Mutluluğun Altı Anahtarı - Tal Ben-Sharar

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve seaBahAR tarafından 25 Mart 2008 başlatılmıştır.

  25 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.193
  Ödül Puanları:
  238
  Harvard Üniversitesi’nde psikoloji hocası olan Tal Ben-Sharar, verdiği mutluluk dersinde öğrencilerine mutluluğun altı anahtarından bahsediyor. Verdiği ders, üniversitede en çok ilgi gören derslerden biri.. Ayrıca diğer dersler gibi sınavı da var. Sohbet amaçlı değil yani sadece..

  Yeni Aktüel Dergisi 140. sayısında Tal Ben-Sharar’ın öğretisine yer vermiş.
  Kopyala yapıştır kıvamına henüz gelmediğinden, satır satır yazmaktan başka çarem yok. Konu ilginç ve okunası, hatta öğrenilesi.. Bu nedenle zamanımı harcamaya değer buluyorum..  Mutluluğun Altı Anahtarı

  1. Kendinize “insan” olma izni verin!
  Üzüntü, korku ve acı gibi duygularımızı kabul ettiğimizde, doğal olarak onların üstesinden gelmeye çalışırız. Negatif ya da pozitif duygularımızı reddetmek, hayal kırıklığına ve mutsuzluğa yol açar. Bizler haz takıntılıyız ve değerli bir yaşamın tüm sıkıntılardan arınmış bir yaşam olduğuna inanıyoruz. Bu inancımıza bağlı olarak da, acı hissettiğimizde bizde bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeye başlıyoruz. Aslında, eğer üzülmezsek ya da sinirlenmezsek bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeliyiz çünkü dünyada acı veren olaylar karşısında duyarsız olanlar psikopatlar ve kadavralardır. Acı, üzüntü, hayal kırıklığı gayet insani duygulardır. Acılarımızın, üzüntülerimizin üstesinden gelebilmek için onları bastırmak yerine kabullenmeliyiz.

  2. Mutluluk, haz ve anlamın çakışmasındadır

  Size haz veren ve anlamlı olduğunu düşündüğünüz anların hangi anlar olduğunu, size neyin zevk verdiğini keşfedin. Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki; size zevk veren bir iki saatlik uğraşlardan sonra tüm bir gününüzün, hatta belki de tüm bir haftanızın yaşam kalitesi etkilenecek ve daha mutlu olacaksınız.

  3. Mutluluk beyne bağlıdır; statünüze ya da banka hesabınıza değil
  Ekstrem durumlar dışında, iyi olup olmamamız bizim neye odaklanmayı seçtiğimize (bardağın dolu ya da boş kısmını görmememiz gibi) ve dış etkenleri nasıl yorumladığımıza bağlıdır. Örneğin, başarısızlığı bir felaket olarak mı görüyoruz yoksa öğrenmek için bir fırsat olarak mı? Başarısızlık, öğrenmek için bir fırsat olarak görülmelidir!

  4. Basitleştir!
  Bizler genellikle çok meşgulüz, az zamana çok fazla iş sığdırmaya çalışıyoruz. Nicelik niteliği etkiler ve çok fazla şey yapmaya çalışarak mutluluğumuzdan ödün vermiş oluruz. Başkalarına hayır demeyi bilmek aslında genellikle kendimize “evet” demeyi ifade eder. Başkalarına hayır diyebilmeyi öğrenin ve aynı anda birçok işin üstesinden gelmeye çalışmayın!

  5. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!
  Vücudumuzla ne yaptığımız (ya da yapmadığımız) zihnimizi etkiler. Düzenli egzersiz, yeterli uyku, sağlıklı beslenme alışkanlığı fiziksel ve zihinsel sağlığı sağlar. Spor bir antidepresör değildir, fakat spor yapmamak depresyona yol açan nedenlerden biridir.
  6. Mümkün olan her zamanda şükretmelisiniz!İnsanlardan yiyeceklere, doğadan bir gülüşe kadar hayattaki muhteşem şeyleri değerlendirmeyi ve tadına varmayı bilin.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. 25 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. mutahhara

  mutahhara Everything is Fate Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.236
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  ay hepsi birbirinden güzel ve dogru..ama 2. ve 6.maddeyi ayri bir sevdim :) keyif almak,degerlendirmek,tadina varmak..ve mutluluk elimizde :)

  eline saglik püsküütcüm a.s. Şeniz
   
 4. 26 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. EU1

  EU1 Guest

  Kesinlikle Forward Ettim...
   
 6. 26 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. dilegno

  dilegno Guest

  çok anlamlı ve güzel bir yazıydı teşekkürler