Mutfakta Nostaljik - Mazide Kalan Araç Gereçler...

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve terlik tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

18 Aralık 2008
    Konu Sahibi : terlik
  1. terlik

terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Bu topikte eskiden kullandığımız şimdilerde kullanılmayan yada değişmiş olan mutfak araç gereçlerinden bahsetmek istiyorum. Teknoloji ilerledikçe ihtiyaçlarda da farklılıklar baş gösteriyor. Hızla ilerleyen zamana ayak uydurmak için gelişmek için farklılıklar gerekiyor doğal olarak. Yeniliklerden dolayıda eskilerde kullandığımız şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş araç gereçler bunlar.
    Benim ilk aklıma gelen hatırlarmısınız bilmem... Yaşı 30'u geçmiş olanlar daha ziyade hatırlarlar büyük ihtimalle.
    Kek tencereleri vardı. Aygaz üzerinde pişirilen bu kek kalıbından çıkan kek harika olurdu. Bu kek tenceresinin altına ayrı bir döküm aparat vardı kül konurdu. Tencere direkt ateşe maruz kalmasın diye... şimdiki kek tencerelerinin ortasındaki gibi bombeli bölümü vardı. Üzerinin kapağı vardı 2 küçük yuvarlak camdan oluşan oradan pişmesi gözlenirdi. Ağır kısık ateşte pişerdi kek. Bundanmıdır bilinmez çok lezzetli olurdu o kek vallahi canım istedi şimdi... Kek kabardığında ocaktan indirmeye yakın üstü kızarsın diye tencerenin kapağı hafif çevrilirdi. Yandaki elips biçimli deliklerden hava çıkardı ve böylece kekin üstüde nar gibi kızarırdı...
    Çocukluğuma ait anılardan biridir o tencere...
    Sizlerinde eskilerden bu tarz araç gereçleri bizlerle paylaşmasını temenni ediyorum. Şöyle eski anılara yolculuk edelim mutfaklarımızda ne dersiniz?...
    cokacimcoook:nazar:a.s.

Son düzenleme: 18 Aralık 2008
  2. 18 Aralık 2008
  3. Egem

Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

Beğenildi:
    9.435
    Ödül Puanları:
    238
    mısır patlatmaya yarayan aliminyumdan bir alet vardı bir tarafı telli ateşin üstüne tutup yağsız olarak patlatılırdı bu topiği görünce ilk aklıma gelen o oldu çünki kızkardeşim çok severdi

4. 18 Aralık 2008
  5. nem

nem 20♥06♥2010 Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    yaaaaaaa o tencere gibi pasta kalıbında annem ben küçükken yapardı inanın tadı damagımda hala..hey gidi günler..çocuklugum geldi aklıma..

6. 20 Aralık 2008
  7. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Eskiden evlerimiz sobalıyken ; soba üzerine konan sıcak su hazırlamamızı sağlayan GÜĞÜM ler. Hey gidi günler heyyy: şimdilerde ketıllarda (Kettle) şohpenlerde, kombilerden geliyor sıcak sularımız... Zaman nasılda geçiyor...
    Bulaşık makinalarımız yoktu ve sobanın üzerine koyardıkki güğümü, sıcak su olsunda bulaşıkları yıkayalım diye. Yada çamaşır yıkanacaksa, banyo yapılacaksa...

8. 20 Aralık 2008
  9. keçi kxixz

keçi kxixz güzel Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    o kek tenceresinden benim hala var ve kek pişiriyorum. Nasılmı ? Kulplarını kırdım ve kek kalıbı gibi kullanıyorum. Fırına sürüyorum. Ve harika kabarıyor kekim.

10. 21 Aralık 2008
  11. gevher

gevher Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kek tenceresinden çeyizimde vardı kül konan kısmı kayboldu bende kulplarını kırmaya gerek kalmadan fırında kullanıyorum. sonradan aldığım teflon kalıbı bile attım. eski kalıptan çok memnunum.

12. 22 Aralık 2008
  13. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Bebekliğimizde annemin kardeşime ve bana elma püresi yapmada kullandığı cam eşya... Annem hâlâ saklıyordu ve oğlumada bu cam rendeyle elma püresi hazırlamıştımmm... Bazı yerlerde satılıyorda olabilir. Artık blender'lar görüyor bu işi....
    Bebişlerimize afiyet olsun, şifa olsun o elmalarrr....

14. 22 Aralık 2008
  15. MeLoDi

MeLoDi LeYLaELaGöZLüBiRÇöLaHuSu! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    196
    o kek kalıbından annemde vardı hatırladım. bir de onda biber dolmasıda pirirdi. nefis olurdu. duruyor mu bir bakmam lazım.
    elma rendelemek için olan cam rende annemde var. yeğenime bile onunla püre yapmıştık.
    ocak üstü mısır patlatma aparatı da var.
    annem de bakır tencereler var. irmikhelvası yapar nefis olur. bazen yemek yapar.
    bende bakır sahan var. haftasonu sucuklu yumurta yaparım.
    eski davul fırınlar vardı. nasıl nefis olurdu herşey.

16. 22 Aralık 2008
  17. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Eskiden içine kömür konulan ütüler vardı. Hatırlarmısınız yada görmüş olanınız varmıdır bilmiyorum ama görmemiş olanlar için işte eskiden ütüler bu araçla yapılıyordu... Anneannemin mutfakta kuzinesi vardı ve onun üstüne bu ütüyü koyar ütüsünü yapardı... canım benim yaaa...

Anneannemin kuzineside işte böyleydi... her yöreye göre bu isim değişebilir... biz kuzine soba diyoruz... ooohhh birde mısır ekmeği... ekmek...

Son düzenleme: 22 Aralık 2008
  18. 22 Aralık 2008
  19. incisu

incisu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    o tencereden annemde hala var.
    kekını fırını ıyı pısırmedıgı ıçın hala onda yapar kendısı