Mutluluk - Özet - Zülfü Livaneli

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238

  Mutluluk / Zülfü Livaneli


  Mutluluk romanının baş karakterleri Meryem, İrfan Kurudal ve Cemal'dir. Doğu ve Güney Doğu Anadoludaki namus ve töre cinayetlerinin genç kızların hayatlarını nerelere yada ölüme nasıl sürüklediğini anlatır. Kitap Türkiye'deki doğu batı sentezini yazarın kaleminden bize sunmaktadır.
  Meryem Van Gölü kıyılarında Suluca yöresinde yaşayan 17 yaşında bir genç kızdır. Annesi Meryem'i doğururken ölmüştür. Babası ise Döne adında genç bir kadınla evlidir. Amcası, teyzesi (teyzesi amcasıyla evli), babası, üvey annesi ve amca çocuklarından oluşan geniş bir ailesi vardır. Cemal ise amcasının Gabar dağlarında komando olarak görev yapan, PKK ile mücadele eden oğludur. Amcası evde sözü geçen tek kişidir ve Meryemin babası abisinden oldukça çekinmektedir. Cemal'in annesi, aynı zamanda kendi annesinin ikizi olan teysesini, hiç göremediği annesinin yerine koymuş, ama nedense teyzesi tarafından hep nefretle büyütülmüş bir yeğendir Meryem. Çünkü teyzesi kızkardeşinin ölümünden Meryem'i sorumlu tutmaktadır. Zavallı Meryem ne yaparsa yapsın teyzesinin zincirlerini kıramamıştır. Üvey annesi Döne ise Meryem'den nefret eder. Meryem onu "Yılan gözlü Döne" diye düşünür. Meryem' in çok sevdiği birde bibisi vardır; köyün ebesi. Hayatı boyunca meryemin kılına zarar gelmesinden korkan bir insandır o. Meryem öz amcası tarafından tecavüze uğrar ve amcası bunun duyulmaması için kızı öldürme- namus temizleme!- kararı alır. Meryem'i, intihar etmesi için izbe bir yere kilitlerler, bir de ip asarlar kendini boğsun diye...
  İkinci çıkar yol olarak, Cemal askerden dönünce, onunla beraber İstanbul'a gönderip diğer töreye kurban giden kızlar gibi onu da köprüden uçuruma atmaktır. Cemal askerden döner ve Meryem'le Cemal İstanbul'a gider. Ama askerde yüreği nasır tutan Cemal, bu küçük kızı bi türlü aşağıya atamaz. Onu öldürmeden de köye dönemeyeceği için İstanbul'da balıkçılık yapan asker arkadaşının yanına sığınır. Arkadaşı ona elini uzatır ve Çeşme kıyılarında bir kulübe ayarlar ve geçimlerini sağlamaları için balıkçılığı öğretir.
  İşte orada Meryem, Cemalin ve İrfan'ınkaderleri kesişir. İrfan Kurudal İzmirli fakir bir ailenin oğlu ve Harward Üniversitesinde bursla okumuş bir profesördür. İstanbul'da yaşamakta ve Aysel adında zengin bir kadınla evlidir. Ama o gösterişli, zengin hayatın içinde mutlu değildir. Kendini aşmaya karar verir. Cesaretini kazanmak ister. Ve bir gün karısına bir mektup bırakarak evi terk eder, bir yelkenli kiralar ve Egenin sularına atılır.
  İşte bu üçlünün kaderi o küçük kulübede birleşir, tanışırlar. İrfan bey Meryem'i çok sever ama Cemal her zamanki gibi çok soğuktur ve Meryem'den de profesörden de nefret eder. Profesör, Meryem ve Cemal'i yanına yardımcı olarak alır, önce Meryem'i o solmuş şalvardan ve yemeniden kurtarır modern bir görünüme sokar. Cemal ise aklının bir köşesinde, Meryem'i nasıl öldürebileceğini düşünmektedir ama gerçekleştiremeyeceğini de biliyordur.
  Ege kıyılarında yaşayan bir büyükelçinin evini kiralarlar. Ve olaylar bu evde patlak verir. Orada gözleme yapan bir kadının oğlu olan Mehmet Ali, Meryem'den çok hoşlanır. Meryem'in öz amcası tarafından tecavüze uğradığını öğrenen Prof. Cemal ile kavga ederken Cemal'e söyler ve Cemal'in bunu öğrenmesi onu şok etmiştir. Çünkü tecavüz edip, kızı öldürtmek isteyen babasıdır. Cemal ne yaparsa yapsın Meryem ondan uzaklaşmak kendine yeni bir hayat kurmak için gözlemecinin oğlu Mehmet Ali'ye varır. Cemal bu küçük kıza karşı içinde büyük bir pişmanlık, suçluluk duyar ama boşuna.. Prof. İrfan'a gelince; o da macerasını yarıda bırakır ve eve geri dönmeye karar verir. Gitmeden önce Meryem'e yüklü bir miktar para bırakır. Meryem bu paranın bir kısmını Cemal'e vererek, hayatından çıkıp gitmesini ister.
  Ve böylece, Meryem için de yepyeni bir hayat başlamaktadır.


  -editlenmiş alıntı-
   
 2. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. coyness

  coyness depresif kişilik Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  939
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  filmdeki konu kitaptan çok daha güzel
  kitapta meryem cemalle evlenmiyor
  ayrıca kitaptaki cemal karakteri çok çok daha sert, meryem karakteri de çok masum gelmedi bana açıkcası (belki öyle hissettim bilemiyorumbenneyaptımki)
  profosorler ayrılmaları da kötü oluyor, cemaldan çok dayak yiyince can korkusundan dolayı bırakıyor cemalle meryemi
  film daaha çok etkiledi beni, acıkcası kitapta aynı tadı alamadım:1no2:
   
 4. 3 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Ben Mutluluk Kitabını filmi çekilmeden

  çok önce okumuştum.

  Filmi çekilincede ne kadar isabetli

  bir seçim yaptığımı gördüm.
   
 6. 19 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  Kitabı okuduktan sonra filmi izledim. Film gerçekten başarılıydı çünkü kitaptan filme uyarlananlar risklidir okuyucunun beklentisini karşılayamazsa tutulmaz. Ama gayet başarılı uyarlanmıştı.
  Kitabı anlatmaya gerek yok. Zülfü Livaneli gerçekten kültürlü birikimi olan ve bunu başkalarıyla paylaşan biri
   
 8. 19 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Fakat kitaptakinden farklıydı filmdeki olaylar......................
   
 10. 19 Mart 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 11. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  kitabını okumadım ama filmini izlemiştim, film daha çok beğenilmiş sanırım, ilginç, genelde tersi olur.
   
 12. 9 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 13. archimim

  archimim KRALİÇE KIZIM ASYA'M Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.213
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  önce kitabı okumuştum çok beğenmiştim. normalde kitaptan uyarlanan filmleri pek sevmem çok sığ gelir bana.

  ama mutluluk filmini de bir o kadar beğendim