaya çok meraklıyız belki bazılarını biyelerden okuyor yapıyoruz ,bazılarınıda kendimiz uğraşarak püf nokta yaratıyoruz
    sizlerle bazı pratik bilgiler paylaşacam ve daha fazlası
    -genel -mutfak - temizlik - istenmeyen kokular altta vereceğim linkte hepsi var.

umarım işinize yarar bilgiler bulursunuz :KK66:

PRATİK BİLGİLER : Mutfak

Cevizlerin kabuklarını kolayca açabilmek için onları bir gece tuzlu suyun içerisinde bekletin. Böylece içleri de dağılmayacaktır.

Unlarınızın böceklenmemesi için, un kavanozunun içerisine bir adet defne yaprağı koyun.

Yumurtaların haşlanırken çatlamaması için, kaynatma suyuna bir çorba kaşığı sirke koyun.

Fırında patates yapmadan önce , 10-15 dakika haşlayın ve çatal ile delin. Daha kolay pişecektir.

Büyük miktarda patatesiniz var ise torbanın içerisine bir adet elma koyun. 8 hafta boyunca filizlenmesini ve büzüşmesini önler.

Patateslerinizi kuru ve serin bir yerde saklayın.

Kullanılmış limon kabuklarını rendeleyip şeker ile karıştırın. Kavanozun içerisinde buzdolabında uzun bir süre saklayabilirsiniz. Böylece pasta yaparken elinizin altında hazır bulunur.

Kabarık bir omlet yapmak istiyorsanız, bir çorba kaşığı suyun içerisine bir çay kaşığı mısır unu karıştırın. Hazırladığınız karışımı yumurtaya ilave edin. Böylece kabarık bir omlet yapmış olacaksınız.

Sarımsak doğrarken bıçağa yapışmasını istemiyorsanız, kesme tahtasına biraz tuz serpiştirin.

Yeni bir yemek tarifi denerken, yemek kitabınızı şeffaf bir torbanın içerisine geçirirseniz, onu kirletmemiş olursunuz.

Eğer tencere kapağınızın tutucağı kırıldıysa onun yerine şarap mantarı geçirebilirsiniz. Böylece hem tutacak görevi yapacak, hem de izalasyon.

Hazırladığınız soslarda harika tatlar oluşturmak için soya ve susam yağı kulanabilirsiniz. Ancak bu yağların yüksek ısıda pişirilmesi doğru değildir.

Pasta yaparken katı yağ kullanacaksnız onu rendenin kalın tarafı ile rendelemeyi deneyin. Küçük parçalar haline gelen margarin daha kolay işlenir.

Sarımsaklarınızı her zaman elinizin altında hazır bulundurmak istiyorsanız kabuklarını soyduktan sonra bir kavanoza doldurup üzerine zeytinyağı koyarak muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca bu yağ yemeklerinize, salatalarınıza ayrı bir lezzet katacaktır.

Peyniri kolay rendelemek için, 15 dakika buzlukta bekletin

Bisküvileriniz yumuşamışsa onları birkaç dakika fırınlayın

http://www.bigglook.com/biggmenu/OmerAlbayrak/PratikBilgiler-Mutfak.asp

umarım beğenirsiniz sevgilerimle

2. 29 Ağustos 2008
  3. EU1

EU1 Guest

Bisküvilerimi çok firinliyorum........

4. 29 Ağustos 2008
  5. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Bir çok yerde pratik bilgilere rastlıyorum ama bunun gibi yaralısını ilk defa gördüm, paylaşım için saol.
    Yumurtalarım sürekli çatlardı, artık sirke koyucam.

6. 29 Ağustos 2008
  7. gulshenidil

gulshenidil düş hekimi !!! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    sirkede iyi fikir ,bende bir öneri veriyim kendi kullandığım......yumurta haşladığınız kaba kahve fincanının altlığınızı koyarsanızda çatlamıyor....sevgiler

8. 29 Ağustos 2008
  9. EsmerYarim

EsmerYarim Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bende bir çoğunu yapıyorum ama bilmediğim püf noktalarda varmış onlarıda öğrendim artık ve sizlerde paylaşak istedim .işinize yarar bilgiler bulabildiyseniz ne güzel.
    ilginiz içinde teşekkürler ayrıca :)

10. 30 Ağustos 2008
  11. nidah

nidah Sabır ve Dua...!! Üye

Beğenildi:
    241
    Ödül Puanları:
    153
    bilmediğim ne çok şey varmış yaf:eek:

12. 15 Eylül 2008
  13. 27Eylul

27Eylul RABBİM SENDEN İSTİYORUM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bildiklerimizin yanında bilmediklerimizide öğrenmiş olduk teşekkür ederiz canım.

14. 17 Eylül 2008
  15. alize_13

alize_13 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşım için teşekkürler

16. 17 Eylül 2008
  17. icedream

icedream anasının kuzucukları Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    108
    kaydirigubbakcemile5her eve lazım bunlar ... sağol canımkaydirigubbakcemile

18. 21 Eylül 2008
  19. pamukcuk

pamukcuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bilmediğim birkaç şey varmış ama sarmısağı saklama yöntemi iyi fikir teşekkürler....