Mutluluktan hüzne ani geçiş: Hamilelikte ruh durumu değişimleri

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 16 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  16 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Hamilesiniz ve bir anınız bir anınıza uymuyor. Neşe içinde konuşurken bir anda hüzünleniyor, endişeye kapılıyor ya da öfkeleniveriyorsunuz. Başta eşiniz olmak üzere etrafınızdakiler de ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu halinize siz de anlam veremiyorsunuz ve bu endişenizi daha da artırıyor.

  NEDEN RUH DURUMUNUZ SÜREKLİ DEĞİŞİYOR?
  Hamile kadınların duygusal durumunda hızlı değişimler yaygın görülür. Bu durum hamileliğin herhangi bir döneminde yaşanabilse de, en çok 6 ve 10. haftalar arasında belirgindir. Bunun nedeni ise, hormonlarda yorgunluk, bulantı, mide yanması ve başarıları gibi fiziksel belirtileri tetikleyen en önemli değişimlerin bu dönemde meydana gelmesidir.

  Genellikle, gerek bebeğin büyümüş olmasının neden olduğu fiziksel rahatsızlıklar, gerekse doğum ve anneliğe ilişkin kaygılardan dolayı hamileliğin son üç ayında ruh durumunda dalgalanmalar yeniden belirginleşir.

  Uzmanlar hamilelik sırasında yaşanan bu dalgalanmaları normal buluyor ve hamilelik sırasında mutluluk, neşe, heyecan ve korku, kaygı ve üzüntü gibi birbiri ile çelişen pek çok duygunun bir arada yaşandığını belirtiyorlar.

  Özellikle ilk hamileliklerde, yaşamın başka birinin bakımını ve rahatını sağlamak gibi sorumlulukların olmadığı, nispeten özgür ve rahat bir döneminin son ermesinden dolayı üzüntü yaşanabilir. Buna karşın dünyaya yeni bir yaşam getirmekten dolayı da yoğun heyecan ve mutluluk duyguları hissedilir. Elbette dünyaya yeni bir canlı getirmek de iyi bir anne-baba olup olunamayacağı, doğum ve maddi konular gibi çeşitli endişeleri de beraberinde getirir.

  Tüm bunlar da hamilelik sırasında ruh durumunda dalgalanmalara neden olur. Hamileliğin duygusal durumda iniş ve çıkışlara yol açması kaçınılmaz olsa da, bunları daha kolay atlatmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler de var.

  Bilgilenin
  Hamilelik sırasında olabileceklerini bilen kadınların diğerlerine kıyasla daha kolay uyum sağladıkları araştırmalarda görülmüştür. Bu nedenle uzmanlar tüm hamile kadınlara konuyla ilgili iyi bir kitap edinmelerini öneriyorlar. Kitap seçimi konusunda doktorunuzun tavsiyesini de alabilirsiniz.

  Tıbbi bilgiler sunan web siteleri de önemli bir bilgi kaynağı olabilir. Ancak bu sitelerden bazıları uygun ve yeterli bilgileri sunarken, bazıları da tıbbi operasyonların en ince ayrıntılarının fotoğraflarını yayınlayabilmektedir. Bu fotoğraflar ise duygusal açıdan hassas durumda olan kadınlar için çok uygun olmayabilmektedir. Ayrıca her web sitesi uzmanlar tarafından denetlenmiş, güvenilir içerikler sunmayabilir. Bu nedenle web sitelerini dolaşırken dikkatli olmalı ve her türlü soru ve endişenizi doktorunuzla paylaşmalısınız.

  Kendinize özen gösterin
  Hamilelikte ruh durumunda yaşanan çıkışların tadını çıkarabilirsiniz ve bunlar genellikle özel bir dikkat gerektirmez. Ancak ruh durumundaki inişlerde belli bir özen ve dikkatin gösterilmesi gereklidir.

  Bazen alışverişe çıkmak, ılık bir duş, sevdiği bir müziği dinlemek, biraz masaj yaptırmak veya biraz kestirmek gibi ufak tefek önlemler anne adaylarının kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

  Öte yandan hamile kadınların fiziksel sınırlarının farkında olmaları ve yaşam hızlarını buna göre ayarlamaları da gereklidir.

  Destek alın
  Hamilelik sırasında en önemli destek çevrenizdekilerin size güven vermesidir. Bu nedenle yaşadığınız stresi artıracağından, korkutucu ya da üzücü hamilelik ve doğum hikayeleri anlatan kişilerden uzak durmanız doğru olacaktır.

  Bunun yanında anlayışlı, güven veren, duygularını ifade edebilen ve ev işleri konusunda yardımcı olan bir eş de hamile kadın için en önemli desteği sağlamış olur.

  Hamile kadınlar sonsuz bir duygusal destek ihtiyacı içinde olduklarından, arkadaşları, ailesi, iş arkadaşları ya da Internet mesaj grupları gibi çok çeşitli kaynaklardan destek sağlayabilmektedirler.

  Davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenin
  Hamileliğin getirdiği iniş çıkışlar konusunda kendinize belli bir hoşgörü tanımanız doğrudur ve bazen kısa bir süre için de olsa kontrolünüzü kaybetmeniz dahi mümkün olabilir. Ancak başkalarına yönelik davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenmeniz de önemlidir. Bu nedenle örneğin eşiniz ya da çocuklarınıza karşı kırıcı bir davranış sergilediğinizde yapılacak en doğru şey onlardan özür dilemek olacaktır.

  Felsefik bir bakış açısı geliştirin
  Doğum sonrasında bebeğinizle birlikte yepyeni bir hayata uyum sağlamak, bebeğin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak, sık sık uykusuz kalmak da ruh durumunuzda değişkenliklere yol açabilecektir. Bu bakımdan hamilelikte yaşanan iniş çıkışları bebekli yaşama bir hazırlık gibi görebilirsiniz. Nihayetinde hamilelik de bütünüyle yeni bir yaşama hazırlanma dönemi değil midir zaten?

  NORMAL DUYGUSAL DEĞİŞİMLERDEN DEPRESYON VE MANİYE: NE ZAMAN YARDIM ALMALISINIZ?
  Hamilelik sırasında hafif veya orta derecede duygusal çalkantılar yaşanması normaldir. Ancak 2 haftadan daha uzun bir süre boyunca kendiniz aşırı derecede üzgün hissetmeniz veya çok şiddetli iniş çıkışlar yaşamanız normal duygusal değişimlerin ötesinde anlamlar taşıyabilir.

  Depresyon belirtileri
  Sürekli bir üzüntü hali, konsantrasyon güçlüğü, çok az veya çok fazla uyuma, genellikle haz veren aktivitelere ilginin kaybolması, ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin sürekli tekrarlaması, anksiyete ve suçluluk veya değersizlik duygularıdır.

  Mani belirtileri
  Mani belirtilerinden bazıları ise aşırı huzursuzluk veya hareketlilik, fikir uçuşmalar ve hızlı düşünce geçişleri, aşırı derece plan yapma veya aşırı fazla sayıda aktiviteye katılma, dikkatsiz araba kullanma, kontrolsüzce harcamalar yapma, cinsel istekte aşırı artış, aşırı kendine güven ve sürekli konuşmadır.

  Bu belirtileri yaşamanız ve bunların yaşamınızı sürdürme yeteneğinizi bozması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.
   
  aras_u25 bunu beğendi.
 2. 23 Nisan 2010
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. fuja

  fuja Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2010
  Mesajlar:
  447
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  bende gebelikte anksiyete rahatsızlığına yakalandım çok çarezisim pikoloğa gidiyorum gittiğim gün iyiyim ama sonrasında zorlanıyorum canımı yakıyo neden niye ne zaman geçicek ilaç kesin çözümmü gebelikte kullanıp atlatan oldumu en canımı sıkanda okadar yazı yazdım bir yorum alamadım birileriyle paylaşmanın ii geleceğini düşünüyorum
   
 4. 30 Ekim 2016
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. Meteorid

  Meteorid Believe in yourself Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2015
  Mesajlar:
  2.149
  Beğenildi:
  1.787
  Ödül Puanları:
  53
  Bendeki depresyon maalesef :KK43: