Müzik aletleri/Gitar

Konusu 'Özel Yetenekler, yani müzisyenler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.644
  Beğenildi:
  5.180
  Ödül Puanları:
  438
  Gitar, parmakla ya da penayla çalınan esasen sekiz şekline benzeyen yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgı. Gitarlar genelde altı tellidir ve değişik ağaç türlerinden yapılırlar.

  Gitarın Tarihi
  Gitarın ilk örnekleri İspanya'da XVII y.y.'da görülür. Bu enstrümanlar genellikle lavtaya benzer. O dönemde gitar üzerinde 4 tel mevcuttu. Bu teller bağırsaktan yapılma tellerdi ve parmakla çalınırdı.Daha sonra gitara 5 tel takıldı daha önce sayısı az olan perdeler 10'a çıkarıldı. Teller pesten tize doru "la-re-sol-si-mi" olarak akortlanmaya başlandı. XVIII y.y.'ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir "mi teli" daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.

  Daha sonra XIX y.y. ortalarında Antonio de Torres enstrümana yeni bir biçim verdi. Enstrümanı daha belirgin bir hale getirdi: büyüttü; vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı (fret) arttı; sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.

  Daha sonra da gitar şekil olarak değişimlere uğradı. Folk ve caz müziğinde kullanılan gitarlara çelik teller takıldı. 1920 yılında elektro gitar doğdu. Elektro gitar sayesinde gövde rezonans kutusu olmaktan çıkmış enstrümanla dinleyici arasına, amplifikatör denen elektronik bir yükseltici girmiştir...

  Gitar Türleri
  Klasik gitar
  Esasen kadın vücudunu andıran içi boş bir gövdedir.Ortasında yuvarlak bir delik bulunan klasik gitarların üç bas teli ipek üzerine metal sarma,diğer üç teli naylondur.Tellerin harekete geçirilmesi ile bu gövdenin içinde hapsolan hava titreştirilmiş olur ve gövdesindeki delikten dışarıya ses olarak geri döner. Klasik batı müzüği gitar tekniğinde gitar,tırnaklar ile çalınır.Tırnakların çeşitli açılarla törpülenmesi ve çeşitli sağ el pozisyonları ile çıkan ses tonu kontrol edilebilir.

  Akustik gitar

  Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.

  Elektro gitar
  Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline dönüştürülüp anfiye yollanır. Genellikle pena ile çalınır.Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

  Bas gitar
  Çalışma prensibi elektro gitara benzeyen bas gitarın farkı genelde dört telli olması ve kalın bir sese sahip olmasıdır.

  Lap steel guitar
  Hawai'den çıkmış bir enstrümandır. Kucakta ve metal bir obje yardımı ile çalınır.

  Perdesiz Gitar
  Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında ilk Erkan OĞUR Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modellerini üretmiştir.
  kaliteliresimler.com
   
 2. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. sevval_naz

  sevval_naz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  93
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  88
 4. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. okyanuscuk

  okyanuscuk "Ol!" emrini verirse O, derhal oluverir... Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  521
  Beğenildi:
  333
  Ödül Puanları:
  113
  8 AY KLASıK GıTAR DERSi almıştım...
  Hoca beni çok başarılı buluyordu.... Ancak bir süre ara verdim. Veriş o veriş... Bütün harcadığım zaman ve emeklerim boşa gitti. Şimdi hiçbişey hatırlamıyorum o derslerden....:gitme::gitme:
  Klasik gitar dersi çok emek istiyor. Hergün birkaç saat çalışmanız gerekiyor... Tabi evdekilerin de tıngırtıdan ilk zamanlar epey bir kafası şişiyor:roflol:
  Eğer bırakır ve ara verirseni öğrendikleriniz hiç bir işe yaramıyor...
  Meraklılarına tavsiyem klasik gitar yerine pop gitar öğrenmeleri olur... En azından kısa sürede bişeyşer çalarsınız eşinize dostunuza
   
 6. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. ozgish

  ozgish KK Delisi Pro Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  573
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben öğretilenlerin unutulduğuna pek inanmıyorum açıkçası 1 ay klasik gitar üzerine ders aldım ben de sonra çok uzun süre klasik çalmadım ritm-arpej çalıyodum ama aklıma daha önceden çaldığım bir klasik şarkı geldiğinde elime gitarı alınca parmaklarım otomatik gidiyor o yerlere yani. az bir çabayla tekrar çalınabiliyor
   
 8. 11 Şubat 2013
  Konu Sahibi : Elif
 9. Tturkan

  Tturkan Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  58
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Bir kaç ay gitar dersi aldım,başarlıyım,hem çalıp aynı zamanda da şarkılar söylüyorum.